Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Pierwszy dzień za nami. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym tłumy

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Dziś w Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dziś w Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Za nami pierwszy dzień XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym tłumy. Przedstawiciele rządu, polskiego biznesu i nauki debatowali m.in. nie tylko nad sytuacją gospodarczą w kraju, ale także w Europie. Dzisiejsze panele dyskusyjne zostały zdominowane przez nowe technologie oraz transformację energetyczną w dobie pandemii i wojny w Ukrainie. - Musimy teraz myśleć nieszablonowo, nad rozwiązaniami, które nie przychodzą do głowy.  - mówił podczas otwarcia kongresu premier Mateusz Morawiecki.

Udział w tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym zgłosiło ponad 8,5 tys. uczestników. W programie przewidziano ok. 150 sesji z udziałem 1000 panelistów. Czternastą edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego otworzyła dyskusja z udziałem ukraińskich, polskich i europejskich polityków. Zarówno na inauguracji, jak i wielu późniejszych panelach dyskusyjnych poruszono temat szybkiego uzależnienia się krajów UE od importu paliw kopalnianych z Rosji.

– Wiem, że dla niektórych krajów takie szybkie odcięcie się od tych zależności może być trudne – mówiła dzisiaj podczas inauguracji Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy - Jestem jednak przekonana, że w dłuższej perspektywie wszyscy będziemy zwycięzcami. Nie wierzę, by Zachód chciał pieniędzmi za rosyjski gaz i ropę finansować paradę zwycięstwa, jaką Putin planuje na 9 maja.

Zobacz zdjęcia:

W tę stronę potoczyła się późniejsza debata Polska Press Grupy o transformacji sektora górniczego w Polsce. Jak podkreślił Tomasz Rogala, wojna na Ukrainie zdecydowanie wpłynęła na politykę energetyczną i pokazała, że potrzebne są radykalne zmiany. - Najlepsza wydaje się dla Polski metoda głębinowa i odkrywki. Nie powinna jednak przyspieszać tych procesów. Należy zastępować energię pierwotną w postaci węglowodorów. Problem jest jednak taki, że jesteśmy uzależnienie w 40 proc. od rosyjskiego gazu. Wojna na Ukrainie zmieniła wszystko, także w kontekście polityki energetycznej. Rezygnacja gazu z Rosji nie jest jednak taka prosta – wyjaśniał.

Wpływ wojny na Ukrainie zauważono także w sektorze digitalizacji i nowych technologii stosowanych przez zarówno polskie przedsiębiorstwa, jak i firmy zagraniczne. Wskazywano na potrzebę bezpiecznego zapisywania danych w chmurze obliczeniowej, żeby zachować ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku. - Ciągłość działania nabrała ostatnio innego wymiaru. Nagle widzimy kilkaset kilometrów stąd zniszczoną infrastrukturę. Firmy muszą odtworzyć plany ciągłości działania. Co by się stało, gdyby nasza serwerownia została zniszczona? Nasze dane giną - mówi Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak twierdzi, dzięki chmurze obliczeniowej w przypadku nagłych warunków ekstremalnych, takich jak na przykład wojna, dane firmy są bezpieczne. - Ukraińskie firmy są na to przygotowane, starają się jak najwięcej przechowywać danych w chmurze obliczeniowej, żeby zachować ciągłość działania - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera