Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrosło zapotrzebowanie na węgiel. Tauron Wydobycie zwiększył liczbę frontów wydobywczych. ZG Sobieski w Jaworznie ma nowy front

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Wzrasta zapotrzebowanie na węgiel. Tauron Wydobycie zwiększa fronty wydobywcze - również w ZG Sobieski w Jaworznie.
Wzrasta zapotrzebowanie na węgiel. Tauron Wydobycie zwiększa fronty wydobywcze - również w ZG Sobieski w Jaworznie. Tauron
Tauron odnotował większe zapotrzebowanie na węgiel. Liczbę frontów wydobywczych zwiększono do siedmiu. Zmiany dotyczą kopalni w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach. W Jaworznie to nowy front wydobywczy w partii Brzezinka. Spółka priorytetowo zabezpiecza dostawy do elektrowni i elektrociepłowni Grupy Tauron.

Zwiększa się zapotrzebowanie na węgiel. Tauron jest na to gotowy

Tauron odnotował znacznie większe zapotrzebowanie na produkty, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Zapotrzebowanie zwiększyło się zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dużych podmiotów gospodarczych. Jak twierdzi Spółka, dotyczy to własnych punktów sprzedaży, jak i autoryzowanych sprzedawców.

- W ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na węgiel, co również przełożyło się na wysoki poziom sprzedaży naszych produktów paliwowych. Atutem naszych kopalń jest dostęp do zasobnych złóż węgla o parametrach jakościowych niezbędnych dla energetyki, które możemy jej oferować w konkurencyjnych cenach, dzięki bliskości geograficznej kopalń i elektrowni – mówi Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

– Tegoroczna produkcja węgla będzie w Spółce wyższa o ponad 500 tysięcy ton w stosunku do roku 2020. Dzięki dobrej koniunkturze rynkowej ograniczyliśmy ilość węgla zalegającego na zwałach i można spodziewać się, że wpłynie ona na znaczący wzrost przychodów w 2022 roku – dodaje prezes.

Nie przeocz

Nowy front wydobywczy w Jaworznie

W Zakładzie Górniczym Sobieski uruchomiono nowy front wydobywczy w partii Brzezinka. Złoże zlokalizowane jest głównie pod obszarami leśnymi. Zasoby przemysłowe złoża wynoszą 21 mln ton, natomiast zasoby operatywne około 12 mln ton.

- Obecnie jaworznicka kopalnia prowadzi eksploatację trzema ścianami. Eksploatacja pokładu Brzezinka 1 w połączeniu z procesem wzbogacania w zmodernizowanym zakładzie przeróbczym ZG Sobieski umożliwia produkcję surowca o najlepszych, oczekiwanych parametrach dla energetyki – podkreśla Roman Gąska, wiceprezes zarządu ds. technicznych spółki wydobywczej.

Optymalne parametry produkowanego węgla mają szczególne znaczenie dla trwałości instalacji służących do spalania węgla w energetyce. To węgiel energetyczny o wartości opałowej w złożu powyżej 25 000 kJ/kg, niskiej zawartości siarki tj. ok. 1 proc. oraz chloru poniżej 0,1 proc.

We wrześniu 2021 roku w zakładach górniczych Janina i Brzeszcze uruchomiono dwie nowe ściany, których łączny potencjał dobowego wydobycia wahał się na poziomie około 10 tysięcy ton paliwa.

Zespolenie kopalń Tauron

W 2020 roku zainicjowano w Spółce działania w zakresie powstania kopalni zespolonej. Trzy zakłady górnicze wchodzące w skład Tauron Wydobycie, czyli ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze w 2022 roku stanowić będą kopalnię zespoloną, posiadającą największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.

Musisz to wiedzieć

Zgodnie z wynikami szacunkowymi podanymi przez Tauron w ciągu trzech kwartałów 2021 roku produkcja węgla kamiennego wzrosła w Tauron Wydobycie do 3,7 mln ton. W samym trzecim kwartale tego roku produkcja węgla wyniosła 1 mln ton, zaś sprzedaż przekroczyła 1,6 mln ton.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera