Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa fotografii „Doświadczanie miejsca" w Muzeum Śląskim

Arkadiusz Gola
Arkadiusz Gola
Wystawa fotografii „Doświadczanie miejsca" w Muzeum Śląskim
Wystawa fotografii „Doświadczanie miejsca" w Muzeum Śląskim Aleksander Bartecki i Michał Szalast.
Poszukiwanie nowego, współczesnego spojrzenia na Śląsk stało się niemalże obsesją tworzących tu artystów. Nie inaczej jest w sferze fotografii, gdzie większość wypowiedzi w ostatnich latach oscyluje wokół najbliższych autorowi spraw i autobiograficznych wątków. W świecie, gdzie niemal każdy uważa, że ma coś do powiedzenia i tym samym do pokazania, trudno wyłuskać działania, które z czasem nie okażą się pozorne i powierzchowne. Ciekawe spojrzenie na dzisiejszy region zaproponowała kuratorka najnowszej wystawy fotografii w Muzeum Śląskim Dominika Szczech.

Wystawa fotografii „Doświadczanie miejsca" w Muzeum Śląskim

Dominika Szczech zaprosiła trójkę autorów średniego pokolenia Kaję Ratę, Tomasza Liboskę i Krzysztofa Szewczyka z ich cyklami dotyczącymi współczesności na Górnym Śląsku. W Muzeum Śląskim powstała wspólna wystawa pod tytułem „Doświadczanie miejsca”.

Nazwa nie oczywista, ale trafnie sugeruje fotograficzne poszukiwania zaprezentowane w trzech odsłonach. Wspólnym fundamentem tej trójki jest uczelnia, Instytut Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie, gdzie w różnych latach studiowali. Może dlatego, ich prace mimo, że prezentowane w osobnych pomieszczeniach dają wrażenie spójności.

Trzy różne spojrzenia: Kaja Rata, Krzysztof Szewczyk i Tomasz Liboska

Kaja Rata proponuje nam kosmiczny wymiar Śląska, ale bynajmniej nie jest to odrealniony obraz. Pokazuje komiczne aspekty, które gołym okiem można dostrzec w miejskiej przestrzeni. Krzysztofa Szewczyka zajmuje proces szkód górniczych, wynikający z eksploatacji podziemnej przez lata prowadzonej w regionie. Jego „fotograficzne śledztwo” nie poprzestaje tylko na popękanych ścianach budynków, ale prowadzi nas poprzez specyficzny pejzaż, zapadliska, aż do urządzeń sejsmograficznych, które z matematyczną dokładnością wyliczają ruchy górotworu. Tomaszowi Libosce najbardziej odpowiada podróż przez region na rowerze. Obserwacja, a co za tym idzie i fotografowanie jest bardziej wnikliwe. Świat zza szyb samochodu umyka nam zbyt szybko i żeby dostrzec pewne miejsca i ludzi fotograf musi zwolnić. Tak postąpił Liboska i dzięki temu jego oczami widziany region, miejsca, zdarzenia, a przede wszystkim pojawiające się relacje międzyludzkie budują surowo-subtelny obraz tej ziemi.

Polecam wystawę w Muzeum Śląskim - to odważna, współczesna fotografia, która nie unika klasycznych form i prowadzi nas przez autorskie widzenie jak nam się wydaje znanych obszarów. Dla ludzi spoza Śląska odkryje sprawy, które znane są tylko nam, natomiast nam uświadomi przestrzenie obok których codziennie przechodzimy rodem z kosmosu.

Prace będzie można oglądać do 21 maja 2023 r.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera