XV Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Uczestnicy panelu otwarcia o sytuacji Ukrainy i polskich przedsiębiorcach

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Po raz piętnasty już w Katowicach odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy: w sercu województw śląskiego spotykają przedstawiciele rządów europejskich, komisarze Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, a także przedstawiciele świata biznesu i nauki, by dyskutować o aktualnych wyzwaniach gospodarczych i społecznych. Kongres rozpoczął się od sesji plenarnej „Nowa Europejska Gospodarka w nowym świecie”, poświęcona bieżącym zagadnieniom gospodarczym. W moderowanym przez Jerzego Buzka prelegenci dyskutowali o problemach współczesnej Europy: pandemii, wojnie, kryzysach klimatycznym i energetycznym, a także możliwościach rozwoju państw europejskich w kształtującym się nowym porządku świata.

Ponad 11 tysięcy gości na tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego

XV Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął się 24 kwietnia i potrwa trzy dni. W programie EKG znalazły się aż 22 ścieżki tematyczne, a główne to gospodarka i klimat, geopolityka, digitalizacja, transformacja sektora energii i wsparcie dla Ukrainy. Przez trzy dni w MCK odbędzie się blisko 170 debat, z udziałem ponad 11 tysięcy gości z Polski i Europy i tysięcy kolejnych, obserwujących debaty poprzez transmisje online.

Wśród zaproszonych na EKG prelegentów znaleźli politycy, reprezentanci Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, a także biznesmeni, eksperci i naukowcy. W Kongresie udział wezmą między innymi wiceminister finansów Litwy, Mindaugas Liutvinskas, Victor Grigorescu, minister energii Rumunii w latach 2015-2017 czy Irene Moreira, minister mieszkalnictwa i planowania przestrzennego Urugwaju. Spośród polskich ekspertów swój udział potwierdzili między innymi Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości, Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski S.A. czy Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM na Polskę. Polski rząd reprezentować będą między innymi Adam Niedzielski, minister zdrowia, Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów czy Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

XV Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął się panelem Nowa Europejska Gospodarka w nowym świecie”. W dyskusji udział wzięli Yuliia Svyrydenko, Pierwsza Wicepremier Ukrainy, minister gospodarki, Johannes Hahn, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i administracji, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Chris Barton, komisarz Jego Królewskiej Mości ds. handlu z Europą i Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Nowa gospodarka europejska tematem sesji plenarnej EKG

Nawiązując do tematu cyfryzacji, po raz pierwszy w takim stopniu w organizacji wydarzenia wykorzystana została sztuczna inteligencja: wygenerowane przez komputer grafiki stanowiły tło dla paneli dyskusyjnych, SI udział będzie brała w debatach, przygotowała również mowę otwierającą EKG.

- Liczymy, że ten kongres będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy i polem do dyskusji na tematy gospodarcze i społeczne – brzmiała treść wygenerowanej przez SI wypowiedzi.

Przed panelem wystąpili również przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego i organizatorów wydarzenia, PTWP SA.

- Świat wracał już do normalności po pandemii, kiedy na drodze do stabilizacji stanęła wojna w Europie. To źródła nowych wyznań, o których warto i trzeba rozmawiać. O potrzebie dialogu przekonuje skala wydarzenia. Ramy dialogu wyznaczają trendy, widziane z europejskiej perspektywy. Rozmawiać będziemy o konkurencyjności europejskiej gospodarki – mówił Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP SA.

Głos zabrał także marszałek województwa śląskiego, Jakub Chłestowski, który podziękował wszystkim gościom za przybycie i podkreślił wagę spotkania w dobie wojny w Ukrainie. Ogłosił też że w Kijowie powstanie przedstawicielstwo urzędu.

- Nie trzeba chyb a nikomu tłumaczyć powodów takich działań. Cieszę się, że gościmy dzisiaj naszych przyjaciół z Ukrainy, którym pomagamy, pomagać będziemy i z którymi budować będziemy nową przyszłość – mówił marszałek.

Sesję rozpoczął moderator panelu, poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W mowie otwierającej zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stają przed przywódcami Europy w dobie kryzysów klimatycznego i energetycznego. Podkreślił jednak, że najważniejszym tematem pozostaje agresja Rosji na Ukrainę, potępiając ten bezprecedensowy w najnowszej historii akt przemocy przeciw państwu europejskiemu i zbrodnie wojenne, popełniane przez państwo rosyjskie.

- Chcemy wyraźnie podkreślić że wspieramy i wspierać będziemy Ukrainę w tym konflikcie – rozpoczął panel były premier Jerzy Buzek.

Wicepremier Ukrainy: "UE jest w tej chwili naszym najważniejszym partnerem gospodarczym"

Pierwsza wicepremier Ukrainy w swojej wypowiedzi podkreśliła znaczenie zwycięstwa Ukrainy w konflikcie zbrojnym, jako element zabezpieczający przyszłość i wolność gospodarczą Europy i świata. Stwierdziła również, że wysoka cena, jakie płaci państwo ukraińskie w wojnie z agresorem rekompensowana jest przez sygnały wysyłane przez państwa europejskie, dotyczące szybkiej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

- UE jest w tej chwili najważniejszym partnerem gospodarczym dla Ukrainy, a współpraca pomaga przetrwać czas wojny i ważne jest dla nas, żeby utrzymać ten stan w przyszłości. Rosja okupuje w tej chwili jedną piątą powierzchni Ukrainy. Każdego dnia na terenie naszego kraju popełniane są zbrodnie. Liczymy, że gdy wojna się zakończy w wspólnie z naszymi europejskimi partnerami przystąpimy do aktu odbudowy kraju, zadbamy wspólnie o wolność gospodarczą, która zabezpieczy naszą ojczyznę i byt naszych obywateli - Yuliia Svyrydenko, Pierwsza Wicepremier Ukrainy, minister gospodarki.

Innym poruszanym tematem były wyzwania rządu wobec zapewnienia płynności małym i średnim przedsiębiorcom. O planach rządowych na katowickiej konferencji opowiedział minister Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Minister rozwoju i technologii o wsparciu rządu dla małych i średnich przedsiębiorstw

- Polityka państwa ma dzisiaj charakter interwencyjny. Obecna sytuacja postawiła na głowie wszelkie polityki średnio-i długoterminowe, planowane przed 2020 rokiem. Dostępność i przede wszystkim cena surowców doprowadziły do wielkiej perturbacji u przedsiębiorców z zakładami energochłonnymi. Zaproponowaliśmy maksymalną cenę energii 785 zł za megawatogodzinę energii, co uspokoiło rynek. Capping, który zaproponowaliśmy pokazał, że można zatrzymać szaleństwo cenowe i pokazał, że przedsiębiorca ktróy wliczy koszta energii jest w stanie rozplanować biznes. Sytuacja jeszcze sprzed roku, gdsy gaz i prąd potrafiły w krótkim czasie skoczyć nawet o 400 procent powodowały ogromną niepewność, która podważała sens działania przedsiębiorstwa, nawet dobrze zarządzanego. Uruchamiamy kolejne programy, które wspierają zakłady wysoko energochłonne, których niezakłócone działanie jest ważne z perspektywy zakłóconych łańcuchów dostaw z całego świata. Musimy reagować na sytuacje i wyzwania, które się pojawiają z dnia na dzień. Efektem naszych działań jest najniższe po Czechach bezrobocie w Unii Europejskiej– mówił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Minister odniósł się także to współpracy z Ukrainą.

- To niesamowita sytuacja, że państwo, które nie należy jeszcze formalnie do Unii Europejskiej może korzystać z strefy wolnego tranzytu i handlu bezcłowego. Rodzi to problemy, które musimy rozwiązywać, ale dyskusja o tym jest bardzo dobra – mówił.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

Na panelu poruszono też tematy transformacji energetycznej i cyfryzacji Europy, a także konkurencyjności rynków europejskich wobec Chin. Wszystkie tematy, poruszane na sesji otwierającej, zostaną rozwinięte na kolejnych panelach w następnych dniach EKG.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie