Wyniki matur 2021 w woj. śląskim. Te szkoły mają 100 proc. zdawalności

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Tegoroczni absolwenci liceów i techników czekają na wyniki rekrutacji na studia wyższe. Niektórzy już wiedzą, że dostali się na wymarzone uczelnie. Wyniki matur absolwenci poznali 5 lipca. Na Śląsku jest zaledwie kilka szkół, które miały 100 proc. zdawalność matury. W niektórych szkołach przekroczono też próg 90 proc. zdawalności. To też bardzo dobry wynik. Przypomnijmy, jak w tym roku maturzyści ze Śląska i z Zagłębia poradzili sobie na egzaminie dojrzałości.

Wyniki matur w Polsce i na Śląsku

Wyniki tegorocznych matur poznaliśmy 5 lipca. Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego w terminie głównym 2021 roku (w maju) przystąpiło 273 tys. 419 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników).

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2021 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu w części pisemnej z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Przypomnijmy, że matura 2021 została przeprowadzona w terminie głównym 4 - 20 maja.

Niespodziewane wyniki matur 2021 w woj. śląskim. W tych mias...

- Egzamin, wbrew wieszczeniom, że w czasie pandemii i nauki zdalnej będzie katastrofą, to wypadł bardzo dobrze. Maturę ogółem zdało 74,5 procent wszystkich absolwentów, tj. 203 593 osób - dodał Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej.

Egzamin z języka polskiego zdało 93 proc. absolwentów, egzamin z matematyki 79 proc., a maturę z języka angielskiego zdało 94 proc. ogółem wszystkich absolwentów. W tym roku matura 2021 odbyła się na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie tak jak w ubiegłym roku na podstawie podstawy programowej.

W województwie śląskim do tegorocznej matury podeszło 29 tys. 684 absolwentów szkół średnich (liceów i techników). Egzamin dojrzałości zdało 72,8 proc. absolwentów szkół średnich. Zdawalność z języka polskiego wyniosła ponad 92 proc., z matematyki ponad 77 proc, a z języka angielskiego ponad 94 proc.

- Osób, które mogą przystąpić do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym jest 19,4 proc. Matury nie zdało 7,7 proc. osób - mówi Urszula Okrajni, wicedyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

W tych szkołach woj. śląskiego matura wypadła najlepiej

W wielu szkołach na Śląsku zdawalność matury była na bardzo wysokim poziomie. Niektóre szkoły mogą pochwalić się 100 proc. zdawalnością, jak m.in. IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Staszica w Sosnowcu, gdzie do matury podeszło 121 absolwentów i wszyscy zdali egzamin dojrzałości z przedmiotów obowiązkowych.

100 proc. zdawalnością matury może pochwalić się także V Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Struga w Gliwicach. Maturę zdało 157 ze 157 absolwentów. 100 proc. zdawalność uzyskało także V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej.

- Tylko kilka szkół w województwie śląskim ma 100 procentową zdawalność. Nasz wynik to powód do dumy i ogromnej radości. Przede wszystkim gratuluję naszej młodzieży, która wykazała się ogromną dojrzałością, odpowiedzialnością i samodyscypliną w tym trudnym, pandemicznym czasie. Nasi absolwenci zdali prawdziwy egzamin dojrzałości. Bardzo się z tego cieszę – mówi z dumą w głosie Grzegorz Walotek, dyrektor IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.

- Oprócz 100 proc. zdawalności, wyniki matury naszych uczniów również są bardzo satysfakcjonujące. Z języka angielskiego z poziomu podstawowego mamy pierwszy wynik w woj. śląskim. Średni wynik uczniów to 99 proc. Z języka polskiego uczniowie uzyskali średni wynik na poziomi 73 proc., co daje nam drugie miejsce w woj. śląskim. Z matematyki jesteśmy na piątym miejscu. Bardzo dobrze wypadła też matura na poziomie rozszerzonym – uczniowie uzyskali pierwsze miejsce z historii i matematyki w języku angielskim, a także drugie miejsce z biologii, WOS-u i języka angielskiego oraz czwarte miejsce z takich trudnych przedmiotów jak chemia, fizyka i matematyka. Gratuluję uczniom i nauczycielom – dodaje Grzegorz Walotek, dyrektor IV LO w Sosnowcu.

