MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak wypadła nasza młodzież? W Bielsku-Białej - dużo powyżej średniej. Najsłabiej napisali świętochłowiczanie

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Absolwenci szkół podstawowych znają już wyniki testów ósmoklasisty. Średni wynik egzaminu z polskiego to 59 proc., z matematyki – 46 proc., z jęz. angielskiego – 54 proc.
Absolwenci szkół podstawowych znają już wyniki testów ósmoklasisty. Średni wynik egzaminu z polskiego to 59 proc., z matematyki – 46 proc., z jęz. angielskiego – 54 proc. arc. Polska Press
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020. Jak poradzili sobie z nim nasi uczniowie? Statystyczny ósmoklasista z woj. śląskiego napisał język polski na 59 proc., matematykę - 46 proc., a język angielski - 55 proc. To rezultaty zbliżone do średniej krajowej, która wyniosła kolejno: 59 proc., 46 proc. i 54 proc. Zdaniem wiceminister edukacji Marzeny Machałek system zdalnego nauczania nie odbił się na wynikach egzaminów.

Absolwenci szkół podstawowych znają już wyniki testów. Są dostępne w systemie informatycznym. Wstępną informację o wynikach osiągniętych na egzaminie opublikowała w piątek, 31 lipca, także Centralna Komisja Egzaminacyjna. Najlepiej młodzieży wypadł sprawdzian z języka polskiego, najsłabiej tradycyjnie z matematyki.

– Za nami wszystkimi bardzo trudny czas. Pandemia odbiła się mocno na oświacie, ale system zdalnego nauczania nie odbił się na wynikach egzaminów. Są podobne do ubiegłorocznych – zaczęła konferencję prasową wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym, tj. w czerwcu 2020 roku, przystąpiło łącznie 343 tys. spośród blisko 350 tys. uczniów ósmych klas szkół podstawowych. W woj. śląskim było to 36 tys. 588 młodych ludzi.

Sprawdzian obejmował test z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Uczniowie za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 59 proc. punktów, z matematyki – 46 proc., z języka angielskiego – 54 proc., a z języka niemieckiego – 46 proc. Do egzaminu z tych dwóch języków obcych przystąpiła zdecydowana większość, bo ok. 99,5 proc. ósmoklasistów.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020. Najlepiej wypadły Mazowsze i Małopolska

W kraju najlepiej z egzaminami z jęz. polskiego i angielskiego poradzili sobie ósmoklasiści z woj. mazowieckiego (62,1 proc. i 59,3 proc.). Z matematyki odrobinę lepsza od Mazowszan okazała się młodzież z Małopolski (50,92 proc.).

Jeśli chodzi o egzamin z jęz. polskiego uczniowie nie mieli problemów z odbiorem tekstu, wiele do życzenia pozostawiała natomiast gramatyka. Na sprawdzianie z matematyki całkiem nieźle młodzi interpretowali informacje zawarte w wykresach, za to najczęściej kłopoty sprawiało dowodzenie tezy i zadania z geometrii.

Generalnie test z matematyki (45 proc. w 2019 r.) absolwentom podstawówek poszedł w tym roku odrobinę lepiej niż rok temu, a z jęz. polskiego (63 proc. w 2019 r.) i angielskiego (59 proc. w 2019 r.) - gorzej.

W Śląskiem, poza matematyką, wyniki słabsze niż rok temu

Ósmoklasiści z woj. śląskiego osiągnęli wyniki zbliżone do średniej krajowej. Zdobywając na teście kolejno: 59,29, 45,67 i 55,24 proc. Wbrew temu co powiedziała wiceminister Machałek, ubiegłoroczni absolwenci podstawówek z naszego regionu poradzili sobie z niektórymi testami lepiej. Za rozwiązanie zadań z jęz. polskiego uzyskali bowiem średnio 64,12 proc., z matematyki – 44,74 proc., a z jęz. angielskiego – 60,23 proc. punktów.

Nie przeocz

Najgorzej egzamin wypadł w Świętochłowicach, najlepiej - w Bielsku-Białej

Z egzaminem z jęz. polskiego w tym roku najlepiej w regionie poradziła sobie młodzież z pow. mikołowskiego. Ósmoklasiści uzyskali 62,58 proc. punktów. Tradycyjnie powyżej średniej testy napisali także uczniowie z Tychów (62.22 proc.), pow. kłobuckiego (62.19 proc.), Częstochowy (62.17 proc.) czy pow. żywieckiego (62,05 proc.).

Z matematyki i jęz. angielskiego bezkonkurencyjni w regionie okazali się ósmoklasiści z Bielska-Białej, którzy napisali egzaminy na kolejno 53,53 i 62.96 proc. punktów. Najsłabiej w regionie egzamin wypadł natomiast młodzieży ze Świętochłowic, która na teście z jęz. polskiego zdobyła średnio 49.69 proc., z matematyki - zaledwie 37,11 proc., a z jęz. angielskiego - 45,42 proc. Drudzy od końca byli ósmoklasiści z Bytomia (jęz. polski - 53.49 proc., matematyka - 37.92 proc., jęz. angielski - 49.97 proc.).

Sporo poniżej średniej napisali test z jęz. polskiego uczniowie z Jaworzna (54,98 proc.) i Siemianowic Śląskich (54,93 proc.). Test z matematyki słabo wypadł młodzieży z Rudy Śląskiej (40,28 proc.) i Jaworzna (41,24 proc.), a z angielskiego - młodzieży z pow. rybnickiego i wodzisławskiego (50,98 proc.).

Teraz uczniowie mają czas do 4 sierpnia na dostarczenie szkole wyników egzaminu. Wyniki rekrutacji poznają 12 sierpnia.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera