Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wytwórnia "Steatyt" z Katowic. To stąd pochodził śląski pop-art

LOTA
MHK
W piątek kolejne spotkanie w Klubie Katowickiej Filiżanki. Tym razem tematem będzie „Steatyt”, czyli unikalna, prywatna katowicka wytwórnia porcelany z Katowic. Co ciekawe wyroby „Steatytu” były nazywane śląskim pop-artem.

Wytwórnia, jak przypominają muzealnicy z Muzeum Historii Katowic, działała w latach 1947-1994. Jej założycielem był Zygmunt Buksowicz, który początkowo w swoim niewielkim zakładzie przy ul. 1 Maja 70 wytwarzał ceramikę techniczną m.in. na potrzeby lotnictwa. W 1978 roku firma przeniosła się do Ochojca, gdzie działała aż do roku 1994.

- Prawdopodobnie dopiero od drugiej połowy lat 50-tych Buksowicz zaczął się zajmować ceramiką dla użytku codziennego o wyraźnym artystycznym charakterze. W 1958 r. podczas wystawy organizowanej w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Katowicach wyroby Buksowicza zrobiły prawdziwą sensację i otrzymały pierwszą nagrodę przyznaną przez jurorów - przypominają muzealnicy.

O wytwórni „Steatyt” w trakcie spotkania w ramach „Klubu katowickiej filiżanki” opowiadać będzie Magdalena Niziołek, historyk sztuki z Muzeum Historii Katowic, która wyjaśni m.in. dlaczego wyroby „Steatytu” określane bywają mianem „śląskiego pop-artu”.

Spotkanie klubu odbędzie się w piątek o godz. 17. w głównej siedziebie MHK przy ulicy Szafranka w centrum Katowic. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Przypomnijmy, że pod nazwą „Klub Katowickiej Filiżanki” kryje się nowy cykl spotkań w Muzeum Historii Katowic. Ma na celu przypomnieć, że Katowice to nie tylko miasto muzyki i moderny, ale również porcelany.

- Tradycja porcelany katowickiej sięga lat 20-tych XX wieku i kontynuowana jest po dziś dzień przez Porcelanę Bogucice. Fenomenem w tej dziedzinie jest Steatyt, prywatna wytwórnia, której wyroby w trudnych czasach komunizmu zaskakiwały odważnymi formami i wyrazistymi kolorami - przypomina Hanna Baron z Działu Naukowo - Oświatowego z MHK.

Pierwsze spotkanie klubu odbyło się pod koniec marca, wówczas mowa była o Porcelanie Bogucice. W trakcie kolejnych spotkań tematem będzie m.in. kultura picia herbaty i kawy (oczywiście wypijanych w porcelanie), zaprezentowane zostaną także unikatowe porcelanowe eksponaty, zaplanowano również kolejne spotkania z kolekcjonerami, ekspertami i historykami sztuki.

Zobacz najważniejsze informacje ostatnich dni w magazynie „Info z Polski”:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!