100 procentowoą zdawalnośc egzaminów uzyskało także Liceum Ogólnokształcące Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej (36 absolwentów odebrało świadectwo dojrałości), Liceum Ogólnokształcące Filomata w Gliwicach (32 absolwentów), I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach (97 absolwentów),VI Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu-Zdroju (11 absolwentów), Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego „Jastrzębski Węgiel” w Jastrzębiu-Zdroju (13 absolwentów), Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach (37 absolwentów), Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko w Sosnowcu (20 absolwentów), Niepubliczne Technikum Kolejowe w Tychach im. kpt. Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu "Groźny" (12 absolwentów), Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie (48 absolwentów), II Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu (28 absolwentów), Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Wodzisławiu Śląskim (11 absolwentów), Salezjańskie Publiczne Technikum w Świętochłowicach (15 absolwentów). To wszystkie szkoły z woj. śląskiego, które mogą pochwalić się 100 procentową zdawalnością.

Z oblanego egzaminu też można wyciągnąć lekcję

W wielu szkołach na Śląsku można mówić też o bardzo dobrym, ponad 90 proc. wyniku zdawalności tegorocznych matur. W Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie maturę zdało 96,1 proc. absolwentów.

Nie przeocz

- Miewaliśmy wyższe wyniki, ale ten wynik nie jest zły. Jedynie szkoda naszej czwórki uczniów, która nie zdała egzaminu z języka polskiego. Niestety, to było niezdanie matury na zamówienie. Uczniowie bowiem zrobili rzeczowy błąd, który dyskwalifikuje całą pracę. Błąd polegał na tym, że uczniowie potraktowali Stacha i Wokulskiego, jako dwie różne postaci. A to są nasi bardzo dobrzy uczniowie, którzy zdali inne egzaminy nawet na 100 czy 90 kilka procent. Nauka jest z tego taka, że trzeba przeczytać lekturę, a nie jej opracowanie – podkreśla Przemysław Fabjański, dyrektor Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

Jak zaznacza dyrektor chorzowskiego „Słowaka”, trudno tak wcześnie analizować wpływ nauki zdalnej na wyniki matur. Bez wątpienia jednak nauka w szkole jest bardziej efektywna. Uczniowie w szkole są bardziej zmobilizowani.

- Bycie fizycznie na zajęciach jest zdecydowanie bardziej absorbujące i mobilizujące uczniów. Z pewnością to się przekłada na samą naukę. Z drugiej strony, młodzież miała dzięki nauce zdalnej więcej czasu na samodzielną naukę. Uczniowie liceum, to już nie uczniowie szkoły podstawowej, więc powinni być już samodzielni. Nauka online pozwoliła uczniom na samodzielne dochodzenie do źródeł wiedzy, ale oczywiście nauka wymaga dyscypliny. Szkoła to także określony porządek, przychodzenie na daną godzinę, a to wszystko wiąże się w jedną całość, która kształci uczniów i ich charakter – podkreśla Przemysław Fabjański, dyrektor Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

Absolwenci, którzy nie uzyskali wymaganego wyniku 30 proc. z jednego przedmiotu mogą przystąpić do egzaminu w terminie poprawkowym – 24 sierpnia 2021 r. (wtorek) o godzinie 9.00. Egzamin odbędzie się w miejscu wyznaczonym przez dyrektora Okręgowej Komisji w Jaworznie i podanym do wiadomości na stronie internetowej OKE w Jaworznie www.oke.jaworzno.pl nie później niż 10 sierpnia.

Musisz to wiedzieć

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie