Wyzwolenie i gehenna. Co zdarzyło się w 1945 r.?

  Wyzwolenie i gehenna. Co zdarzyło się w 1945 r.?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wizja mieszkańców Górnego Śląska witających Armię Czerwoną z uśmiechem na ustach nie wytrzymuje próby w zetknięciu z faktami.
  Pierwsi Rosjanie pojawili się w Katowicach 27 stycznia 1945 roku. Ich wejście poprzedził ostrzał artyleryjski. Z relacji świadków tamtych chwil wynika, że przede wszystkim byli bardzo głodni. W penetrowanych od piwnic po strychy kamienicach szukali jedzenia. Mieszkańcy byli zdezorientowani i bardzo się bali. Mieli jednak szczęście. Tereny dawnej II Rzeczpospolitej wojska radzieckie traktowały łaskawiej, niż te należące do III Rzeszy.


  Rok 1945 pokazał całą złożoność historii Śląska, a jego następne miesiące ogromny dramat terenu pogranicza, gdzie ścierały się ze sobą narodowe żywioły. Dziś ta przeszłość powraca do nas z okazji 65. rocznicy Tragedii Górnośląskiej, wydarzeń, które wiążą się z pasmem sowieckich represji skierowanych przeciwko Ślązakom w pierwszych miesiącach 1945 roku. Tragedia Górnośląska to jedna z białych plam naszej przeszłości. Nie pisze się o niej w podręcznikach historii. Sejmik Województwa Śląskiego właśnie uczcił wydarzenia specjalną uchwałą. W przyszłości ostatni dzień stycznia być może stanie się regionalnym, patriotycznym świętem.

  - Najpierw jednak musimy upowszechnić obiektywną, pozbawioną interpretacji wiedzę na temat tragedii Ślązaków. To święto musi otrzymać akceptację mieszkańców, a nie tylko polityków. Zobaczymy, ile w miejscach mordów zapłonie zniczy, ile osób weźmie udział w Marszu Pamięci Ofiar Zgody, jaki wyruszy z placu Wolności - wyjaśnia Józef Buszman, przewodniczący Związku Górnośląskiego i radny PO w sejmiku, jeden z pomysłodawców święta.

  O wywózkach śląskich górników do kopalń w Związku Radzieckim, co też było tematem tabu, opinia publiczna dowiedziała się dopiero w latach 90. XX wieku, choć do Donbasu wyjeżdżały niekiedy całe sterroryzowane szychty. W sumie, jak się oblicza, wywieziono od 20 do 90 tysięcy osób. W czasie pacyfikacji śląskich i opolskich miast i wsi mogło zginąć kilka tysięcy osób.

  - Mamy prawo do pamięci, a tego prawa przez kilkadziesiąt lat nam odmawiano. Musimy nadrobić opóźnienie - namawia Jerzy Gorzelik, prezes Ruchu Autonomii Śląska.
  Warto pamiętać, że elita śląska nastawiona propolsko była w okresie międzywojennym niewielka, ale bardzo wpływowa i aktywna. To właśnie ona, na czele z Wojciechem Korfantym, doprowadziła do wybuchu powstań, choć warto dodać, że Michał Grażyński i jego powstańcza Grupa "Wschód" traktowali Korfantego jak pół Polaka, pół Niemca.
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nom sie nolerzy

  hanys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jakto sie nie promujymy wszystko dostojymy full przywileje...21 lot urlop górniczy.za 4 lata
  po przeliczyniu emerytura zawsze większo niż zarobek ok 3.500 netto...13.14./15/...barborka...rozwiń całość

  Jakto sie nie promujymy wszystko dostojymy full przywileje...21 lot urlop górniczy.za 4 lata
  po przeliczyniu emerytura zawsze większo niż zarobek ok 3.500 netto...13.14./15/...barborka itp,,,benieficynty,niestety roz narok zawsze ...przed barburkom jak to hajery godajom barbara musi przynajmij jednego wzionś...żeby was poskromić...żebyście pamiętali że my cięrpientniki momy najgorzyj i NOM SIE NALERZY ,zrobcie jedna sobota za free i do nos bydzie git pamiętojcie nom sie nolerzy my swoje zrobili,prawa nabyte....nie godojcie ino na nos robcie ...szczęść boże...NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZA POŹNO SIĘ O TYCH ZBRODNIACH MÓWI,BO JUŻ SIĘ NIE DA KŁAMAĆ!!!

  Mirek Baier Katowice (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 24

  W stalinowskich obozach zginęło około 24miliony ludzi!!! Każdy komuch ma w tym swój udział. ..Pisze Pani redaktor, że traktowano tereny 2 RP łaskawiej..? Jak się pisze o Śląsku,warto zapytać kogoś...rozwiń całość

  W stalinowskich obozach zginęło około 24miliony ludzi!!! Każdy komuch ma w tym swój udział. ..Pisze Pani redaktor, że traktowano tereny 2 RP łaskawiej..? Jak się pisze o Śląsku,warto zapytać kogoś starszego,najlepiej Ślązaka,co się tu działo!

  W dniu 27 stycznia, w okolicach dzisiejszego Parku Kościuszki, Rosjanie,przy pomocy okolicznych polskich narodowców wyłapali dzieci z formacji HJ , były tam nawet kilkulatki,sami chłopcy. Prowadzili ich siłą do torów tramwajowych na wysokości Hali Parkowej. Dzieci były przerażone, wołały : "Mutti hilfe!" Padły serie z radzieckich karabinów,te wszystkie dzieci zostały tam zamordowane,co zapewne bardzo ucieszy tę anonimową postać("coco"),gloryfikującą Armię Czerwoną.

  Chcecie by pamiętano Wołyń,Katyń itd. ale o tym co tu wyprawiali polscy "pionierzy" z SB i UB, nie wolno wspominać,bo przecież ten gwałciciel i zbrodniarz,to często ten fajny dziadek i wspaniały ojciec - wychowujący dzieci w duchu polskości...Dzisiaj to często skrajni prawicowcy,-mówiący że ich krewnych Ruscy zmuszli,by robili krzywdę innym ludziom..Nieźle się na tym dorobili,bardzo dobre emerytury dała im za to 3 RP,bo przecież zagrabione majątki Ślązaków mocno postawiły Polskę na nogi. Po raz pierwszy w historii Polska miała nowoczesny przemysł.
  Ci desantowi "Zacni " proplscy katowiczanie pamiętają co zrobili Ślązakom żeby zdobyć ich majątki,dobre posady np; w magistracie,żeby wyrobić sobie markę w NKWD.. Ci ludzie mieszkają tu do dzisiaj (wielu jeszcze - niestety żyje).
  Miałem sąsiada ,komucha ,pracownika resortu,który wszelkie zbrodnie,- o których dyskutowaliśmy otwarcie,- przypisywał Żydom..Zawsze głosował na SLD,gdzie tak podobno walczą z antyswemityzmem...
  Moja rodzina mieszkała przy obecnej ul.Kościuszki 98. Zakwalifikowana dvl 2 (Niemcy)
  ,całą wojnę ukrywali Żyda,który nazywał się Parker.Przeżył wojnę i wyjechał do USA.
  Nigdy nikt z rodziny,się tym nie przechwalał i żadnej chwały za to nie oczekiwał,a w latach 60 i 70,nawet lepiej było o tym nie wspominać..i pewnie żaden z tych "zacnych" Polaków nie pamięta dlaczego...
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobry czy zły

  coco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 131 / 120

  za znisnie żyłam w tamtych czasach ale nie zgadzam się z niektórymi opiniami. Hitlerowcy zniszczyli nie jeden kraj, wymordowali i wykorzystali inne narodowości. Teraz próbuje się znaleźć winnych...rozwiń całość

  za znisnie żyłam w tamtych czasach ale nie zgadzam się z niektórymi opiniami. Hitlerowcy zniszczyli nie jeden kraj, wymordowali i wykorzystali inne narodowości. Teraz próbuje się znaleźć winnych wśród Rosjan, to oni w głodzie zatrzymali marsz Hitlera na wschód i w głodzie armię hitlerowską popędzili z powrotem do domu. Uwalniali po drodze miasta i wioski, obozy i nie zawsze byli mili dla miejscowych, bo Ci też ich nie lubili. Nie spali w pierzynach a kuchnia zawsze się spóźniała. Szanujmy ich za to co zrobili, zniszczyli hitlerowców. Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. Zawsze w czasie wojny cierpi ludność cywilna i za jej wywołanie powinno się karać toporem.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jajajaja

  tak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 173 / 151

  uwalniali grabili gwałcili itd

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jakis ty naiwny gorolu

  hanys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 163 / 148

  armia radziecka hahahahahahahahahahahahahahahahahaaha ty zawszony kacapie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Wyzwolenie" Slonska -1945

  hanys i cider z piekor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 174 / 152

  Drogi Wozniczko, Gorzelik jest schuld, ze sie o mordach, gwaltach, rabunkach,na Slonsokach dokonanych przez Sowietow i Polokow godo. Polska Oficjalna (ministry, premiery etc.) miala 60 lot czasu by...rozwiń całość

  Drogi Wozniczko, Gorzelik jest schuld, ze sie o mordach, gwaltach, rabunkach,na Slonsokach dokonanych przez Sowietow i Polokow godo. Polska Oficjalna (ministry, premiery etc.) miala 60 lot czasu by lo ty tragedii ludobojstwa godac!!! Ale albo milczeli albo cyganieli. Nie ma rzodny roznice miedzy mordami Wehrmachtu abo Waffen-SS (w niech byli tyz Slonsoki) we okupowany Polsce i Rosji Radzieckiej a mordami, Armii Czerwonej i Armii Ludowej na okupowanym Slonsku!!! Poeta sowiecki Ijla Erynburg nawolywol sowieckich wojokow do zemsty w Niemczech za mordy we Rosji. Ale przez 60 lot nom oficjalno Polska i Rosja godala, ze ruskie wojoki to anioly, cywilistow nie mordowali, jencow wedlug konwencji genewski traktowali. Czemy ze 95.000 jencow Stalingradu ino 5.000 nazod przyszlo.
  Tematy tabu slonskie i nie Slonskie. We 38 w Ostravie Morawskiej fajruwali razem wojoki polskie i Wehrmachtu, ze Czechoslowacja rozwalyli i granica polsko-niemiecko an Ostravicy zrobieli. We pazdzierniku 39 wojoki niemieckie i sowjeckie we Brzesciu Litewskim razem fajruwali, bo Polska rozwalyli. We maju 45 we Torgau razem Amerykony i Sowiety fajruwali, bo Nazi-Deutschland rozwalyli. Po tych jednodniowych fajerach przyszly dalsze 2 wojny i jedna zimno wojna dawnych sojusznikow. Czemu oficjalno Polska o tym nie godala i nie godo? Bo Polacy byli tyz sprawcy a nom 60 lot godajom ze Polacy to ofiary a my Slonsoki to sprawcy bezprawia i ludobojstwa a Gorzelik to slonski prowokator. Kiedy padnie oficjalno Polska we Bytomiu i Katowicach na kolana i nos poprosi o przebaczenie? Poprosila oficjalno Polska Czechow o przebaczenie, ze we 38 razem ze Adolfem Hitlerem wlezli do Czech? Poprosila oficjalno Polska Czechow o przebaczenie, ze we 68 razem ze Erichem Honeckerem i Co. wlezli do Czech? Bez to jest ino jedno rozwionzanie. Slonsk przed sia.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  yzwolenie

  christ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 44

  gdyby nie zaczeli to panie " hanys z piekor"niemieli by my o czym godac.Jak by my mineli ten temat,to co by pan powiediol zeby zalozyc jakis klub (na partia nie ma szans)?Slazok przed sia?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za mało

  Skin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 123 / 94

  Za mało wytłukli parszywych szwabów , ale co się odwlecze to nie uciecze do dziś jak słyszą ruski język to smarują d*** masłem i spieprzają do piwnicy '-) i niech tam siedzą zawsze można powtórkę...rozwiń całość

  Za mało wytłukli parszywych szwabów , ale co się odwlecze to nie uciecze do dziś jak słyszą ruski język to smarują d*** masłem i spieprzają do piwnicy '-) i niech tam siedzą zawsze można powtórkę zrobić.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  marysiu!!! chyba cie ostatnio ksiądz nie dopieścił

  werner (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  takie cioty jak ty najwięcej do powiedzenia na forach mają. Chyba cie stary za często w łóżku odwiedzał że masz takie kompleksy:))))))) Widziałem kiedyś w chorzowskim parku, jak dwóch cyganów biło...rozwiń całość

  takie cioty jak ty najwięcej do powiedzenia na forach mają. Chyba cie stary za często w łóżku odwiedzał że masz takie kompleksy:))))))) Widziałem kiedyś w chorzowskim parku, jak dwóch cyganów biło pięciu skinów - taką powtórkę możesz sobie załatwić szmaciarzu!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brakło kiedyś starym na kondomy i njesteś

  Erich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 20

  Takie niekochane dzieci,jak ty to mogą wytłuc sobie pluskwy w pościeli,żeby dalej spokojnie śnić.
  Powtórkę sobie zrobisz w Sosnowcu pod sklepem nocnym,jak nazbierasz odpowiednią ilość puszek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brakło kiedyś starym na kondomy i njesteś

  Erich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 22

  Takie niekochane dzieci,jak ty to mogą wytłuc sobie pluskwy w pościeli,żeby dalej spokojnie śnić.
  Powtórkę sobie zrobisz w Sosnowcu pod sklepem nocnym,jak nazbierasz odpowiednią ilość puszek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla calej Europy rok 1945 jest rokiem wyzwolenia

  prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 171 / 153

  Tak to jest jak sie z historii wyciaga co sie komu podoba.Nie byloby wojny ani zadnych mordow, gdybyscie Hitlera nie popierali, nie wszyscy ale zdecydowana wiekszosc. Trzeba bylo protestowac jak w...rozwiń całość

  Tak to jest jak sie z historii wyciaga co sie komu podoba.Nie byloby wojny ani zadnych mordow, gdybyscie Hitlera nie popierali, nie wszyscy ale zdecydowana wiekszosc. Trzeba bylo protestowac jak w noc krysztalowa niszczyli zydowskie sklepy albo jak w 39 dzieci-harcerzy na podworku przy ul. zamkowej w Katowicach mordowali, albo jak na Slasku zolnierze wrzesnia 39 u Slessierow za parobkow robili , autobany budowali,za darmo was utrzymywali, w Lambinowicach zolnierze radzieccy jak muchy tysiacami marli . A w 39 Wermacht wiecej polskich wiosek z dymem puscil jak Ruscy w 45 na Slasku ... gdzie wtedy byliscie?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za mało

  Skin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 112 / 87

  W piwnicy siedzieli parchy ;-)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak było

  pyjter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  a moj upa ze był leki kripel to nie poszoł na wojna ino był w obozie kl alte hamer / odział oswiecim/ w rudzie slaskiej za ss mana i wachowoł rusow zydow i polokow i zamiast spierdalc w styczniu...rozwiń całość

  a moj upa ze był leki kripel to nie poszoł na wojna ino był w obozie kl alte hamer / odział oswiecim/ w rudzie slaskiej za ss mana i wachowoł rusow zydow i polokow i zamiast spierdalc w styczniu 1945 roku to zostoł w doma i wdzieczny sasiad go kapnoł armi wyzwolenczej dostoł kulka w gowa i lezoł dwa tydnie bez butow i łachow bo rusy go oszbrowali zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo