Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów prezydenckich: Dwa niezależne systemy policzą głosy [WYBORY PREZYDENCKIE 2015]

Kamila Roznowska
Kamila Roznowska
Wybory prezydenckie 2015
Wybory prezydenckie 2015 Szymczak Krzysztof / Polska Press Grupa
Wybory prezydenckie 2015 WYNIKI: WOW, czyli Wsparcie Organów Wyborczych. Tak nazywa się nowy system, który właśnie jest testowany przez Państwową Komisję Wyborczą, a który ma służyć do ustalania wyników wyborczych. Pracowano na nim już przy pierwszej turze wyborów prezydenckich i będzie wykorzystany także podczas drugiej tury, 24 maja.

Wybory prezydenckie 2015 WYNIKI:

Nie jeden, a dwa systemy miałyby funkcjonować przy ustalaniu wyników wyborów. Jeden z nich przyjmowałby protokoły i sprawdzał czy wszystko się w nich zgadza, a drugi - weryfikował te wyniki. To zalecania, jakie otrzymało Krajowe Biuro Wyborcze po analizie procedur zastosowanych przy ostatnich wyborach samorządowych. Plany są takie, aby oba systemy pracowały od jesiennych wyborów parlamentarnych. System główny był testowany już podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich. Jak wypadł i na czym miałby polegać nowy system? Czy tym razem wszystko zadziała?

WOW, czyli Wsparcie Organów Wyborczych. Tak nazywa się nowy system, który właśnie jest testowany przez Państwową Komisję Wyborczą, a który ma służyć do ustalania wyników wyborczych. Pracowano na nim już przy pierwszej turze wyborów prezydenckich i będzie wykorzystany także podczas drugiej tury, 24 maja.

JAKIE ZASADY GŁOSOWANIA OBOWIĄZUJĄ W TRAKCIE WYBORÓW PREZYDENCKICH?

- Jeżeli pozytywnie przejdzie on również drugą turę wyborów prezydenckich, wtedy zapewne będzie mógł być rozbudowywany i przygotowywany pod wybory parlamentarne - zapowiada Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.

Na czym miałby polegać nowy system liczenia i weryfikowania wyników wyborczych?

Zgodnie z założeniami funkcjonować mają dwa systemy, a nie jeden. Na razie sprawdzany jest system główny, czyli wspominany już WOW. Do niego właśnie obwodowe komisje wyborcze w minioną niedzielę wpisywały dane.

I te testy wypadły pozytywnie.

- Przyjął on wszystkie protokoły i poprawnie (identycznie jak komisje okręgowe) policzył wyniki. Jego funkcjonalność, intuicyjność oraz działanie na pełnym obciążeniu została pozytywnie oceniona przez użytkowników - dodaje Tkacz.

Ale nowy system poza przyjęciem danych, sprawdza je także pod względem arytmetycznym. Oznacza to, że już na tym etapie będzie weryfikowane czy wszystkie kolumny, gdzie wartości muszą się zgadzać, są w porządku. Jeśli system wykryje błąd, komisja obwodowa będzie musiała ponownie sprawdzić czy rzeczywiście wszystko zostało dobrze policzone.

JAKIE ZASADY GŁOSOWANIA OBOWIĄZUJĄ W TRAKCIE WYBORÓW PREZYDENCKICH?

Jednak Rafał Tkacz podkreśla, że system w określonych sytuacjach będzie chciał uzyskać od komisji wyjaśnienia np. skąd różnica w liczbie kart wydanych i wyciągniętych z urny. A do takich przypadków dochodzi, bo np. wyborcy czasami wychodzą z lokalu, zabierając kartę ze sobą...

Ale to dopiero pierwsza część planowanego systemu. Równolegle miałby funkcjonować jeszcze jeden system, który nie byłby już tak skomplikowany jak WOW. Jego zadaniem byłoby zweryfikowanie otrzymanych wyników z obwodów. - System ten otrzymywałby jedynie listę protokołów w postaci elektronicznej do podsumowania, a następnie zwracał wynik - wyjaśnia Rafał Tkacz.

Ten drugi system miałby zostać dopiero opracowany. I plan jest taki, aby oba pracowały już przy wyborach parlamentarnych, który odbędą się jesienią tego roku.

Trzeba jednak pamiętać, że wybory do Sejmu są bardziej skomplikowane w porównaniu do wyborów prezydenckich. Kandydatów jest więcej, różne listy z różnymi nazwiskami, a żeby określić ile mandatów przypadnie danej liście, trzeba dokonać obliczeń według formuły d'Hondta.

Poza tym przy okazji wyborów czasem bardzo głośno o domniemanych nieprawidłowościach, do których miałoby dochodzić przy ustalaniu wyników. Jak choćby w przypadku akcji "Weź swój długopis na wybory", do której zapisało się ponad 165 tys. użytkowników portalu społecznościowego Facebook. Zdaniem dr Tomasza Słupika, politologa z Uniwersytetu Śląskiego, wprowadzenie takiego systemu zliczania i weryfikowania głosów, ucięłoby wszelkie spekulacje na ten temat.

Ostateczna decyzja, na jakich zasadach proponowane zmiany w systemie zliczania głosów i ustalania wyniku wyborczego miałyby funkcjonować podczas jesiennych wyborów, zależy teraz od Państwowej Komisji Wyborczej, która tę decyzję będzie podejmować w porozumieniu Szefem Krajowego Biura Wyborczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!