Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzruszeni Donnersmarckowie wrócili do Nakła Śląskiego

Jadwiga Jenczelewska
Od prawej: hr. Andrzej Henckel von Donnersmarck, jego żona Joanna księżniczka von Hohenberg i hr. Winfried Henckel von Donnersmarck
Od prawej: hr. Andrzej Henckel von Donnersmarck, jego żona Joanna księżniczka von Hohenberg i hr. Winfried Henckel von Donnersmarck Jadwiga Jenczelewska/Dziennik Zachodni
Mimo dziesiątków lat przeżytych poza Śląskiem nadal uważają się za Ślązaków. Za tą pierwszą wizytą na Śląsku pójdą następne, a współpraca będzie się rozwijała

To było nie tylko ciekawe, ale też wzruszające spotkanie - do siedziby Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śl., czyli dawnej rezydencji hrabiów Henckel von Donnersmarck - możnych magnatów przemysłowych Górnego Śląska, przyjechało kilka dni temu aż 20 osób z tej znakomitej rodziny. Goście, a wśród nich książę Guidotto, hrabia Winfried i hrabia Andrzej z żoną Joanną, uczestniczyli w otwarciu "Szlacheckiego weekendu" i wystawy "Szlachta śląska - między Śląskiem a Europą".

- Jestem bardzo szczęśliwy, że wizyta rodziny Henckel von Donnersmarck miała tak uroczysty, a zarazem wzruszający przebieg, a to, czego dokonaliśmy w pałacu, zostało przyjęte z dużą radością i uznaniem - mówi Stanisław Zając, dyrektor CKŚ w Nakle Śląskim. - Zarówno wnuk ostatniego właściciela pałacu, hrabia Andrzej, jak i jego stryj, hrabia Winfried, który do 1945 r. mieszkał tutaj, mieli okazję gościć w pałacu przed remontem. Wówczas budynek był już bardzo zaniedbany, a hrabia Winfried określił swoje ówczesne odczucia wręcz jako bardzo smutne. Teraz ucieszył się ogromnie, widząc pięknie odrestaurowane wnętrza.

Ważnym akcentem wizyty Donnersmarcków było wręczenie hr. Andrzejowi pięknie wydanego albumu "Centrum Kultury Śląskiej w fotografiach. 1.01.2013 - 15.05.2015", prezentującego na zdjęciach działalność CKŚ.

- Mogę zaryzykować stwierdzenie, że za tą pierwszą wizytą pójdą następne, a współpraca rozwinie się, bo zrobiliśmy właściwy krok w kierunku nawiązania dobrych relacji z hrabią Andrzejem - dodaje dyrektor CKŚ.

Pomysłodawcą " Szlacheckiego weekendu" jest znawca i badacz dziejów śląskiej arystokracji, dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki.
- Gdy w czasie studiów chciałem się zająć dziejami śląskich arystokratów, usłyszałem wiele słów zniechęcających mnie do tego - mówi A. Kuzio-Podrucki.

- Ktoś nawet mi powiedział, że oni, czyli śląscy arystokraci, wyjechali, wymarli i nie warto się tym tematem zajmować, bo nikogo to nie interesuje. Chyba byłem zbyt przekorny, bo jednak tym tematem się zająłem. Hrabia Andrzej Henckel von Donnersmarck był pierwszym, który odpowiedział pozytywnie na moje pytania dotyczące przeszłości i teraźniejszości. Jego rodzinie poświęcona była też pierwsza książka, jaką napisałem w cyklu monografii śląskiej arystokracji. To było 11 lat temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!