Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższy Urząd Górniczy podsumowuje 2019 rok. W kopalniach doszło do 23 wypadków śmiertelnych

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Wyższy Urząd Górniczy podsumowuje 2019 rok. W kopalniach doszło do 23 wypadków śmiertelnych
Wyższy Urząd Górniczy podsumowuje 2019 rok. W kopalniach doszło do 23 wypadków śmiertelnych arc.
W 2019 roku w polskim górnictwie doszło do 23 wypadków śmiertelnych. To o dwa wypadki śmiertelne więcej, niż w 2018 roku. Wyższy Urząd Górniczy podsumował miniony rok w swoim najnowszym raporcie.

Wyższy Urząd Górniczy podsumował 2019 rok w górnictwie. Z najnowszego raportu wynika, że w 2019 r. w polskim górnictwie wzrosła wypadkowość śmiertelna z 21 wypadków śmiertelnych zaistniałych w 2018 roku do 23 wypadków śmiertelnych zaistniałych w 2019 roku. - Zasadniczy wpływ na to zjawisko ma wzrost wypadkowości śmiertelnej w kopalniach rud miedzi z 1 w 2018 roku do pięciu w 2019 roku - podaje WUG. Natomiast odnotowano duży spadek wypadkowości ciężkiej w porównaniu do roku poprzedniego z 15 wypadków zaistniałych w 2018 r. do 10 wypadków ciężkich zaistniałych w 2019 roku.

WUG uspokaja jednocześnie, że analiza wypadków śmiertelnych i ciężkich w okresie dziesięciu lat wskazuje na tendencję spadkową. Suma wypadków śmiertelnych i ciężkich zaistniałych w 2019 roku zmniejszyła się o trzy w porównaniu do 2018 roku.

Najczęstszą przyczyną wypadków były zdarzenia związane z zagrożeniami naturalnymi – zagrożeniem tąpaniami i odprężeniami w wyrobiskach podziemnych zakładów górniczych:

  • w związku z zagrożeniem tąpaniami - w 2018 roku miały miejsce 3 zdarzenia wypadkowe, w wyniku których poszkodowanych zostało 21 pracowników (6 wypadków śmiertelnych, 1 wypadek ciężki, 14 wypadków lekkich) natomiast w 2019 roku miało miejsce 5 zdarzeń wypadkowych, w wyniku których poszkodowanych zostało 64 pracowników (6 wypadków śmiertelnych, 2 wypadki ciężkie, 56 wypadków lekkich),
  • w związku z zagrożeniem odprężeniami w wyrobiskach - w 2018 roku miały miejsce 3 zdarzenia wypadkowe, w wyniku których 11 pracowników uległo wypadkom lekkim natomiast w 2019 roku miało miejsce 5 takich zdarzeń, w wyniku których poszkodowanych zostało 23 pracowników (1 wypadek ciężki i 22 wypadki lekkie).

Co ciekawe, w roku 2019 zaobserwowano duży udział wypadków spowodowanych „czynnikiem ludzkim”. Na 33 wypadki śmiertelne i ciężkie zaistniałe w 2019 roku aż 22 zaistniały z powodu błędów ludzkich, nieprzestrzegania podstawowych zasad i przepisów bhp, złej organizacji i koordynacji robót itp.

Nie przegapcie

- Przeprowadzone przez organy nadzoru górniczego kontrole górniczego wykazały, że wynikały one często z nieświadomych błędów i niedostatecznego lub nieprofesjonalnego nadzoru ze strony osób kierownictwa i dozoru ruchu, wskutek nieznajomości określonych zasad obowiązujących w technologii i organizacji procesów eksploatacji złóż - podaje WUG.

W okresie 11 miesięcy 2019 roku pracownicy urzędów górniczych przeprowadzili kontrole urządzeń energomechanicznych, na które przeznaczyli prawie 19 tys. roboczodniówek.

W wyniku kontroli wstrzymali w 1,5 tys. przypadkach ruch maszyn, urządzeń i instalacji bądź prowadzenie robót górniczych w warunkach niebezpiecznych, stanowiących zagrożenie dla zatrudnionych pracowników bądź ruchu zakładu górniczego.

- W związku z tym organy nadzoru górniczego w wydanych decyzjach, w formie nakazów, określały niezbędne działania profilaktyczne - podkreśla WUG.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera