Wyższe nowe emerytury 2021. Emeryt ma więcej pieniędzy bez względu na czas pracy

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

Wideo

O co najmniej 5 proc. wyższe są emerytury obliczane od początku kwietnia br. Powód to obowiązujące nowe tablice dalszego trwania życia.

Wyższe od kwietnia emerytury to w tym przypadku wiadomość i dobra, i zła. Dobra, bo emeryt ma więcej pieniędzy, bez względu na to, czy pracuje dłużej, czy nie.

Jak policzył ZUS, dla 60-letniej osoby świadczenie zwiększa się o 5,6 proc., a dla 65-letniej - 6,5 proc. Dotyczy to tych, którzy wniosek o emeryturę składają od 1 kwietnia br.: zarówno osób, które teraz osiągają wiek emerytalny, jak i tych, które prawo do emerytury osiągnęły wcześniej, ale z niego nie skorzystały.

Ma to związek z tablicami przeciętnego dalszego trwania życia. GUS ogłasza je w marcu każdego roku. Obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego. Są wspólne dla kobiet i mężczyzn. Tablice przedstawiają przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby między 30 a 90 rokiem życia.

Ostatnio ogłoszone tablice opracowane są z uwzględnieniem ubiegłorocznych danych, a jak wiemy z powodu pandemii (ale nie tylko, bo kilkadziesiąt tysięcy nadprogramowych zgonów spowodowanych było utrudnieniami lub brakiem dostępu do opieki lekarskiej) liczba zgonów dramatycznie wzrosła. To odbiło się na prognozie długości życia. I to jest ta zła wiadomość. Dla osoby w wieku 60 lat prognoza życia - w porównaniu z tablicami obowiązującymi w poprzednim roku - skróciła się z 261,5 do 247,7 miesięcy, czyli o prawie 14 miesięcy. Dla 65-latków prognoza przewiduje życie krótsze o nieco ponad 13 miesięcy.

Trzeba pamiętać, że są to uśrednione dane statystyczne, które jednak pokazują pewne tendencje. W porównaniu z tablicami z poprzednich lat, ubiegłoroczny spadek jest dramatyczny. Wcześniej biliśmy na alarm, jeśli życie skracało się o 3-4 miesiące, bo regułą była tendencja wydłużania się życia. Teraz ubyło ponad 13 miesięcy! Nie rysuje się też dobra perspektywa na przyszłość. Przez pierwsze 4 miesiące br. odnotowano 194,2 tys. zgonów (według rejestrów USC). Ten powód, z racji którego wzrasta emerytura, nie napawa radością.

ZUS wybiera korzystniejsze tablice trwania życia...

Z obecnych tablic trwania życia, jak wspomnieliśmy wyżej, skorzystają osoby, które wiek emerytalny osiągają od 1 kwietnia br. i przechodzą na emeryturę oraz ci, którzy wiek emerytalny osiągnęli przed 1 kwietnia 2021, ale wniosku do tej pory nie składali, planują to zrobić do 31 marca 2022. Do tego czasu obowiązują aktualne tablice. ZUS obliczając emeryturę sprawdza, które tablice dalszego trwania życia są korzystniejsze: te obowiązujące w chwili ukończenia wieku emerytalnego, czy aktualne w dniu złożenia wniosku.

Na tej samej zasadzie z obecnych tablic prognozowanego trwania życia mogą skorzystać osoby, które wiek emerytalny osiągają między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022, a wniosek o emeryturę planują złożyć później. Jeśli w dniu składania wniosku będą obowiązywały inne, mniej korzystne tablice prognozowanego trwania życia - ZUS wybierze korzystniejsze.

W ramach Polskiego Ładu zmieniony ma zostać system podatkowy. Nowa kwota wolna od podatku wynosić ma 30 tysięcy złotych. Oznacza to, ze 65% emerytów i osoby z najniższą płacą zwolnione będą od podatku. Zerowy podatek będzie też przy płacy minimalnej. To rewolucja podatkowa dla 18 milionów podatków.Zmiany podatkowe mają zostać wdrożone jeszcze w tym roku. Ile więc od 2022 roku trafiać ma na konta emerytówZobaczcie wyliczenia w dalszej części galerii.

Emerytura bez podatku - wyliczenia. Tyle do ręki mają dostać...

... ale nie wszyscy mogą z tego skorzystać

Wybór korzystniejszych tablic prognozowanego trwania życia nie dotyczy osób, które już są na emeryturze. Tymczasem, jak informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, w ostatnim czasie wielu seniorów, m.in. z Włocławka, składa wnioski o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem nowych tablic trwania życia.

Niestety, nie ma takiej możliwości. Po pierwsze - proszą o to osoby, których emerytury obliczone są według starych zasad, sprzed reformy. Do nich nie mają zastosowania tablice trwania życia. Po drugie - co prawda wnioski wpływają też od emerytów, którzy otrzymują świadczenia według nowych zasad, ale wariantowanie było już u nich zastosowane. W obu przypadkach decyzje są odmowne.

Są jednak sytuacje, gdy można skorzystać z przeliczenia. Rzecznik prasowy Krystyna Michałek wyjaśnia: - Dotyczy to tylko emerytur przyznanych na nowych zasadach i tylko osób, które wniosek o emeryturę składały po ukończeniu wieku emerytalnego lub tych, które przechodziły na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym. W niektórych przypadkach ZUS może porównać tablice w trzech wariantach tj. tablice z chwili złożenia wniosku o emeryturę, tablice obowiązujące w chwili ukończenia obniżonego wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet, 65 lat w przypadku mężczyzn) lub tablice z chwili ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Materiał oryginalny: Wyższe nowe emerytury 2021. Emeryt ma więcej pieniędzy bez względu na czas pracy - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
19 maja, 16:36, Gość:

Te wszystkie naliczenia wyglądają ładnie tylko w papierowych wyliczeniach pseudo ekonomistów. Każdy niby dodatkowy pieniądz napędza tylko inflację a poziom życia przeciętnego zjadacza chleba się nie podnosi. Podniesienie płacy minimalnej czy pseudo rewaloryzacja emerytur daje tylko okazję do podniesienia cen za: prąd, wodę, paliwa czy artykuły spożywcze i inne niezbędne dobra!,

Przeciętnego zjadacza chleba zwłaszcza suwerena nie interesują takie fakty. Miałbym wątpliwości czy rozumie to co piszesz. Dla suwerena jest ważne tylko to aby co jakiś czas było w TVP pokazane ze płacą minimalna idzie w górę, wypłaty idą w górę, emerytury idą w górę, ale ze ceny jedzenia, paliwa, energii, życia idą w górę to tego już nie widzą bo w TVP o tym nie powiedzą. Zbliżają się ciekawe czasy powiedział prezes ostatnio. Przyszedł nowy wał, inflacja galopuje w górę, niedługo będziemy zarabiać miliony a chleb będziemy kupować w tysiącach. Tylko że za miesięczną wypłatę kupimy tyle samo co dziś gdy chleb kupujemy za pojedyncze złotówki a zarabiamy w tysiącach. PRL wraca proszę państwa i nie zdziwcie się gdy wrócą kartki.

G
Gość

Te wszystkie naliczenia wyglądają ładnie tylko w papierowych wyliczeniach pseudo ekonomistów. Każdy niby dodatkowy pieniądz napędza tylko inflację a poziom życia przeciętnego zjadacza chleba się nie podnosi. Podniesienie płacy minimalnej czy pseudo rewaloryzacja emerytur daje tylko okazję do podniesienia cen za: prąd, wodę, paliwa czy artykuły spożywcze i inne niezbędne dobra!,

Dodaj ogłoszenie