Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrost zachorowań na WZW typu "A" w województwie śląskim. Dlaczego?

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Pięćdziesiąt siedem przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu "A" zanotowano do końca sierpnia na terenie województwa śląskiego. Dla porównania - w całym 2016 roku w województwie zanotowano zaledwie trzy przypadki tej choroby. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przypomina o podstawowych zasadach: myciu rąk, owoców i piciu tylko przegotowanej wody. Źródła zarazków na razie nie ustalono.

- Sytuacja jest rozwojowa i nie dotyczy tylko terenu województwa śląskiego. Widzimy, że do wzrostu zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A dochodzi w całej Polsce - zaznacza Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Istotnie, również w skali całego kraju widać drastyczny wzrost zachorowań na tę chorobę. W całym 2016 roku było ich zaledwie 26. Zaledwie - w porównaniu z rokiem obecnym, bo do końca sierpnia przypadków takich było aż 1217!

- Staramy się znaleźć przyczynę wzrostu zachorowań - dodaje Renata Cieślik-Tarkota. Przyczyną nie jest najprawdopodobniej brudna woda, bo chorzy mieszkają w różnych rejonach jej ujęcia.

Do końca sierpnia w województwie śląskim po osiem przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu "A" zanotowano na terenie działania stacji sanepidu w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Katowicach i Rudzie Śląskiej, siedem w Sosnowcu, sześć w Bielsku-Białej, cztery w Gliwicach, po dwa w Kłobucku i Tychach, a po jednym w Chorzowie, Częstochowie, Myszkowie i Rybniku. Sporo osób spośród tych przypadków zostało hospitalizowanych.

- W obecnej chwili w szpitalach zakaźnych w Zawierciu, Olkuszu, Bytomiu i Chorzowie nie ma wolnych miejsc - informuje nas nasz Czytelnik pan Mariusz.

Przypadków choroby nie zanotowano póki co w rejonie działania sanepidów z Cieszyna, Jaworzna, Lublińca, Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Zawierciu i Żywcu. Kolejne dane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej napłyną w poniedziałek. WSSE zbiera je bowiem w systemie półmiesięcznym.

- Spodziewamy się, że nowych przypadków będzie sporo - nie kryją w Sanepidzie.

Skąd biorą się zachorowania?
- To choroba brudnych rąk. Wirusa przenosi człowiek. Zarazić można się poprzez kontakt z osobą chorą. Jest też możliwość zarażenia się od osoby, u której jeszcze nie występują objawy chorobowe - podkreśla Renata Cieślik-Tarkota i radzi, aby pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki: myciu rąk, owoców i piciu tylko przegotowanej wody. Dodaje też, że najbardziej narażone na zakażenie są osoby pracujące przy chorych lub ci, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia.

Objawy wzw typu "A" potocznie zwanego żółtaczką pokarmową są takie same jak w przypadku grypy (osłabienie, senność, bóle głowy), a także zżółknięcie skóry i twardówek oczu. Choroba w organizmie "wylęga się" przez około trzydziestu dni. Diagnozę stawia się po badaniu krwi chorego.

W okresie szkolnym każdy przechodzi szczepienia ochronne przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu "B". Szczepienie przeciwko wzw typu "A" jest tylko zalecane, ale również jest możliwością ochrony przed chorobą. Koszt szczepionki, która jest skuteczną formą profilaktyki, kształtuje się w okolicach 100 złotych. Można ją przyjąć w dwóch dawkach. Druga daje szczepionemu ochronę długofalową.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Z ramówki DZ: "Dobry kadr" Arkadiusza Goli. W najnowszym odcinku o Andrzeju Baturo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!