Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawy, wykłady, spotkania, warsztaty dla rodzin z dziećmi. W lutym w Muzeum Śląskim nie zabraknie różnorodnych atrakcji

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Wystawy fotograficzne szeroki wybór oprowadzań kuratorskich, spotkania z archeologią, wykłady m. in. z historii sztuki oraz warsztaty dla rodzin z dziećmi - to czeka nas w lutym w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Wystawy fotograficzne szeroki wybór oprowadzań kuratorskich, spotkania z archeologią, wykłady m. in. z historii sztuki oraz warsztaty dla rodzin z dziećmi - to czeka nas w lutym w Muzeum Śląskim w Katowicach. Marzena Bugała-Astaszow
Wystawy fotograficzne szeroki wybór oprowadzań kuratorskich, spotkania z archeologią, wykłady m. in. z historii sztuki oraz warsztaty dla rodzin z dziećmi - to czeka nas w lutym w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Nowa wystawa w Muzeum Śląskim

W czwartek, 2 lutego w Muzeum Śląskim odbył się wernisaż nowej wystawy „Ryszard Czernow Vanitas 2023” (budynek Spichlerz).

Ryszard Czernow to artysta multimedialny, z wykształcenia operator filmowy. Profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Na wystawie będzie można podziwiać najnowsze i nieco starsze cybergrafie.

Autorska technika obrazowania, którą posługuje się Czernow, została zdefiniowana w 2001 roku jako sposób rysowania za pomocą światła w przestrzeni oprogramowania komputerowego. Tworzone kompozycje są efektem pracy podobnej do cyfrowego malarstwa i grafiki, ich punktem wyjścia jest jednak medium fotograficzne.

W prezentowanych na wystawie dziełach artysta skupia się na materii, tworząc obrazowe opowieści o jej rozpadzie oraz pochłanianiu przez nią świadectw ludzkiej bytności. W ten sposób Czernow ukazuje widzowi skamieniałości tego, co znamy, co jest nam bliskie, ale przeminęło.

Wystawa „Ryszard Czernow Vanitas 2023” dostępna będzie w Muzeum Śląskim do 7 maja.

Co czeka nas w najbliższych dniach?

9 lutego w Muzeum Śląskim (sala A, poziom -3) o godz. 18.00 odbędzie się wykład „Królewskie grobowce i mieszkanie przeora. Na tropie najgłębiej skrywanych tajemnic Deir el-Bahari (Egipt)” w ramach muzealnego cyklu „Spotkania z archeologią”. Gościem będzie prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie stanowi dodatek do prezentowanej w Muzeum wystawy „Mumia Tajemniczej Damy”. Profesor Niwiński jest cenionym egiptologiem, w szczególności w zakresie ikonografii religijnej starożytnego Egiptu. Od ponad dwudziestu lat kieruje polsko-egipską misją archeologiczną prowadzącą badania na terenie doliny Deir el-Bahari na zachodnim brzegu Nilu, nieopodal świątyni królowej Hatszepsut.

Profesor uchyli rąbka tajemnicy na temat pracy polskich archeologów, którzy od ponad 20 lat prowadzą poszukiwania na skalnych zboczach otaczających zespół świątyń w Deir el-Bahari, czyli w centrum nekropolii starożytnych Teb – stolicy państwa faraonów w drugim tysiącleciu p.n.e.

Ponadto zaplanowano:

  • 10 lutego, godz. 17.30: oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Biotekstura, tajemnica oddechu. Bambini Magdaleny Abakanowicz”
  • 11 lutego, godz. 11.30: warsztaty „Czy niebo jest niebieskie?” z cyklu „Sztuczka, czyli sztuka dla niedużych”
  • 16 lutego, godz. 18.00: wernisaż wystawy „Doświadczanie miejsca”
  • 17 lutego, godz. 17.30: oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Mumia tajemniczej damy. Studia i perspektywy”
  • 18 lutego: godz. 13.00: wykład z cyklu „Motywy znane i lubiane” dla niesłyszących i słyszących pt.”Czy Pinokio był prawdziwym chłopcem?”
  • 22 lutego, godz. 18.00: „Rozśpiewanie dla zdrowia” – otwarte warsztaty chóralne w ramach akcji „Muzyka – wsparcie osób w depresji”
  • 24 lutego, godz. 17.30: oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sztuka w coronie”.

W soboty i niedziele w Muzeum Śląskim

Tradycyjnie w soboty i niedziele odbywają się oprowadzania tematyczne i ścieżki zwiedzania muzeum z przewodnikiem.

Rajza po Muzeum, czyli wystawy stałe w pigułce
Chcecie dowiedzieć się czym zajmowali się członkowie grupy Gwarek 58? Który kierunek w sztuce kierował się snami? Kim był „śląski Steve Jobs”? I jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? O tym i nie tylko dowiecie się podczas Rajzy, czyli spaceru z przewodnikiem po wystawach stałych Muzeum Śląskiego. W każdą sobotę (godz. 16.00) wraz z przewodnikiem będziecie mogli poznać najważniejsze dzieła ze zbiorów Muzeum Śląskiego znajdujące się na wystawach stałych.

Natomiast w każdą niedzielę lutego (godz. 11.30) organizatorzy zapraszają na Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po muzeum.

Co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice? Kim był Ferdinand? Czym jest rewitalizacja? Ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na szybie Bartosz? Jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? W trakcie spaceru będzie można przekonać się jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także usłyszeć jaki miała wpływ na otaczające ją miasto.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera