Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach: 110 tysięcy złotych zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie

DRAPA
ARC
Pan Norbert z Sosnowca domagał się 290 tysięcy złotych zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie. W czwartek, 23 sierpnia, wyrok wydał Sąd Okręgowy w Katowicach, którzy przyznał mężczyźnie 110 tysięcy złotych. Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed 15 lat.

O wyroku katowickiego sądu poinformowała w czwartek Helsińska Fundacja Praw Człowieka, na prośbę której pana Norberta reprezentował na zasadach pro bono adwokat Marek Stańko z Kancelarii Adwokatów Stańko i Partnerzy.

Pan Norbert został zatrzymany przez policję w centrum Sosnowca, a następnie tymczasowo aresztowany w kwietniu 2003 roku.
Razem z nim aresztowano ośmiu innych mężczyzn podejrzanych o udział w grupie przestępczej, wyłudzającej kredyty na zakup sprzętu AGD i RTV.

Mężczyzna został oskarżony o udział w grupie, współudział w wyłudzaniu kredytów i oszustwa. Prokuratura Rejonowa w Sosnowcu skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

Pan Norbert przebywał w areszcie w sumie 3 lata i 11 miesięcy, czyli do 27 lutego 2007 roku. W grudniu 2005 roku sąd I instancji skazał go na karę 3 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Od tego wyroku obrońca pana Norberta wniósł apelację.

Prokuratura była natomiast usatysfakcjonowana takim rozstrzygnięciem. W drugiej instancji sąd zadecydował o uchyleniu poprzedniego wyroku i we wrześniu 2006 roku przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Pomimo tego, sąd postanowił, że tymczasowe aresztowanie powinno być kontynuowane.

Sąd jeszcze dwukrotnie je przedłużał, a obrońca pana Norberta złożył zażalenie na ostatnie postanowienie z 19 lutego 2007 roku. Już 27 lutego sąd odwoławczy przychylił się do uzasadnienia obrońcy i uchylił tymczasowe aresztowanie.

Zauważył jednocześnie, że przedłużenie aresztowania było równoznaczne z pozbawieniem wolności na dłuższy czas niż wynosiła dotychczas orzeczona kara, jak również kara, która może ostatecznie zostać wymierzona. W przypadku, gdy apelację składa wyłącznie obrońca na korzyść skazanego, a prokuratura nie składa odwołania, to wyrok sądu drugiej instancji nie może być surowszy od poprzedniego. Dlatego też tymczasowe aresztowanie pana Norberta powinno zakończyć się najpóźniej 31 stycznia 2007 roku. W związku z tym sosnowiczanin wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Jeśli chodzi o część zarzutów, to sprawa pana Norberta zakończyła się prawomocnie w grudniu 2014 roku, kiedy sąd skazał go na karę 2 lat pozbawienia wolności. W dalszym zakresie sprawa pana Norberta zakończyła się ostatecznie w styczniu 2018 roku, kiedy sąd II instancji utrzymał wyrok skazujący go na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności.

Już w czerwcu 2015 roku mieszkaniec Sosnowca wystąpił z wnioskiem o zadośćuczynienie ze względu na niewątpliwie niesłuszne aresztowanie. Domagał się rekompensaty o łącznej wysokości 290 tysięcy złotych.

- W swoim piśmie wskazywał, że poniósł krzywdy moralne związane z okresem tymczasowego aresztowania, który nie został zaliczony na poczet kary pozbawienia wolności, a także za krzywdy moralne związane z ewidentnie nielegalnym tymczasowym aresztowaniem przez 27 dni. Na wnioskowaną kwotę złożyło się również wynagrodzenie za poniesione cierpienia spowodowane długą rozłąką z rodziną i bezzasadnym utrudnieniem mu kontaktu z nią, a w szczególności uniemożliwienie panu Norbertowi udziału w pogrzebie byłej małżonki oraz uniemożliwienie mu sprawowania opieki i kontaktów z synem. We wniosku pan Norbert wskazał również, że poniósł uszczerbek na zdrowiu - informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Wyrok zapadł 23 sierpnia 2018 roku. Sąd Okręgowy w Katowicach przyznał panu Norbertowi 110 tysięcy złotych. Dla sądu niewątpliwe było to, że mężczyzna był tymczasowo aresztowany dłużej, niż wyniosła wymierzona mu kara pozbawienia wolności. Wskazał też, że była to sprawa o bezprecedensowym charakterze, zwłaszcza ze względu na pomyłkę jaka została popełniona przy przedłużeniu tymczasowego aresztowania. Wyrok nie jest prawomocny.

Pod koniec listopada Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację prokuratury.

Sprawa prowadzona jest w ramach Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka od lutego 2007 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo