Wyniki referendum 6.9.2015: Frekwencja na Śląsku wyższa niż w całej Polsce

Kamila Rożnowska
Referendum 2015
Referendum 2015 Czarek Sokolowski
Udostępnij:
8,13 proc. - tyle wyniosła frekwencja w niedzielnym referendum w naszym regionie. Najwyższa była w Siemianowicach Śląskich. Zobacz, jak głosowaliśmy w każdym mieście woj. śląskiego.

Wyniki referendum 2015
Zaskoczenia nie ma - wczorajsze przewidywania dotyczące poziomu frekwencji w naszym regionie podczas niedzielnego referendum okazały się trafione. Można wręcz powiedzieć, że nawet trochę przeszacowane, bo ostatecznie nie przekroczyliśmy wyniku dwucyfrowego, a do urn w naszym regionie poszło jedynie 8,13 uprawnionych do głosowania wyborców.

Oznacza to jednak, że ślaśkie zamyka pierwszą piątkę województw w Polsce, gdzie zagłosowało więcej niż 8 proc. wyborców. Na pierwszym miejscu znalazło się województwo pomorskie z wynikiem 8,39 proc. Natomiast najmniej osób poszło do urn w województwie lubuskim, gdzie frekwencja osiągnęła zaledwie 6,86 proc.

A jak głosowano w naszym regionie? Najwięcej głosów oddano w Siemianowicach Śląskich, gdzie karty do głosowania odebrało 9,66 proc. uprawnionych. Ale i w tym mieście zdarzały się obwody, gdzie przez 16 godzin, kiedy były otwarte lokale wyborcze, nie pojawił się ani jeden wyborca. Chodzi o komisję w zakładzie opiekuńczo-pielęgnącyjnym. A w spisie wyborców można było tam znaleźć w niedzielę 41 nazwisk.

ZOBACZ KONIECZNIE:
OSTATECZNE FICJALNE WYNIKI REFERENDUM 2015 W MIASTACH

W całym regionie zdarzały się obwody, gdzie karty pobrało jedynie kilka procent uprawnionych. Tak stało się np. w Bytomiu, gdzie do jednej z komisji przyszło 33 mieszkańców, na ponad 1800 ujętych w spisie, albo w Świętochłowicach, gdzie również z 1800 wyborców w lokalu pojawiło się tylko 59.
We frekwencyjnym ogonie naszego województwa znalazły się powiaty: kłobucki (6,27 proc.), myszkowski (6,7 proc.) i częstochowski (7 proc.). Właśnie w tych miejscach na Śląsku frekwencja nie przekroczyła nawet 7 proc.

Podobnie jak w całym kraju, mieszkańcy Śląska byli zgodni, odpowiadając na pytania referendalne. Średnio 80,73 proc. głosujących opowiedziało się za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu.

Najwięcej zwolenników JOW mieszka w Świętochłowicach (82 proc. głosów "za"), natomiast najmniej w Katowicach (77,18 proc.). Za utrzymaniem dotychczasowego finansowania partii politycznych głosowało tylko 16,24 proc. wyborców, a rozstrzyganiem wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika - 95 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
BB
nie "na Śląsku" tylko w "woj. śląskim" !!!

połowa tego województwa to Małopolska !!!
p
pytanie
Kto takich idiotów/idiotki zatrudnia w Dzienniku Zachodnim którzy twierdzą ze powiaty myszkowski i częstochowski to Śląsk?!
j
jen
NIE DLA IDIOTÓW CZYLI
II PODBESKIDZKIE FORUM DYSKUSYJNE

W II Podbeskidzkim Forum Dyskusyjnym, które odbyło się 3 września w OW Beskidy Park oprócz zainteresowanych mieszkańców miasta Bielska-Białej udział wzięli także lewicowi delegaci z Zagłębia Dąbrowskiego, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza z Warszawy, Stowarzyszenia Obrony Mieszkańców Bielska –Białej, działacze lewicy z Podbeskidzia oraz przez łącza telefonicznie - przedstawiciel Stowarzyszenia Ofiar Wojny i Poszkodowanych przez III Rzeszę z ziemi oświęcimskiej.

Po dyskusji, zebrani zajęli wspólne stanowisko w następujących kwestiach:

1. Referendum 6 września:
Referendum powinno wypowiadać się w najważniejszych dla narodu sprawach, a pytania tego referendum takich spraw nie dotyczą, są też niejednoznaczne. Trzecie pytanie dotyczy sprawy oczywistej i już rozstrzygniętej z punktu widzenia państwa prawa i funkcjonowania administracji państwa demokratycznego. W referendum brak pytań stanowiących o losie Polaków jak wiek emerytalny, prywatyzację lasów państwowych czy obowiązek szkolny dla 6-latków. Uczestnicy Forum uznali, że udział w tak ograniczonym i przez to karykaturalnym referendum nie ma większego sensu. W ocenie uczestników Forum winę za wyrzucenie w błoto pieniędzy wynikających z tego tytułu ponosi były prezydent B. Komorowski i Senat (czytaj PO).

2. Emerytury 67 lat.
W obecnej sytuacji demograficznej przy dużym bezrobociu podwyższenie wieku emerytalnego uważamy za nieuzasadnione społecznie. Wyjątkowo obciążeni pracą na tle Europy Polacy nie mogą ponosić konsekwencji nieudolności rządzących krajem. Brak pieniędzy w ZUS to efekt wieloletnich błędów w polityce zatrudnienia wynikających z preferowania umów śmieciowych, które przynosząc doraźne korzyści obniżenia kosztów pracy, skutkują długofalowym drastycznym spadkiem środków na ubezpieczenie społeczne i groźbą głodowych emerytur w przyszłości. Odpowiedzialność za doprowadzenie do takiego stanu ponoszą kolejne rządy.
Uczestnicy forum popierają postulat SLD o minimalnej stawce godzinowej, ale w kwocie 15 zł brutto, oraz pomysł udziału obywatelskiego dywidend we wzroście gospodarczym.

3. W oparciu o informację Eugeniusza Sądeckiego oraz członków SOW, negatywnie oceniono wykonywanie funkcji reprezentowania interesów narodu przez posłów, którzy poparli nowelizację ustawy z 14 marca 2014, zobowiązującej Państwo Polskie do wypłaty kwot rzędu 250 mln zł rocznie dla obywateli Izraela za zbrodnie popełnione przez Niemców i żydo-komunę sowiecką w latach 1939 - 1956. „Polak, który narażając życie ukrywał w czasie okupacji Żydów, będzie teraz, wraz ze swoimi bliskimi płacił dodatkowo z własnych podatków im lub ich spadkobiercom, przy czym sam nie dostanie od polskiego i izraelskiego państwa ani grosza za narażanie życia własnego i swoich bliskich. To państwo Izrael powinno między innymi wypłacać renty wszystkim, którzy ratowali, bądź przyczynili się do ratowania Żyda podczas niemieckiej okupacji Polskij. Pan Stanisław Krzemień: „Sprawa dotyczy głosowania w Sejmie dnia 24 stycznia 2014r. (głosowanie nr 15, posiedzenie 24). (Dz. U. 2014, poz. 496, Ustawa z dn. 14 marca 2014). Posłem był wtedy aktualny Prezydent Andrzej Duda, który tym głosowaniem dopuścił się zdrady narodowej (podobnie jak cały PIS), głosując przeciwko interesom Polski i Narodowi Polskiemu za nałożeniem na polskiego podatnika kosztów wypłaty emerytur dla Żydów, których rodziny rzekomo zostały poszkodowane w wyniku II wojny światowej. Czy pan Prezydent Duda nie wie, że na Polskę w czasie II wojny światowej napadli Niemcy i Żydzi niemieccy, zrównali Polskę z ziemią i wymordowali ponad 6 milionów Polaków? Zadaniem byłego posła Dudy było dopominanie się o odszkodowania dla Polaków od Niemiec i od Żydów, a nie odwrotnie. Za tę zdradę Andrzej Duda został Prezydentem Polski.”

4. Zebrani po raz kolejny podtrzymali postulat o umieszczenie na kartach wyborczych kratki, której skreślenie oznacza, że głos jest ważny a
m
mela n
U nas nie ma zainteresowania aż tak powszechnego referendami i tak było zawsze, mamy nieco inne rozwiązania na rozstrzyganie, to nasi posłowie o tym decydują, dobrze że senat zatrzymał kolejne, pozytywnym aspektem dla PO to fakt że wyniki są zgodne z ich stanowiskiem.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie