MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypłata dodatku węglowego. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w Tychach, Mikołowie, Pszczynie i Bieruniu

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Zebraliśmy dane z Tych, Mikołowa, Pszczyny i Bierunia.
Zebraliśmy dane z Tych, Mikołowa, Pszczyny i Bierunia. arch. PPG
Wypłata dodatku węglowego w całej Polsce trwa już od kilku dni. Sprawdziliśmy jak przebiega wypłata w Tychach, Mikołowie, Pszczynie i Bieruniu. Zebraliśmy dane na temat liczby zgłoszonych wniosków, sumy wypłaconych do tej pory środków oraz informacje, gdzie można złożyć wniosek o wypłatę dodatku węglowego. Ostateczny termin na złożenie wniosku, jaki przewidział ustawodawca, to koniec listopada bieżącego roku.

Dodatek węglowy - o co chodzi?

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwo domowym, ogrzewanym węglem kamiennym, brykietem lub pelletem. Uchwalona w sierpniu ustawa o dodatku węglowym zakłada wypłatę takim gospodarstwom kwoty 3000 złotych. Wnioski można składać osobiście w urzędzie gminy lub innym wskazanym przez gminę podmiocie, w którego kompetencjach będzie jego rozpatrzenie, przez internet (profil zaufany) lub wysłać pocztą. Wnioski można składać do 30 listopada bieżącego roku. Każda gmina ma maksymalnie 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę środków.

Sprawdziliśmy jak przebiega wypłata dodatku węglowego w Tychach, Mikołowie, Pszczynie i Bieruniu. Poniżej prezentujemy aktualne dane na temat liczby zarejestrowanych wniosków oraz sumy środków, jakie do tej pory wypłacono.

Zobacz także

Tychy

W Tychach złożono do tej pory 3104 wniosków o dodatek węglowy. Pieniądze wypłacane są od ubiegłego piątku - 23 września. Przez tych kilka dni Urząd Miasta Tychy wypłacił łącznie 1 677 000 złotych mieszkańcom miasta.

Mikołów

Wypłata środków z tytułu dodatku węglowego w Mikołowie wystartowała dzisiaj. Jak poinformowała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mikołowie Aleksandra Stolarska, w środę 28 września udało się przekazać mikołowianom w sumie 783 000 złotych, zarówno w formie przelewów bankowych, jak i przez wypłatę w kasie - dla tych, którzy nie korzystają z konta w banku lub wybrali tę formę poboru świadczenia. Liczba zarejestrowanych wniosków na dodatek węglowy w Mikołowie na dziś wynosi 3 693.

Pszczyna

W Pszczynie Urząd Miasta realizuje wypłaty od 23 września. Przez te kilka dni przekazano mieszkańcom 1 335 000 złotych. Do środy 28 września przyjęto 5949 wniosków. Z danych przekazanych przez rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Pszczynie Piotra Łapę wynika, że z dodatku skorzystało do tej pory 445 pszczyńskich rodzin.

Bieruń

Urząd Miasta w Bieruniu wypłaty realizuje od wtorku 27 września. W poniedziałek odbyła się bowiem nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Bieruniu, która przyjęła uchwałę w tej sprawie. Z powodu, że wypłaty realizowane są od wczoraj trudno oszacować ile środków już przekazano. W Bieruniu zarejestrowano 2383 wnioski o dodatek węglowy. Jak przekazał dyrektor bieruńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Piotr Ćwiękała, obsługiwanych jest około 100 osób dziennie. Zainteresowanie dodatkiem węglowym w mieście maleje, ale MOPS szykuje się już do wypłaty kolejnych dodatków energetycznych, przegłosowanych niedawno przez Sejm.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera