Wyniki wyborów 2014: PiS urósł, PO kona, a lokalne komitety... [WYBORY SAMORZĄDOWE 2014]

Marcin ZasadaZaktualizowano 
Wyniki wyborów
Wyniki wyborów ARC
Wyniki wyborów 2014: Chorzów, Jaworzno i Świętochłowice to najprawdopodobniej jedyne trzy miasta aglomeracji, w których Platforma Obywatelska nieznacznie powiększyła swoje reprezentacje radnych. To jednak pyrrusowe zwycięstwa, niezacierające obrazu porażki w bardziej znaczących ośrodkach, jak Katowice, Gliwice czy Bytom. Niedzielne wybory są również kolejnym dowodem, że w samorządach jeszcze bardziej niż 4 lata temu ufamy lokalnym koalicjom zamiast partyjnym molochom.

Wyniki wyborów 2014:

W 2010 roku PO zdobyła w Chorzowie siedem mandatów i sensacyjnego prezydenta. Dziś Andrzej Kotala wygrał wybory w I turze, natomiast do rady wprowadził 11 osób. Takiego sukcesu Platforma nie osiągnęła w niedzielę w żadnym innym dużym mieście w województwie. Minimalny postęp widać też w Świętochłowicach, w których, również w I turze, wygrał Dawid Kostempski, a liczba radnych, nadal skromna, ale wzrosła z 3 do 4. W Jaworznie PO miała szóstkę przedstawicieli w samorządzie miejskim, dziś może liczyć na ósemkę. A Bogusław Śmigielski ciągle ma szansę na prezydenturę w rywalizacji z Pawłem Silbertem. 30 listopada rozstrzygnie ją dogrywka. Wspomnijmy jeszcze o Sosnowcu – tam Platforma utrzymała 10-osobowy zespół w radzie, a co ważniejsze, Arkadiusz Chęciński jest pierwszym politykiem w mieście, który wygrał wybory z Kazimierzem Górskim. Na razie w pierwszej turze, ale w drugiej to Chęciński będzie faworytem – polityczna prawidłowość jest bowiem taka, że urzędujący prezydent rzadko dostaje dużo większe poparcie w dogrywce od tego w pierwszym głosowaniu.

W przypadku PO plusy oczywiście nie przysłaniają minusów i po raz kolejny dowodzą, jak największa polska partia zupełnie odkleiła się od samorządowych realiów. W Mysłowicach Platforma będzie miała 1 (słownie: jednego) radnego. W Dąbrowie Górniczej – dwóch. W Bytomiu, w którym bliska była samodzielnego rządzenia i miała wygrywającego prezydenta, dziś zdobędzie pięć, może sześć mandatów, zaś kandydat na prezydenta, poseł Jacek Brzezinka przegrał wybory z ledwie 15-procentowym poparciem.

NIEOFICJALNE WYNIKI WYBORÓW W MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO: ZOBACZ WSZYSTKIE WYNIKI

Polem największej klęski PO są Katowice, o których w kontekście wyborów napisano już wiele. Arkadiusz Godlewski nie dostał się nawet do drugiej tury wyborów prezydenckich (w których nie startował, jak wiemy, Piotr Uszok), zaś w radzie partia straciła aż pięciu reprezentantów. Można snuć rozważania, dlaczego Platforma stała się dla lokalnych wyborców niewiarygodna, można przytaczać całą litanię jej blamażów w regionie - z pewnością każdy z nich, wpływając na spadek ogólnego poparcia dla PO, skutecznie zniechęcił jej potencjalny elektorat do głosowania. Ale wybory samorządowe rządzą się swoimi prawami: ludzie wybierają ludzi, a nie partyjne fasady. „All politics is local” – głosi stara amerykańska zasada sformułowana przez Tipa O’Neilla, wieloletniego szefa Izby Reprezentantów. To znaczy: cała polityka ma charakter lokalny, od lokalności się zaczyna.

ZOBACZ KONIECZNIE:
* WYNIKI WYBORÓW 2014: OTO JUŻ WYBRANI PREZYDENCI I BURMISTRZOWIE W MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO
* WYNIKI WYBORÓW 2014: KTO W II TURZE WYBORÓW? TUTAJ WALKA NADAL TRWA

ZOBACZ KONIECZNIE:
NAJNOWSZE ALE CZĄSTKOWE WYNIKI WYBORÓW DO SEJMIKU ŚLĄSKIEGO

Dlatego wielkie partie, choć upadają lawiną od góry, psują się od dołu. Wystarczy popatrzeć na prowadzoną nie od wczoraj politykę kadrową PO w regionie, której zwieńczeniem może być kształt list do rady i koszmarna prezydencka strategia w Katowicach (jeszcze 2 miesiące przed wyborami PO nie wiedziała, że wystawi swojego kandydata). Przenoszenie kandydatów z jednego okręgu do drugiego, nagradzanie jedynkami nieznanych ludzi w nieznanych okolicznościach, spychanie obecnych radnych na niższe miejsca na liście – tak dziś przegrywa się wybory samorządowe. Wybory samorządowe, które, całe szczęście, coraz mocniej opierają się na ludziach, za którymi stoi (dzięki ich pracy, działalności społecznej, dzielnicowej…etc) jakiekolwiek społeczne umocowanie. Partie, a szczególnie Platforma, mniej i mniej (albo w ogóle) atrakcyjne dla prawdziwych kandydatów na lokalnych liderów, próbują dziś wyłącznie wyciągać ich z teczki lub, co chyba jeszcze gorsze, kreują z grona, które teczki uczy się nosić, czyli z partyjnych młodzieżówek. Ani jedni, ani drudzy nie mają swoim miastom nic do zaoferowania.
Wyniki wyborów 2014:

Jaki samorządowy talent z PO objawił się w ostatnich, powiedzmy czterech latach w Katowicach? A w Bytomiu? Zabrzu? W Gliwicach? To może w ostatnich ośmiu latach? Kadrowi PO powinni udać się na staż do Uszoka albo przynajmniej przyjrzeć się jego listom do rady w Katowicach. Na ilu młodych, zaangażowanych, coraz mocniej rozpoznawalnych w mieście postawiło jego Forum Samorządowe. Tacy naprawdę istnieją, istnieją poza wylęgarnią złych politycznych nawyków, jakimi są partyjne farmy dla młodziaków.

ZOBACZ KONIECZNIE:
* WYNIKI WYBORÓW 2014: OTO JUŻ WYBRANI PREZYDENCI I BURMISTRZOWIE W MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO
* WYNIKI WYBORÓW 2014: KTO W II TURZE WYBORÓW? TUTAJ WALKA NADAL TRWA

ZOBACZ KONIECZNIE:
NAJNOWSZE ALE CZĄSTKOWE WYNIKI WYBORÓW DO SEJMIKU ŚLĄSKIEGO

Lokalne ugrupowania wykorzystują słabość i regionalną miałkość partii - widać to niemal we wszystkich wymienionych miastach. W Gliwicach ugrupowanie Zygmunta Frankiewicza (Koalicja dla Gliwic) ma 10 radnych (było 9 w 2010 r.). W Bytomiu Damian Bartyla podwoił swoją reprezentację w radzie (miał 6 radnych, teraz 12). W Katowicach Forum Samorządowe zdobyło w 2010 roku 10 mandatów, dziś ma 12. W Mysłowicach ugrupowanie Edwarda Lasoka miało 6 radnych, dziś ma 10. W Zabrzu Małgorzata Mańka-Szulik utrzymała stan posiadania – 12 mandatów w radzie. Nie we wszystkich miastach pozapartyjni prezydenci i ich formacje prowadzą wzorcową politykę, ale partyjna konkurencja i tak jest wobec tego zjawiska bezradna.

Dotyczy to nie tylko PO, ale całego politycznego ogółu. Poza małymi wyjątkami (Dąbrowa Górnicza na przykład), z samorządów trwa wyprowadzanie sztandaru SLD. W Katowicach lewica straciła właśnie jedynego radnego (Marek Szczerbowski). W Bytomiu może być podobnie – niepewny jest mandat nawet najpopularniejszego polityka SLD w mieście, Piotra Buli. Na tym tle widzimy sukces PiS, które do większości samorządów wprowadziło większą liczbę radnych niż 4 lata temu, np. 1 więcej w Chorzowie (w sumie 4), 2 więcej w Zabrzu (w sumie 5), Gliwicach (w sumie 6) i Tychach (w sumie 7), 3 w Jaworznie (w sumie 7) i aż 4 w Dąbrowie Górniczej (wzrost z 1 do 5). To jednak bardziej efekt rosnącego globalnego poparcia dla tej partii, niż jej pozytywistycznej pracy na dole. Warto też zauważyć małe, ale znaczące triumfy RAŚ w wyborach lokalnych – 2 radnych w Katowicach, 2 radnych w Chorzowie, jedna radna w Siemianowicach.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 47

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
krzyś

STADION NA CICHEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!tylko dlatego te nieudaczniki wygrali a wybitnie pomógł im WSPÓLNY CHORZÓW !!!(z panami Koplem i Sadłoniem na czele)

h
hop

bo czesciwo to samo oprogramowanie, podobna (dez)organizacja i "logika".....

H
Herbert

tak to jest krajem rzadzi banda czworga p.w .s. g . podgryzają Ślask z ultrastami galicyjskimi zB.B.terozki jeszcze w siłe rośnie pisuarsko grupa poszukiwaczy ukrytej opcji ni ma wesoło

H
Herbert

Niy ślimtej to nasz region wyborczy--SEJMIK SLASKI

o
olo

Wszystkie inwestycje walą na Wrocław,Poznań i wybrzeże nie licząc Warszawy bo tamci PO-wcy potrafią załatwić. A u nas same ćwioki. Chorzów wybrał PO a za rok bedzie rządzić PIS z PSL albo KNP i uwalą Chorzów na maxa. U nas nawet brakujący odcinek autostrady na Łód x olali bo bedą budować Poznań Wrocław i Szczecin Gdańsk :) Śląsk jest totalnie olewany bo Buzek i cieniasy nie mają NIC do gadania. RIP

M
Marcin Zasada, DZ

Czyżbym chciał? Tak Pan to zrozumiał?

G
Gość

Wreszcie usuwani są od koryta partyjnie namaszczeni namiestnicy,
którzy poza zajmowaniem się partyjniactwem, nic pożytecznrego
w swym dotychczasowym życiu nie zrobili!

Okrzepną obecni, lokalni, pozapartyjni liderzy, którzy z pomocą mieszkańców
naprawdę zadbają o poprawę ich życia i rozwój swych dzielnic i miast.

Partykniacy, do lamusa!

Ś
Świętochłowiczanin

Szanowny panie dziennikarzu. Żyję już pół wieku i poznałem oba systemy. Zatem aby mnie wywieźć w pole lub w coś wmanewrować nie jest takie proste. Nie nudno jest też, mieć takiego adwersarza do polemiki. Zauważyłem, że posługując się logiczną argumentacją da się nieco zmiękczyć sztywne poglądy, że to obywatel za większość zła odpowiada. A to, że w ostatnim pana komentarzu powiało obiektywizmem dziennikarskim jest naprawdę godne pochwały. Owszem, podczas rejestracji dwóch oddzielnych komitetów nie złamano prawa, za to złamano zasady. Jakie zasady? Ano zasady uczciwości i przyzwoitości. Z racji mojego zajęcia mam przywilej usłyszeć od społeczeństwa dlaczego się tak wyalienowało jeśli chodzi o życie społeczne i uczestnictwo w wyborach. Ktoś powie; to ich problem, są niedojrzali. Czy na pewno? Przykład jaki idzie z góry, czyli od polityków, którzy owszem balansują na krawędzi prawa, za to łamiąc wszelkie możliwe zasady, jest żenujący. Duża część bezsilnego społeczeństwa nie widzi już nawet tzw. światełka w tunelu. I w zwykły prosty sposób mają wszystkiego serdecznie dosyć. Słyszę też i takie opinie: wie pan dlaczego w historii dziejów narodów ludzie się radykalizowali? Ucisk, bieda, brak pracy, głód ich do tego pchnął. Stąd różnego rodzaju rewolucje z upadkami mocarstw na czele. Szczególnie w Polsce słowa polityk, polityka a społeczeństwo i dobro narodu są od siebie odległe jak wschód o zachodu słońca. Czasami wcale im się nie dziwię. "Jak się nie ma co napić, to się idzie i szuka dalej. Jak się nie znajduje, to się umiera. Jak nie ma na kogo głosować, to się szuka dalej. Jak się nie znajduje to struktury państwa dogorywają". To taka mądrość którą akurat dzisiaj usłyszałem. No i w kontekście obecnych wyborów, liczeniem głosów i problemów PKW, nie trudno się zgodzić z tą opinią. Paraliż kompletny. Pozdrawiam

b
bart

Lata politykierstwa Tomczykiewicza właśnie wydają swoje "owoce". Niech go w końcu ktoś kopnie w doopę.

A
AlphaMan

E tam, co to tam takiego, takie banalne wybory....... :-)

R
Renault

Na obce wojny sie pchaja, napinajac sie, ale beu kamizelek, z zacinajaca sie bronia, bez amunicji, opancerzenia, a inni musza ich przerzucac i to finansowac. Nie wspominajac o prowiancie od innych, o braku klimatyzacji, o rozpadajacych sie butach itp. itd.

Chodniki problemem, sciezki rowerowe problemem.
A budowa boisk dla dzieci - sukcesem dekady.

Uwazaja sie za tygrysów Europy, a zyja z jalmuzny ("dofinansowanie 75-90%") i sa ostatnim, hamujacym wagonem w wiekszosci waznych tematów - np. srodowisko i emisje.

Widza w sobie "szpice" i awangarde.
Tylko ze nie potrafia sie zarzadzac, soba, soba rzadzic i administrowac.
Nawet brak na mleko i owoce dla dzieci, jak 100 lat temu.

p
prosta riposta

I co to ma do rzeczy ? Co, ze niy RAS (pro)niemeicki ????
A ty z jakiej choinki, z LOSu, Gazety Polskiej, u Unum itd. czy z jakiegos specjalnego zakladu (dla "specjalistów" od Slaska) ?

A
Ali GatoR

"jej blamażów w REGIONIE"
"politykę kadrową PO w REGIONIE"

W zasadzie smolisz. Jaworzno itd. to nie nasz "region".

R
RRRR!

Bo, w zasadzie, uzytego nie tego samego, ale takiego samego programu (pewna "kernelowa" czesc byla nawet dokladnioe ta sama).

R
RRRR!

Podczas zliczania głosów w wyborach na prezydenta Szczecina
system PKW wskazał, że ich zwycięzcą został Krzysztof Woźniak.
Takiego kandydata w ogóle nie było na karcie do głosowania.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3