Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontowano Mauzoleum Hochbergów przy Zamku Książ. Spoczywała tam księżna Daisy

Redakcja
Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless
Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless arc
Zakończył się prace remontowe w Mauzoleum Hochbergów – kaplicy, w której znajdował się m.in. grobowiec księżnej Daisy. Mauzoleum położone jest w parku przy Zamku Książ w okolicach Wałbrzycha. Hochbergowie władali tym największym z dolnośląskich zamków przez 400 lat.

Jak poinformowała rzeczniczka wałbrzyskiego magistratu Anna Żabska, główne prace remontowe kosztowały niemal 700 tys. zł. Za tę kwotę udało się odrestaurować wnętrze i elewację pochodzącej z początku XVII w. kaplicy grobowej. Przedsięwzięcie wsparli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dolnośląski Urząd Marszałkowski, Gmina Wałbrzych oraz spółka Zamek Książ.

Żabska poinformowała, że renowacji wymaga jeszcze krypta grobowa znajdująca się w kaplicy. - Mauzoleum będzie na stałe otwarte dla ruchu turystycznego od 2015 r. - dodała rzeczniczka.

W Mauzoleum Hochbergów spoczywała m.in. księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, nazywana Daisy. Księżna pochodziła z arystokracji brytyjskiej. Po ślubie z księciem pszczyńskim Hansem Heinrichem XV Hochbergiem zamieszkała na zamku w Książu.

Była fundatorką sierocińców, szkół dla ubogich dzieci i finansowała pomoc medyczną. Podczas I i II wojny światowej angażowała się w opiekę nad jeńcami, pomagała też więźniom obozu koncentracyjnego w Gross Rosen. Wysiedlona z Książa w czasie II wojny zmarła 29 czerwca 1943 r. w Wałbrzychu.

Szczątki księżnej Daisy zostały wyniesione z Mauzoleum, gdy do Zamku Książ wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Prawdopodobnie zostały przeniesione na cmentarz ewangelicki w dzielnicy Szczawienka.

Zamek Książ na przestrzeni dziejów wielokrotnie zmieniał właścicieli i wygląd. Największy wpływ na dzisiejszy jego charakter miała rodzina Hochbergów władająca zamkiem przez ponad 400 lat. W 1908 r. książę Henryk XV wybudował największe południowo-zachodnie skrzydło zamkowe z dwiema wieżami w narożach. Projektantem tej rozbudowy był prawdopodobnie wiedeński architekt Humbert Walcher von Moltchein.

Ponure dzieje zamku to czas II wojny światowej, kiedy to został zaadaptowany przez nazistów na jedną z siedzib sztabu Adolfa Hitlera. Rozpoczęto wówczas wywózkę dóbr zamkowych, a pod zamkiem, w skale, na której stoi, zaczęto drążyć tunele, które - według niektórych teorii - miały połączyć zamek z podziemnymi halami w Górach Sowich. Wszystkie tunele były drążone przez więźniów przymusowych, początkowo przez jeńców rosyjskich, a później więźniów z obozu Gross-Rosen. Po wojnie zamek doszczętnie zdewastowały i rozkradły wojska radzieckie.

Prace konserwatorskie rozpoczęto w 1956 r. Do dziś zamek jest sukcesywnie remontowany. Obecnie w zamku mieści się luksusowy hotel oraz siedziba Towarzystwa Miłośników Zamku Książ - Fuerstenstein.

Turyści mają możliwość zwiedzania komnat, z których najpiękniejsze to Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony i Hall Myśliwski.

Na terenie wokół zamku znajdują się piękne ogrody, restauracja i stadnina koni. PAP


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!