Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawy na które warto udać się tej wiosny. Aktualne ekspozycje żywieckiego muzeum

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Muzeum Miejskie w Żywcu to prawdziwa skarbnica historii miasta Żywca. To właśnie tu przechowywane są najcenniejsze historyczne pamiątki, zbiory i arcydzieła.

Dzieła sztuki i zabytki przeszłości

Siedziba Muzeum Miejskiego w Żywcu od 2005 roku znajduje się w Starym Zamku, dawnej posiadłości króla polskiego i właściciela dóbr żywieckich - Jana Kazimierza Wazy. To właśnie tutaj znajdują się liczne pamiątki prezentujące dzieje i historię rodziny żywieckich Habsburgów, którzy byli w posiadaniu zamku od 1838 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Większość zbiorów znajdujących się w muzeum to darowizny od mieszkańców miasta, stanowiące doskonałą formę edukacji historyczno-kulturalnej regionu.

W dziale historii i sztuki prezentowane są stroje mieszczan żywieckich, pałacowe meble, ikonografia miasta Żywca. Niezwykle cenny i unikatowy dokument „Dziejopis Żywiecki” Andrzeja Komonieckiego z 1704 roku ma tu swoje szczególne miejsce. Rękopis przedstawia historię miasta Żywca w latach  1400-1728.

od 16 lat

Przedmiotem ekspozycji miejskiego muzeum jest sztuka sakralna, w której kolekcji znajduje się  pochodząca z kościoła Św. Krzyża w Żywcu: drewniana rzeźba - Święta Anna Samotrzecia z ok. 1380 r. oraz obraz temperowy-Opłakiwanie z poł. XV wieku.
Na ekspozycji pokazane zostały także obrazy sakralne żywieckich malarzy cechowych z XIX wieku.

Odrębną ekspozycję stanowi dział przyrodniczy posiadający w swoich zasobach 250 okazów ptactwa i zwierzyny. Wystawę uzupełniają okazy paleontologiczne, czyli kości i ciosy mamuta, znalezione na terenie Starej Cegielni w Żywcu. W ramach ekspozycji archeologicznej zaprezentowane zostały pozyskane w ramach dwóch głównych ekspedycji archeologicznych na terenie Żywca.

Sztuka ludowa Żywiecczyzny to rozmaite malarstwo na szkle, ozdoby bibułkowe oraz rzeźba w drewnie. Na wystawie ludowej można również obejrzeć jukaców i dziadów noworocznych oraz rekwizyty kolędnicze.

Na szczególną uwagę zasługują pamiątki po żołnierzach z ziemi żywieckiej walczących z okupantem w szeregach dywizji gen. Maczka.

Muzeum organizuje lekcje muzealne w postaci warsztatów, wykładów oraz zwiedzania obiektu z przewodnikiem. Dużą popularnością cieszą się liczne spotkania i prelekcje historyczne przy okazji wystaw z żywymi świadkami historii.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo