Wypożyczalnia rowerów miejskich ruszyła w Katowicach!

  Wypożyczalnia rowerów miejskich ruszyła w Katowicach!

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wypożyczalnia na rynku
  1/3
  przejdź do galerii

  Wypożyczalnia na rynku ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Rowerowa rewolucja - mamy dwie wypożyczalnie rowerów miejskich w Katowicach, a będzie jeszcze więcej, m.in. przy os. Paderewskiego i w Piotrowicach. Najwyższy czas, aby infrastruktura pospieszyła za modą. A modna jest jazda po Katowicach właśnie na dwóch, a nie czterech kółkach
  40 holendrów czeka na amatorów dwóch kółek. Rowery są zaparkowane w dwóch wypożyczalniach - kontenerach na rynku i przy placu Sejmu Śląskiego. Można je wypożyczać codziennie, za naprawdę niewielkie pieniądze.

  To rowerowa rewolucja! Dotąd w mieście wypożyczalnie nie działały. Pojawiały się od czasu do czasu - przy okazji festiwali i imprez, a uruchamiało je biuro ESK. Dwie, które powstały na pl. Sejmu Śląskiego i rynku, to także dzieło biura, w którym zapowiadają, że to dopiero początek zmian.

  SZUKAMY PARKINGÓW DLA MIEJSKICH ROWERÓW - WSKAŻ MIEJSCA

  Co na to katowiczanie? Najpierw nieśmiało, tylko zaglądali do wypożyczalni i rozpytywali. Teraz ruch już jest większy - około 20 wypożyczeń w ciągu dnia.

  I nic w tym dziwnego. Za godzinę jazdy wygodnym miejskim rowerem zapłacimy 2 zł, za 3 godziny - 5 zł. A w trzy godziny spokojnie objedziemy całe Śródmieście, wyskoczymy na zakupy, do biblioteki, albo poleniuchować w parku Kościuszki, Dolinie Trzech Stawów, czy na przykład w parku chorzowskim.

  GDZIE SIĘ WYBRAĆ NA ROWEROWĄ WYCIECZKĘ? SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

  Karnet na cały miesiąc kosztuje 35, a na trzy miesiące - 75 złotych. Oba karnety uprawniają do jazdy na rowerach bez limitu godzin. Warunek jest jeden: bicykl trzeba codziennie oddać do jednej z wypożyczalni.

  Rowery zostaną na rynku i placu Sejmu Śląskiego do końca października. Część z nich biuro ESK kupiło jeszcze w ubiegłym roku. Te są dwubiegowe. Kolejnych 20 - trzybiegowych - w tym roku.

  - Chętnych jest coraz więcej. Mamy dla przykładu dwie panie - urzędniczkę Urzędu Wojewódzkiego i pracowniczkę Uniwersytetu Śląskiego, które codziennie po pracy między godziną 15 a 16 wypożyczają rowery na dwie godziny i jadą na Dolinę Trzech Stawów. Sporo jest też obcokrajowców, dziś na przykład rowery wypożyczyło dwóch Holendrów - dowiedzieliśmy się w punkcie na rynku.

  NA ŚLĄSKU POWSTAJE SIEC WYPOŻYCZALNI ROWERÓW - ZA DARMO

  Aby rower wypożyczyć, nie trzeba płacić żadnej kaucji ani zostawiać dowodu osobistego. Dane z dokumentu tożsamości są spisywane na specjalnym formularzu, a dowód wraca do właściciela.

  Obie wypożyczalnie czynne są codziennie od 8 do 18, także w weekendy. Jeszcze w tym miesiącu godziny mają zostać wydłużone do 21. Wyjątkiem od reguły są tylko soboty, w które biuro ESK organizuje rowerowe wycieczki za miasto - takie odbyły się m.in. do Pszczyny czy Mikołowa. Wówczas część rowerów jest wypożyczana na wycieczkę, część zostaje w nadal działającej wypożyczalni przy pl. Sejmu Śląskiego.
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Katowice Miasto Rowerów

  krzynio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 84 / 76

  Katowicka Masa Rowerów :)
  Pozdrower

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo