Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrok zaczyna odmawiać posłuszeństwa? Sprawdź, jak możesz temu zapobiec

Paula Goszczyńska
Zdrowy wzrok to przede wszystkim odpowiednia profilaktyka
Zdrowy wzrok to przede wszystkim odpowiednia profilaktyka 123rf
Zaczerwienienie, pieczenie, spadek ostrości widzenia czy uczucie suchości - to tylko niektóre z symptomów podrażnienia oczu. Objawy te mogą wpływać na ogólne samopoczucie, powodując zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, a nawet nerwice. Nie bez powodu mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Jak o nie dbać, aby były piękne i zdrowe? W trosce o zdrowe oczy - najważniejsza profilaktyka. Specjalista podpowiada, jak dbać o nasz narząd w domowym zaciszu i kiedy udać się do okulisty.

Zbliża się wiosna, a co za tym idzie coraz częściej wyglądać będzie do nas słońce. Pamiętajmy, że w słoneczny dzień do naszego oka dociera aż dziesięciokrotnie więcej światła niż potrzebne jest do prawidłowego widzenia. Dlatego nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych - przy ich wyborze również zachowajmy ostrożność. Wybierajmy te z salonu optycznego, ponieważ zawierają niezbędne filtry. Okulary dostępne na różnego rodzaju bazarkach są często słabej jakości i spełniają jedynie funkcje estetyczne.

Co nie sprzyja naszym oczom?

To, czego oczy nie lubią to klimatyzacja. Nie tolerują też sztucznego światła, szczególnie jarzeniowego. Powoduje ono przekrwienie, podrażnienie i pieczenie oczu. Zmęczenie i problem suchych oczu odczuwamy główne po okresie intensywnej koncentracji wzroku.

Praca przy komputerze, długie czytanie, jazda samochodem powodują, że zmniejsza się częstotliwość mrugania, co prowadzi do dokuczliwych symptomów. Stan ten związany jest z niedostatecznym nawilżaniem powierzchni oka, spowodowanym przez brak łez lub niski poziom ich wytwarzania. Badania kliniczne wykazują, że wytężanie wzroku przez dłuższy czas może doprowadzić do zmęczenia oczu oraz redukcji częstotliwości mrugania o 66 procent.

Zaniedbanie leczenia podrażnień oka może doprowadzić do jednej z najczęściej spotykanych chorób okulistycznych, czyli zapalenia spojówki. Gdy dopadnie nas ta dolegliwość, konieczna będzie wizyta u lekarza. Możemy jednak spróbować pomóc sobie w domowym zaciszu. Ciepłe i wilgotne okłady z roztworu soli fizjologicznej przyniosą ulgę przy podrażnieniu. Niektórzy polecają także przemywanie oczu kojącym wywarem z rumianku, nagietka czy świetlika..

Okulista potrzebny od zaraz

Doktor Aneta Hill-Bator, specjalista chorób oczu w M-MED Centrum Okulistycznym, zaznacza, że czasem niezbędna jest wizyta u okulisty.

- Jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości związanych ze wzrokiem, częstotliwość wizyt kontrolnych w gabinecie okulistycznym zależna jest od wieku. Przyjętą granicą jest tutaj 40. rok życia - osoby młodsze powinny zgłaszać się do okulisty przynajmniej raz na trzy lata, natomiast starsze - raz w roku. Wraz z wiekiem zwiększa się, niestety, ryzyko pojawienia się chorób oczu i pogłębiają się wady wzroku. Dlatego jest to absolutne minimum, którego należy przestrzegać - podkreśla lekarz.

Co w przypadku, gdy jednak te dolegliwości odczuwamy?

- Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy, nawet pozornie błahe, jak na przykład częstsze mruganie, gorsze widzenie nocą, mrużenie oczu podczas czytania czy oglądania telewizji, a nawet bóle głowy - natychmiast powinniśmy się zgłosić do specjalisty. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to pierwsze objawy naprawdę poważnych chorób. Bagatelizowanie problemów ze wzrokiem może prowadzić do trwałych zmian, prowadzących do pogorszenia widzenia, a w konsekwencji nawet do utraty wzroku - przestrzega doktor Aneta Hill-Bator. - Badania kontrolne pozwalają lekarzom ocenić, czy z naszym wzrokiem jest coś nie w porządku. Każda wizyta w gabinecie okulistycznym powinna rozpocząć się od przeprowadzenia z pacjentem szczegółowego wywiadu: na temat niepokojących objawów i problemów z oczami, stylu życia, chorób i tym podobne - dodaje.

Najważniejsza profilaktyka

Kontrolne wizyty u okulisty to jedno. Ważne jednak, by chorobom narządu wzroku zapobiegać na co dzień. Na czym polega profilaktyka w tym zakresie?

- Trzeba pamiętać, że nasz styl życia ma ogromny wpływ na cały organizm, również oczy. Regularna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta, bogata w witaminę A, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3 i antocyjany, pomagają w utrzymaniu dobrego wzroku. Wszyscy wiedzą też zapewne, że wszelkiego typu ekrany - telewizora, komputera, tabletu czy smartfona, nie służą oczom, dlatego, kiedy tylko możemy, powinniśmy ograniczyć ich używanie. Jeśli długo pracujemy na komputerze, warto robić sobie krótkie przerwy - na kilka lub kilkanaście minut oderwać wzrok od monitora i przenieść go na obiekty położone w oddali, by oczy odpoczęły - wyjaśnia doktor Hill-Bator.

Makijaż rób z głową

Choroby oka mają niekiedy podłoże alergiczne, dlatego warto sięgać tylko po sprawdzone produkty i nie używać kosmetyków po upływie terminu ich ważności. W letnie i wyjątkowo gorące dni najlepiej w ogóle zrezygnować z makijażu oka. Osypujący się tusz do rzęs może prowadzić do podrażnień. Stosując jednak hipoalergiczne odżywki możemy wzmocnić nasze rzęsy, które będą dłuższe, bardziej gęste i ciemniejsze. Dzięki temu nie potrzebujemy dodatkowego makijażu, aby nasze oko robiło wrażenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!