MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki rekrutacji do szkół średnich. Uczniowie mogą sprawdzić, gdzie się dostali. Które z liceów było oblegane w Częstochowie?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wyniki rekrutacji do szkół średnich. Uczniowie mogą sprawdzić, gdzie się dostali. Które z liceów było oblegane w Częstochowie?
Wyniki rekrutacji do szkół średnich. Uczniowie mogą sprawdzić, gdzie się dostali. Które z liceów było oblegane w Częstochowie? arc LO im. Kopernika
W 21 częstochowskich szkołach i zespołach szkół rozstrzygnięcia dotyczące rekrutacji uczniów – absolwentów szkół podstawowych. Do miejskich szkół ponadpodstawowych kandydowało w tym roku blisko 3 tysiące uczniów, z czego ponad 1564 wybrało licea, 1156 – technika, a 256 - szkoły branżowe.

W Częstochowie dla absolwentów szkół podstawowych dostępnych było ogółem ponad 3,7 tys. , z czego prawie 1,5 tysiąca w liceach, ponad 1,6 tys. w technikach oraz 600 w szkołach branżowych.

Które liceum najbardziej popularne?

Jeżeli chodzi o licea najwięcej, bo 289 podań trafiło do VII LO im. Kopernika. Wśród techników największym zainteresowaniem cieszą się Techniczne Zakłady Naukowa (348 podań), które kształcą m.in. w kierunkach technik elektronik, mechanik, informatyk czy technik budownictwa. W szkołach branżowych najczęstszymi specjalnościami zawodowymi wybieranymi przez młodzież są mechanik samochodowy oraz fryzjerka/fryzjer.

Do 11 sierpnia trwała weryfikacja wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W środę 12 sierpnia zainteresowani mogli zapoznać się z wynikami rekrutacji – w szkołach zostały opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Szczegółowy raport podsumowujący rekrutację opublikujemy w najbliższym czasie.

Kalendarz roku szkolnego 2020/2021 NOWE TERMINY. Kiedy są fe...

Uczniowie wybiorą swoje wymarzone szkoły

Od 13 do 18 sierpnia kandydaci zakwalifikowani powinni potwierdzić wolę rozpoczęcia nauki w danej szkole i dostarczyć oryginały świadectwa ukończenia szkoły a także zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego ósmoklasisty, którego wyniki zostały ogłoszone z końcem lipca. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe chodzi również o zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub pełnoletni kandydat informują o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00. Należy wtedy wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.

Nie przeocz

Gdzie sprawdzić wyniki rekrutacji do liceów 2020 online?

Uczniowie mogą sprawdzić, czy dostali się do wybranej przez siebie placówki z dowolnego komputera, jeśli przy składaniu podania o przyjęcie zgodzili się na założenie specjalnego konta i otrzymali do niego PIN.

Za pomocą tego konta można sprawdzić w systemie, czy uczeń został zakwalifikowany do przyjęcia. Wyniki można też sprawdzić tradycyjnie - na drzwiach placówek oświatowych.

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone zostaną 19 sierpnia 2020 r.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni