Wyrok sądu w Oświęcimiu w sprawie Sebastiana Kościelnika. Winny ale nie został skazany. Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Sebastian Kościelnik i mec. Władysław Pociej
Sebastian Kościelnik i mec. Władysław Pociej Małgorzata Gleń
Przed Sądem Rejonowym w Oświęcimiu zakończył się proces w sprawie Sebastiana Kościelnika, oskarżonego o spowodowanie wypadku. Ponad trzy lata temu prowadzonego przez niego seicento zderzyło się z jednym z pojazdów kolumny rządowej, którą podróżowała ówczesna premier Beata Szydło. Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne wobec Sebastiana Kościelnika. Nakazał jednak zapłacić mu nawiązkę na rzecz byłej premier Beaty Szydło i funkcjonariusza BOR. Wyrok nie jest prawomocny i nie satysfakcjonuje żadnej ze stron. Co ważne, do prokuratury zostanie złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez kierowcę BOK.

Wyrok Sądu Rejonowego w Oświęcimiu oznacza, że Sebastian Kościelnik jest winny wypadku ale nie zostanie za niego osądzony. Sędzina warunkowo umorzyła postępowanie karne. Jeżeli wyrok się uprawomocni, Sebastian będzie musiał zapłacić po tysiącu złotych nawiązki Beacie Szydło i funkcjonariuszowi BOR.

Jest jednak mała szansa, że wyrok się uprawomocni. Nie zgadza się z nim ani Sebastian Kościelnik i jego obrońca ani prokurator Rafał Babiński. - Nie zgadzam się z decyzją sądu - wprost mówił Sebastian Kościelnik.

Co bardzo ważne, w ustnym uzasadnieniu sędzina wskazała, że trzy rządowe auta, które jechały przez Oświęcim, nie tworzyły kolumny uprzywilejowanej. Miały włączone sygnały świetlne ale dźwiękowych już nie. Po analizie m.in. nagrań z monitoringów, biegli wyliczyli, że między samochodami nie było też zachowanej odpowiedniej odległości. Na jednym z nagrań, na których uchwycone zostały samochody niedługo przed wypadkiem, pomiędzy pierwszym a drugim jest ponad 29 metrów odległości a między drugim a trzecim - 6 metrów.

- Nie tworzyły więc kolumny uprzywilejowanej - mówiła sędzina Agnieszka Pawłowska.

Kierowca z BORu też winny

Jak podkreśliła obaj kierowcy, tj. Sebastian Kościelnik i kierowca limuzyny rządowej są winni spowodowania wypadku. Nie przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Sędzina zapowiedziała, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez kierowcę samochodu, którym jechała Beata Szydło.

Przypomnijmy:
Prokurator Rafał Babiński chciał dla Sebastiana Kościelnika kary roku ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania w tym czasie prac społecznych po 20 godzin w miesiącu i pokrycia kosztów postępowania sądowego. Prokurator na wczorajszym posiedzeniu (8 lipca) stwierdził, że prace społeczne "wychowają" tego młodego człowieka. - Nie ma wątpliwości, że oskarżony jest sprawcą czynu - mówił prokurator.

Sebastian Kościelnik i jego obrońca, mec. Władysław Pociej podkreślali, że nie ma tu jego winy.

Do wypadku doszło 10 lutego 2017 r. już po zmroku. To był piątek. Rządowa limuzyna A8L Security jechała z premier Beatą Szydło przez Oświęcim do jej domu, do Przecieszyna. To kilkanaście kilometrów dalej.

Kolumna, składająca się z trzech samochodów, systematycznie wyprzedzała inne. Na ul. Powstańców Śląskich, niedaleko dworca kolejowego, przy skrzyżowaniu z ul. Elizy Orzeszkowej miała wyprzedzić seicento Sebastiana Kościelnika.

Przez trzy lata sądy ustalały, co tu właściwie się stało. Czy zawinił Sebastian Kościelnik, czy kierowcy rządowej kolumny. Sebastian twierdził, że nie widział limuzyny, tylko światła pierwszego samochodu. Sygnałów dźwiękowych w ogóle nie było. Po przejechaniu samochodu z migającymi światłami - czerwonymi i niebieskimi, wracał na swój tor jazdy i chciał jechać w boczną uliczkę. Wtedy rządowe auto uderzyło w jego seicento.

Inną wersję przedstawia prokurator. Z opisu zdarzeń prokuratora wynikało, że oświęcimianin prawidłowo ustąpił pierwszeństwa przejazdu pierwszemu, uprzywilejowanemu pojazdowi w rządowej kolumnie, zatrzymał się przy prawej krawędzi jezdni, ale potem nie upewnił się, że zbliżają się dwa kolejne pojazdy z kolumny i uderzył w ten, w którym na fotelu pasażera była premier Szydło. Sebastian Kościelnik był oskarżony o nieumyślne spowodowanie tego wypadku.

W tej sprawie zeznawało wielu świadków, ale ich słowa często wykluczały się wzajemnie, m.in. w kwestii, czy kolumna rządowa miała włączone sygnały dźwiękowe. Do tego została nieodwracalnie uszkodzona płyta z nagraniem z monitoringu, która była dowodem obrony w sprawie wypadku.

Prokurator Rafał Babiński na wcześniejszych rozprawach podkreślał, że gdy młody oświęcimianin był po raz pierwszy przesłuchiwany, tuż po wypadku, przyznał się do winy. Potem z tego wycofał się.

Po zderzeniu seicento z audi 8L, to drugie, trzytonowe, pancerne auto odbiło w lewo i uderzyło w lipę rosnącą po drugiej stronie drogi. Mocno zostało uszkodzone. Podczas wypadku trzy osoby zostały ranne. Pani premier i szef ochrony pani premier mieli poważne obrażenia. Lżej ranny był kierowca z BOR.

FLESZ - Kto wygra drugą turę?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jml13060

Dlatego nie należy oddawać głosów na Dudę!!!!!...... Obecnie zwykły obywatel w starciu z pis-władzą bez szans. W przetargu publicznym nie wygra w konkurencji ze znajomymi ważnego pis-urzędnika. Zapewne sprawa summa summarum trafi do ECHR w Strasbourgu, po przejściu pełnej drogi sądowej w kraju i tam wróci temat niezawisłości polskich sądów. MSZ po cichu zapłaci oskarżonemu odszkodowanie żeby społeczeństwo nie wiedziało (wiedzieć będą tylko ci, którzy śledzą orzecznictwo ECHR i zaangażowane strony). Sentencja wyroku w pierwszej instancji zawiera liczne wzajemnie sprzeczne stwierdzenia, "zaginęły" dowody, manipulowano zeznaniami świadków i uczestników, a sama była premier nie miała odwagi żeby publicznie powiedzieć jak naprawdę było .... że oczywistą jest apelacja obrońcy. No i czemu to utajnienie części postępowania przed sądem?! Niby zwykła kolizja, jakich dużo na polskich drogach, jakie zazwyczaj kończą się już na miejscu zdarzenia wskazaniem winnego przez policję, rzadziej w sądzie na JAWNYCH rozprawach, a tutaj takie konfitury!!! Oskarżony miał pecha, że trafił na rządowe samochody. W pis-kraju jest bez szans.

R
Rhw

"Co bardzo ważne, w ustnym uzasadnieniu sędzina wskazała, że trzy rządowe auta, które jechały przez Oświęcim, nie tworzyły kolumny uprzywilejowanej."

COŚ TU JEST CHORE ! NIE BYŁO kolumny uprzywilejowanej ! A GOŚCIA SKAZANO ZA TO ŻE NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA kolumnie uprzywilejowanej ! SZALONY SĄD ! KOMPLETNY BRAK LOGIKI W ROZUMOWANIU UZASADNIENIA ! Niestety to kolejny dowód na to że koniecznie trzeba nie zreformować sądy ALE JE ZMIENIĆ RAZEM Z OBOWIĄZUJĄCYM PRAWEM !!!

j
jaka szkoda

Póki co sądy są niezależne. Szczególnie od PiS.

Dodaj ogłoszenie