Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa o Koszutce w Archiwum Państwowym w Katowicach [HISTORIA DZ]

Grażyna Kuźnik
Koszutka długo była Kopciuszkiem Katowic. Uważano,że jest tu bardzo brzydko. Czas wszystko zmienił. Dzisiaj to dzielnica  podziwiana.
Koszutka długo była Kopciuszkiem Katowic. Uważano,że jest tu bardzo brzydko. Czas wszystko zmienił. Dzisiaj to dzielnica podziwiana.
Kariera ziemi pani młynarzowej Koczotki. Wszystko co wiadomo o Koszutce, najmniejszej dzielnicy Katowic.

Wystawa obejmuje czasy, gdy Koszutka była tylko przysiółkiem Bogucic, aż do drugiej połowy XX wieku, gdy powstało tutaj nowoczesne osiedle. To około 400 lat. Na wystawie można oglądać niepublikowane dotąd zdjęcia i mapy, które pokazują, jak zmieniała się ta północna, najmniejsza dzielnica stolicy województwa.

Po raz pierwszy o Koszutce dokumenty wspominają w XVII wieku; dowiadujemy się z nich, że posiadaczem młyna na tym terenie był niejaki Koczot oraz jego żona Jadwiga, nazywana po mężu Koczotką. Mieli córkę Reginę. To właśnie od pani młynarzowej dzielnica wzięła swoją nazwę. Po młynie, jak i potoku Dębska Struga nad którą stał, nie ma już śladu, ale w Archiwum Państwowym w Katowicach zachowała się mapa Andreasa Hindenberga z 1636 roku, na której zaznaczono młyn na Koszutce. Mapa również znajduje się na wystawie.

Nazwa dzielnicy zmieniała się z Koczotki i Koszotki na Koszytki, żeby w końcu stać się Koszutką. Długo te ziemie nie są atrakcyjne; wieloletni podziemny pożar kopalni "Fanny" z Michałkowic, który sięga aż pod Koszutkę, niszczy rolnicze tereny. Z powodu szkód górniczych nie jest tu bezpiecznie, przestano stawiać domy.

Dopiero w XX wieku sytuacja nieco się poprawia, rozwija się rolnictwo, powstają solidniejsze budynki. W latach międzywojennych pojawiają się tu nawet pierwsze z zabudowania willowe. Ale nadal Koszutka nie jest modna. Długo jest tu bałagan architektoniczny, potężne złomowisko i przejazd kolejowy, który tamuje ruch do Siemianowic. Wśród rozpadlin ludzie próbują siać zboże i wypasać kozy.

Wystawa w Archiwum Państwowym pokazuje, jak wyglądała Koszutka podczas wojny i jakie plany miała wobec tej dzielnicy III Rzesza. Plany udostępniło Archiwum Urzędu Miasta Katowice. Są także ukazane zmiany w architekturze w czasach PRL. Warto wiedzieć, że Koszutka była pierwszym wielkim osiedlem mieszkaniowym powstałym w Polsce Ludowej. Zaprojektował je Aleksander Korwin-Szymanowski. Podobne osiedla są w Nowej Hucie. Ten typ architektury ustąpił jednak miejsca typowej socrealistycznej zabudowie.

Architektura Koszutki jest obecnie bardzo różna; są tutaj przedwojenne wille, socrealistyczne domy dla robotników, liczne przykłady architektury mieszkaniowej powstałej po 1956 roku.

Na wystawie można sporo dowiedzieć się o charakterystycznych budowlach Koszutki, takich jak kościół i klasztor Oblatów, "Opta", Główny Instytut Górnictwa, kino "Kosmos"i Spodek. W czasach PRL-u władze uznały, że Koszutka to dziwna nazwa, więc dzielnicę przemianowano na osiedle im. Marchlewskiego. Oczywiście ta nazwa nie przyjęła się wśród mieszkańców, ale dopiero po 1989 roku powrócono do dawnej.

Wystawę przygotowało również Muzeum Historii Katowic, Miejski Dom Kultury "Koszutka" oraz Komitet Projektu Społecznego Powołania Rady Dzielnicy Koszutka. Zdjęcia i dokumenty można oglądać w siedzibie Archiwum Państwowego w Katowicach przy ul. Józefowskiej 104, do 31 marca 2015 roku.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera