Wystawa zdjęć z archiwum Dziennika Zachodniego w Strefie Centralnej od 28 marca

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Demonstracja ekologów
Demonstracja ekologów JACEK TOMECZEK/ARCHIWUM DZIENNIKA ZACHODNIEGO
Deja vu - to tytuł wystawy zdjęć, którą można oglądać od 28 marca w Centrum Kultury Katowice. Zdjęcia przedstawiają codzienne życie w PRL-u

W piątek 28 marca o godz. 17.00 w Strefie Centralnej w Centrum Kultury Katowice odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć "Deja vu?" z archiwum "Dziennika Zachodniego". W programie wernisażu spotkanie z dziennikarką "Dziennika Zachodniego" –
Henryką Wach-Malicką i członkiem fundacji Napraw Sobie Miasto - Pawłem Jaworskim.
Samą wystawę można oglądać od 29 marca do 30 kwietnia. Wstęp wolny.

Tak o wystawie pisze jej kuratorka, Grażyna Tereszkiewicz:
Każdy z nas zapewne zna to niepowtarzalne uczucie powrotu do miejsc, z którymi wiążą się osobiste, niekiedy intymne wspomnienia. Sklep, w którym przed laty lubiliśmy robić zakupy, bo pachniało w nim trudno na rynku dostępną kawą… Albo ten budynek, którego zapewne już nie ma albo nie ma już w nim sklepu, zawsze będzie się nam kojarzyć z tymi aromatami i zapachami, które oplotły naszą pamięć jak bluszcz… Pokolenie, które żyło w czasach PRL-u z łezką w oku powraca do takich miejsc i nostalgicznie je idealizuje. Nowe pokolenie, spoglądając z dystansu na ten miniony okres, znajduje w nim jednak coś zupełnie innego. Dla młodych ludzi herbata podana w szklance jest oldskulowa i to stanowi o jej atrakcyjności.

Odwołanie się w tytule wystawy do powieści McCarthy’ego „Resztki” to próba zaprezentowania konfrontacji z przeszłością, która uobecnia się w tym, co wypieramy. Dzięki temu zabiegowi – podobnie jak bohater „Resztek” – przypominanie może stać się aktem wywołującym przyjemne i podniecające mrowienie, stan, w którym człowiek czuje się zarazem „lekki i gęsty”. Jednocześnie „praca” z pamięcią jest poszukiwaniem własnej tożsamości – zarówno nas jak i miejsca, jakie zajmujemy w czasie i
przestrzeni.

Każde pokolenie rejestruje siebie i swój czas w rozmaitych narracjach, które porządkuje, hierarchizuje i periodyzuje. Może temu służyć fotografia, która – mimo że wybiórcza i subiektywna – jest ważnym elementem rekonstrukcji świata. A wyobraźnia zbiorowa potrzebuje konwencji, jaką właśnie służy sztuka. Przeglądamy się w niej niczym w lustrze, aby odkryć własną tożsamość.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

?
to norotu jeszcze nie było?
a
antykomunista.
Kto wspieral ZOMOWCOW to byl taki sam jak oni .
Lamali kosci tymi swoimi kobyrami jak walili po krzyzach,swinie
A
Akademik Kurczatow
Dzieki za reakcje - pozdrawiam!
F
Fridka Nowoczka
Niy chamski Polaczku!
Do szkol, to ech rozmaitych chodziola. A cegielnia, to mozno we twojij wsi za Brynicom bola, i bes tosz ejs polton ostol, tak jak cie twoji splodziyli - tysz napewno poltonie, co to "kultura" polcko przisli nos Slonzokow uczyc.
I bes tyla lot polcki okupacji nie udalo im sie chocby ino liznonc cywilizacji!
K
Katarzyna.Pachelska
Tak, oczywiście ma pan rację, to ulica 3 Maja, a nie Dworcowa. Dworcowa była w opisie tego zdjęcia, ale jak widać, nawet fotograf może się mylić. Już poprawione:-)
t
ty! pitka nowoczka...
...co i jak ty piszesz? chyba chodzilas do szkoly na cegielnia i to pod gorka.
a
antywszorz
super praca, a zarobek od pierwszego do pierwszego, ledwo, ledwo. Auto? Zapomnij, telewizor? kupa forsy, wczasy? pod namiotem- jak sie go ma. Polska? Miliardy dolarow dlugu, to byl gierek-gnoj i bolszewik, tworca ZOMO.
d
dziecko wojny
Najgorsze co moze byc jak nie ma dla swoich ludzi roboty.
Sasiedzi z zachodu maja deficyt z robotnikami !!!
a
antykomunista poraz drugi
Masz racje,ze wszyscy my pracowali ale wyobraz sobie jak by wszyscy pracowali tak jak dzisiaj to prawdopodobnie nie doszlo by do katastrofy lat 80 ale za duzo zlodzieji z ukrycia brali wszystko co sie dalo a ci co naprawde ciezko pracowali to
im sie nie przelewalo.
A
Akademik Kurczatow
Hi Zak1953!
Masz racje - ta porecz jest widoczna.
Moje wspomnienia saturatorowe, to Rynek. Tam gdzie teraz sprzedaje sie kwiaty luzem, staly saturatory z gruzliczanka (dla utracjuszy dodatkow ze sokiem - na czystej sacharynie).
A sklepy na scianie, gdzie potem zbudowano "Dom Prasy", tez pamietam. No a i sklep po drugiej stronie - gdzie teraz stoi "Skarbek" - Borynskiego i kawiarnie w przedluzeniu do ulicy Mickiewicza - pamietasz?
A troche wyzej - w rejonie moste kolejowego - vis a vis Rialta sklepy i delikatesy -pamietasz?
Pozdrawiam
z
zak1953
to o czym piszesz, było tym kiedy Gomółka podniósł w grudniu ceny art. spożywczych, a obniżył ceny lokomotyw. Jaruzela do dzisiaj chcą ciągać po sądach za zużycie pewnej ilości amunicji ostrej na Wybrzeżu. Wtedy zaczęło się konsumpcyjne rozpasanie. I widzisz, niektórzy ciepło wspominają Gierka. Bo praca czekała na nich, a nie oni na pracę. A jak mało ludzi jeździło na Zachód za robotą...
z
zak1953
jak się dokładnie przyjrzysz, to zauważysz z lewej strony fotki 5 , początek poręczy przy schodach na estakadę. Dzisiaj to prawie na wprost wejścia do Galerii ponoć Katowickiej.
a
antykomunista.
Jak by to bylo dzisiaj to bym sobie kupil ten Czog Rudy i zamieniol go na mieszkanie M2.
Ciekawe ilu by bylo chetnych do mitowania ?
z
zak1953
Potwierdzam rozpoznanie. Także rozpoznałem. Tylko "Akademik Kurczatow" krytykował opis z tramwajem 14, stąd mój wpis o zdjęciu 5-m. Pamiętam stary rynek katowicki ze sklepami w miejscu późniejszego Domu Prasy i wiele innych miejsc z lat 50-ch. Ale to se ne vrati.
F
Fridka Nowoczka
Jo niy wjym, eli ta szlanga stoji do ksiyngarni "os Swiata", bo ciepli longi kubanske z Presley'em (stare gorki), a mozno je ino tak zakryncono do sklepu spozywczego (tam na zadku fotki)? A mozno to ino zludzynie aptyczne?
Musza poleciec po brele.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie