Wyścig Solidarności i Olimpijczyków: Kraksy na finiszu w Sosnowcu ZDJĘCIA

2. etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków zakończył się w SosnowcuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. karina trojok / dziennik zachodni / polska press
Belg Simon Dehairs z grupy Alpecin Fenix Devo wygrał 2. etap 33. Międzynarodowego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Drugie miejsce na liczącej 125,8 km trasie z Tarnowskich Gór do Sosnowca zajął Estończyk Madis Mihkels z Team Ampler Tartu24, a trzeci na finiszu na ul. 3 Maja obok dworca PKP zameldował się Czech Tomas Barta z ATT Investments. Dehairs został nowym liderem wyścigu. Zobaczcie zdjęcia z mety 2. etapu w Sosnowcu.

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków: Kraksy na finiszu w Sosnowcu

W środę 29 czerwca rozpoczął się 33. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Do rywalizacji przystąpiło 162 kolarzy z 26 ekip. 1. etapu z Żor do Katowic wygrał przed południem Holender Coen Vermeltfoort z grupy Volker Wessels i to właśnie on jechał po południu na trasie 2. etapu w żółtej koszulce lidera.

Kolarze wyruszyli na trasę 2. etapu z Tarnowskich Gór do Sosnowca po obiedzie i krótkim odpoczynku. Zawodnicy nie wystraszyli się burzy i mieli do pokonania dystans 125,8 km startując z tarnogórskiego Rynku. Gościem specjalnym na starcie był Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

Peleton od początku się podzielił na dwie, a potem trzy grupy. Zawodnicy próbowali też ucieczek. Najpierw odjechali Mateusz Grabis (Voster ATS) i Thijs de Lange (Metec) mając 40 sekund przewagi. Pochodzący z Będzina Grabis wygrał pierwszą górską premię wyścigu w Koclinie i zdobył zieloną koszulkę dla najlepszego górala.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z METY 2. ETAPU WYŚCIGU SOLIDARNOŚCI W SOSNOWCU

Ta ucieczka została skasowana 50 km przed metą. Później szczęścia próbowali Patryk Haller (Wibatech) i Antoni Ganko (Mostostal) odskakując na 20 sekund od zasadniczej grupy, ale 18 km przed finiszem w Sosnowcu oni również zostali doścignięci.

Na ulicach Sosnowca finiszował cały peleton. Ulica 3 Maja była mokra po deszczu i na dwóch finałowych rundach między ul. Blachnickiego i "Ślimakiem" doszło do dwóch kraks. Linię mety usytuowaną obok dworca PKP pierwszy minął Belg Simon Dehairs z Alpecin-Fenix Development Team wyprzedzając Estończyka Madis Mihkels (Team Ampler – Tartu 2024) oraz Czecha Tomas Barta (ATT Investments). Najlepszy z Polaków Patryk Stosz z Voster ATS Team był piąty.

- Wystartowałem 500 metrów przed metą, ale niewiele widziałem, bo deszcz zalewał mi okulary, a na drodze było bardzo ślisko. Mimo wszystko lubię taką pogodę – powiedział 21-letni Belg, dla którego był to największy sukces w karierze.

Dehairs został nowym liderem wyścigu. Taki sam czas w klasyfikacji generalnej mają jednak Estończyk Madis Mihkels, Holender Coen Vermeltfoort oraz Alan Banaszek z grupy HRE Mazowsze Serce Polski.

Nagrody i koszulki wręczali kolarzom na mecie znani polscy olimpijczycy: Mieczysław Nowicki, Tadeusz Mytnik i Edward Skorek oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność Dominik Kolorz. W czwartek zaplanowano 3. etap wyścigu z Jaworzna do Nowego Sącza liczący sobie 207,7 km. Kolarze wystartują z jaworznickiego Rynku o godz. 13.

W Katowicach i Tarnowskich Górach rozegrano dzisiaj Mini Wyścig Solidarności dla dzieci. Jutro mali kolarze ścigać się będą natomiast w Jaworznie.

W Katowicach po raz pierwszy odbył się Mini Wyścig Solidarności dla małych kolarzyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Mini Wyścig Solidarności w Katowicach. Mali kolarze ścigali ...