Wystawa czasowa "Dwurnik. Totalnie" w Muzeum Historii Katowic

Materiał informacyjny MUZEUM HISTORII KATOWIC
Prace prezentowane w Muzeum Historii Katowic na wystawie Dwurnik. Totalnie to przede wszystkim obraz jednej, rozbudowanej, prywatnej kolekcji. Zbiór gromadzony przez lata, powiększany zakupami na aukcjach, w galeriach i bezpośrednio od artysty.

75 obrazów olejnych i około 160 rysunków, grafik, kolaży oraz akwarel. Razem przeszło 235 prac jednego człowieka ukazujących w pomniejszonej skali artystyczną podróż Edwarda Dwurnika. A to i tak tylko kropla w morzu jego artystycznego dorobku. Edward Dwurnik zmarł pod koniec 2018 roku, pozostawiając około 8000 obrazów, tysiące rysunków i innych tak zwanych prac na papierze. Patrząc na te liczby, bez wątpienia można powiedzieć, że był artystą totalnym, mającym świadomość swojej wielkości.

Wystawę „Dwurnik. Totalnie” można zwiedzać we wszystkich oddziałach Muzeum Historii Katowic. W budynku głównym prezentujemy największy jej fragment, czyli „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” na którą składa się kilkadziesiąt obrazów olejnych autora, w tym część głośnego cyklu „Sportowcy” oraz obrazy miast, które były zainspirowane podróżami autostopem artysty. W dziale Teatralno-Filmowym można zwiedzić część pod tytułem „Dwurnik. Totalnie. Na papierze” – są to rysunki, akwarele i kolaże. Dział Grafiki to „Dwurnik.Totalnie.Grafika” w skład której wchodzą linoryty, litografie, drzeworyty i jeszcze więcej rysunków. Za to w dziale Etnologii Miasta na Nikiszowcu, czeka „Dwurnik. Totalnie. Matejko współczesności” – dwa ogromne obrazy, które są wizją autora na temat prac Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i „Hołd pruski”. We współpracy z Akademią Sztuk Pięknych prezentujemy też wybór prac Edwarda Dwurnika w Galerii Wertykalnej ASP.

Wystawę „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” można zwiedzić w cenie 10zł za bilet normalny i 5zł za ulgowy. Wystawy czasowe w oddziałach są dostępne dla wszystkich w ramach wykupienia biletów na wystawy stałe. Można również kupić bilet za 20zł, który zapewnia wstęp od razu na wszystkie części.

Wideo

Dodaj ogłoszenie