Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek z udziałem tramwaju i zderzenie aut. W Dąbrowie Górniczej i Będzinie strażacy ćwiczyli szybkie i skuteczne akcje ratunkowe

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak szkolą się dąbrowscy i będzińscy strażacyZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak szkolą się dąbrowscy i będzińscy strażacyZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KM PSP DG/KP PSP Będzin
Strażacy nie tylko gaszą pożary i wyjeżdżają do tak zwanych miejscowych zagrożeń, ale także stale podnoszą swoje umiejętności, a także ćwiczą koordynację akcji ratunkowych. Tak właśnie było ostatnio w Dąbrowie Górniczej i Będzinie.

Na początku marca na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej odbyły się ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego Dąbrowa Górnicza. Dąbrowscy strażacy sprawdzali swoje umiejętności w trakcie symulowanej akcji ratowniczej w trakcie wypadku z udziałem tramwaju.

Z kolei strażacy z KP PSP w Będzinie uczestniczyli w ćwiczeniach organizowanych przez PZZOZ Będzin/Czeladź. Scenariusz ćwiczeń zakładał zderzenie dwóch pojazdów, w którym 10 osób zostało poszkodowanych.

- Tego typu zdarzenia są niezwykle trudne dla ratowników, ze względu na fakt, że liczba poszkodowanych przekracza możliwości udzielenia im pełnej pomocy medycznej przez pierwsze przybyłe na miejsce zdarzenia służby ratownicze. W takich sytuacjach dokonuje się segregacji poszkodowanych, tzw. triage – tłumaczą będzińscy strażacy.

Triage zakłada nadanie każdemu z poszkodowanych określonego priorytetu, określającego kolejność udzielania pomoc i ewakuacji. Poszkodowani zostają oznaczeni poprzez nadanie odpowiedniego koloru (czerwony, żółty, zielony, czarny) w zależności od oceny stanu dokonanej na podstawie prostych parametrów: możliwość chodzenia, drożności dróg oddechowych, częstości oddechu, czas nawrotu kapilarnego lub obecność tętna na tętnicy promieniowej, stan świadomości. Prosta segregacja i szybkie leczenie zakłada ocenę nie dłuższą niż 30 sekund i podjęcie tylko ratujących życie czynności ratowniczych.

Nadawane kolory oznaczają kolejno:

  • Czerwony – pomoc priorytetowa; ewakuacja, pomoc medyczna i transport w pierwszej kolejności. Pacjent przy właściwej opiece medycznej rokuje na przeżycie i powrót do zdrowia.
  • Żółty – pomoc pilna; pacjenci którzy odnieśli obrażenia i wymagają pomocy medycznej, jednak opóźnienie w jej wdrożeniu nie zagraża ich życiu. Ich właściwe leczenie powinno rozpocząć się najpóźniej w pierwszej dobie od zdarzenia.
  • Zielony – pomoc odroczona; są to pacjenci, którzy przeżyją, niezależnie od rodzaju udzielonej pomocy.
  • Czarny – najniższy priorytet; pacjenci prawdopodobnie nie do uratowania w danej sytuacji. Pierwotnie poza założeniem, że poszkodowany nie oddycha po udrożnieniu górnych dróg oddechowych do tej grupy zaliczano także poszkodowanych z oparzeniami prawie całej powierzchni ciała, rozległymi zmiażdżeniami, ciężkimi obrażeniami czaszki z widoczną tkanką mózgową.

W ćwiczeniach wzięli także udział uczniowie klasy pożarniczo-ratowniczej i policyjno-prawnej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera