Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa Be Co@l: W Parlamencie Europejskim chcą odczarować złą atmosferę wokół węgla

Bartosz Wojsa
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu otwarta została wystawa "Be Co@l", której celem jest promocja węgla i czystych technologii węglowych
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu otwarta została wystawa "Be Co@l", której celem jest promocja węgla i czystych technologii węglowych Arkadiusz Gola
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu otwarta została wystawa "Be Co@l", której celem jest promocja węgla i czystych technologii węglowych. - Chcemy odczarować złą atmosferę wokół węgla - mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska, która zorganizowała to wydarzenie wraz z Polską Grupą Górniczą i Euracoalem. Na wernisażu wystawy byli obecni także dziennikarze DZ.

We wtorek 11 września 2018 o godz. 12.30 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbył się wernisaż wystawy "Be Co@l", której celem jest promocja węgla oraz czystych technologii węglowych. Organizatorem wydarzenia była europoseł Jadwiga Wiśniewska wraz z Polska Grupą Górniczą i Europejskim Stowarzyszeniem Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL.

- Ta wystawa pokazuje, jak ważne jest wydobycie węgla nie tylko dla Polski, ale również w zakresie globalnym - mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska. - Węgiel może być czysty i może być także nawet mydłem - podkreślała, przekazując zgromadzonym kostkę czarnego mydła z węgla.

Wystawa "Be Co@l" składa się z kilku plansz i ekspozycji wykonanych z włókien węglowych. Ma pokazywać węgiel jako element naszej cywilizacji, bez którego nie byłby możliwy postęp w medycynie, farmacji, biologii, motoryzacji czy kosmonautyce. - Chcemy odczarować węgiel postrzegany wyłącznie jako surowiec w energetyce - mówili organizatorzy spotkania.

- Węgiel zapewnia obywatelom Europy dostęp do dobra absolutnie podstawowego, jakim jest energia. Kraje UE wyprodukowały w 2017 r. 383 mln ton węgla brunatnego i 81 mln ton węgla kamiennego, importując jednocześnie 173 mln ton węgla głównie na potrzeby energetyczne - podawano dane.

Dlaczego wystawa została otwarta w Parlamencie Europejskim? Jak wskazywała europoseł Wiśniewska, chodzi o to, że właśnie tam stawia się na dekarbonizację, czyli działania wskazujące na odejście od węgla. - Poprzez tę wystawę chcemy pokazać, że węgiel jest podstawą wielu nowoczesnych dziedzin przemysłu - mówiła. - Wystawa spotkała się w UE z dużym zainteresowaniem - zapewniała europoseł.

Obecny na miejscu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślał, że obecnie węgiel ma się świetnie, o czym świadczą dobre, "plusowe" wyniki takich spółek jak Polska Grupa Górnicza czy Jastrzębska Spółka Węglowa. - Te spółki realizują także ambitne inwestycje, sama PGG do 2020 roku zamierza zainwestować 7,2 mld złotych - wyliczał Tobiszowski.

- Węgiel to coś znacznie więcej: źródło wartości dla gospodarki i to chcemy eksponować w trakcie wystawy - dodawał Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Organizatorzy wydarzenia podawali również, że według aktualnych szacunków przy obecnym tempie wydobycia, rezerwy węgla kamiennego wystarczą na co najmniej 200-300 lat, a zasoby węgla brunatnego na okres prawie 50 lat. - Węgiel jest jednym z najważniejszych źródeł energii. Zdaniem wielu specjalistów niemożliwe jest całkowite zastąpienie węgla alternatywami w horyzoncie czasowym obecnej polityki klimatycznej i energetycznej - mówili.

- Chcemy odczarować złą atmosferę wokół węgla - podsumowywała europoseł Jadwiga Wiśniewska.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo