MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wywiad z Grzegorzem Żmudą, prezesem Stowarzyszenia Kibiców Niepełnośprawnych Zagłębia Sosnowiec. "Chcemy aktywizować osoby niepełnostpawne"

Adam Tobojka
Adam Tobojka
SKNZS1906
Stowarzyszenie Kibiców Niepełnosprawnych Zagłębia Sosnowiec 1906 zrzesza osoby z niepełnosprawnościami, których jednoczy miłość do klubu Zagłębie Sosnowiec., któremu członkowie stowarzyszenia kibicują zarówno w meczach domowych, jak i na wyjazdach. SKNZS wpiera również inne drużyny z Sosnowca, jak i Będzina i Dąbrowy Górniczej. Z prezesem związku, Grzegorzem Żmudą, rozmawiamy o historii stowarzyszenia, jego funkcjonowaniu, akcjach towarzyszących i planach na przyszłość.

Kiedy powstało stowarzyszenie?

SKNZS działa już trzy lata, od dwóch – jako oficjalnie zarejestrowanie stowarzyszenie. Jego założycielami są: ja – Grzegorz Żmuda, Tomasz Zając, obecnie wiceprezes.

Początki stowarzyszenia były bardzo skromne. Zebraliśmy się w trzy osoby na Stadionie Ludowym i rozmawialiśmy z Jurkiem Muchą, ówczesnym rzecznikiem prasowym Zagłębia Sosnowiec, o możliwości uruchomienia stowarzyszenia. W kawiarni znajdującej się obok stadionu bocznego odbyło się spotkanie założycielskie, na którym wybraliśmy zarząd. Działaliśmy wówczas pod kołem kibica. Rozpoczęliśmy zbieranie członków, załatwianie wszystkich formalności, które miały nam pozwolić na rozpoczęcie samodzielnej działalności.

W tej chwili w nasza grupa zrzesza 36 osób z Sosnowca, Dąbrowy i Będzina – w tym osoby pełnosprawne, opiekunów osób poruszających się na wózkach.

A jaka idea przyświecała powstaniu stowarzyszenia?

To w gruncie rzeczy prosty pomysł. W stowarzyszeniu znajdują się osoby z różnymi niepełnosprawnościami: intelektualnymi, fizycznymi. Chcieliśmy wyciągnąć ich z domu, żeby nie siedzieli w domu, a miłość do sportu to tylko ułatwiła. Mamy pasjonatów piłki nożnej, ręcznej, hokeja, siatkówki. Dzięki członkostwu w stowarzyszeniu nie śledzą meczy ma sucho, przed komputerem czy telewizorem, ale aktywnie uczestniczyli w widowiskach sportowych.

Jak wygląda wasza działalność? W jaki sposób wspieracie klub, w jakich wydarzeniach uczestniczycie?

Jeździmy na mecze Zagłębia Sosnowiec, ale nie ograniczamy się tylko do piłki nożnej – kibicujemy też na hokeju, koszykówce, mamy też darmowe bilety na mecze dąbrowskiego i będzińskiego RKS-u. Oczywiście, członkowie uczestniczą w imprezach sportowych w miarę możliwości – to chłopaki z różnymi niepełnosprawnościami, osoby na wózkach, z pierwszą, drugą, trzecią grupą inwalidzką. Wejściówki honorowane są przez Kluby Kibiców Niepełnosprawnych z całej Polski. Uczestniczymy też w sympozjach KKN-ów, organizowanych przez klub wrocławski, działający przy drużynie Śląska Wrocław i będący niejako zwierzchnikiem stowarzyszeń z całego kraju. Na sympozjach obradujemy nad działalnością i planami na przyszłość, a niejakim bonusem jest wstęp na mecz reprezentacji Polski. Staramy się, by każdy z członków uczestniczył przynajmniej raz w tych sympozjach.

Zazwyczaj nasza działalność polega na wsparciu zawodników poprzez doping. Musze z tego miejsca podziękować zarządowi klubu, który na potrzeby stowarzyszenia udostępnił pod stadionem 9 miejsc parkingowych.

Czy poza wsparciem kibicowskim Stowarzyszenie podejmuje się także innych inicjatyw?

Oczywiście! W ostatnim czasie razem z piłkarzami Zagłębia przygotowywaliśmy paczki dla Domu Pomocy Społecznej w Sosnowcu. To akcja cykliczna, w tym roku udało się po raz drugi wesprzeć DPS. Poza tym raz w roku, na mikołajki, przygotowujemy packi dla dzieci członków stowarzyszenia. W ostatnim czasie rozpoczęliśmy też współpracę z hokejowym Zagłębiem. Licytowaliśmy koszulkę dla Wiktorii – członkini stowarzyszenia, którą udało się nam kupić za 500 złotych. Środki te zostały przekazane na pomoc dla Wiktorii, tak samo jak koszulka. Zebraliśmy też wspólnie z ultrasami zbieraliśmy fundusze dla chorych na covid. Nasza współpraca z ultrasami układa się nad wyraz dobrze: pomagają nam w transporcie, razem zebraliśmy też fundusze na flagę SKN-u.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

Klub już niedługo przenosi się na nowy stadion w Zagłębiowskim Parku Sportowym. Jak będzie wyglądała współpraca w przyszłości?

Klub dalej udostępniał będzie wejściówki dla członków SKN-u, zapewnione mieć będziemy również miejsca parkingowe. We wrześniu razem z delegacją odbędziemy spotkanie z panią prezes Kariną Skowronek w celu lustracji obiektów Zagłębiowskiego Parku Sportowego pod kątem przyjazności dla osób z niepełnosprawnościami.

Można powiedzieć, że Zagłębie Sosnowiec bardzo mocno wspiera działalność stowarzyszenia, prawda?

Tak, i jesteśmy im za to bardzo wdzięczni! Bez ich pomocy nie mogłoby być mowy o utworzeniu i działaniu SKN-u. Chciałbym też podziękować Grzegorzowi Mentlowi, radnemu miasta i trenerowi drużyny piłki ręcznej za współpracę: nasze logo przez rok znalazło się na plakatach drużyny, to jest naprawdę dobra współpraca. Mamy wstęp na wszystkie mecze piłki nożnej, hokeja, siatkówki. Jedynym kosztem jaki ponosimy jest pokrycie dojazdów na mecze wyjazdowe. A te są niestety coraz droższe, głównie przez rosnące ceny paliw. Koszta wynajęcia busa i zatankowania go stale rosną, co sprawia że nie na każdy mecz możemy dojechać. A busa potrzebujemy, ze względu na osoby poruszające się na wózkach.

SKN dzięki współpracy z wszystkimi sekcjami sportowymi jest obecny w przestrzeni cały czas, czujemy się częścią tej większej rodziny. Ale nie tylko klub nas wspiera – ostatnio od prezydenta miasta Arkadiusza Chęcińskiego uzyskaliśmy grant w wysokości trzech i pół tysiąca złotych. Z tych środków udało nam się zorganizować wycieczkę integracyjną dla członków stowarzyszenia.

Współpracujemy też ze wszystkimi sekcjami kibiców z niepełnosprawnościami. Na meczach, na których gościmy drużyny rywali wspomagamy członków KKN-u drużyny gości. Oczywiście działa to w dwie strony: na wyjazdach taką pomoc mamy zapewnioną my.

A jakie są plany stowarzyszenia na przyszłość?

W miarę możliwości – jeździć za Zagłębiem na mecze wyjazdowe, rozwijać nasze stowarzyszenie. Cichym marzeniem jest rozbudowanie sekcji do wielkości tej z Legii czy Śląska Wrocaław: tam na meczach pojawia się do stu niepełnosprawnych kibiców, co jest super sprawą. Chcielibyśmy znaleźć też sponsora, który ułatwi nam wyjazdy: współpraca z firmą przewozową, która zgodzi się na preferowanych warunkach – za ciut niższe niż rynkowe stawki przewozić członków na mecze wyjazdowe. To takie moje małe marzenie, które wsparłoby działalność SKN-u.

Dziękuję za rozmowę!

Dziękuję również!

Aktualności dotyczące stowarzyszenia, informacje o działalności, galerie z wyjazdów i meczy domowych można obejrzeć na stronie http://sknzs1906.pl/. Osoby chcące wesprzeć działalność SKN-u finansowo mogą wpłacać darowizny pod numer konta bankowego 41 1090 2008 0000 0001 4480 8134, w tytule przelewu wpisując "darowizna".

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni