MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XV Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Uczestnicy panelu otwarcia o sytuacji Ukrainy i polskich przedsiębiorcach

Adam Tobojka
Wideo
od 16 lat
Po raz piętnasty już w Katowicach odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy: w sercu województw śląskiego spotykają przedstawiciele rządów europejskich, komisarze Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, a także przedstawiciele świata biznesu i nauki, by dyskutować o aktualnych wyzwaniach gospodarczych i społecznych. Kongres rozpoczął się od sesji plenarnej „Nowa Europejska Gospodarka w nowym świecie”, poświęcona bieżącym zagadnieniom gospodarczym. W moderowanym przez Jerzego Buzka prelegenci dyskutowali o problemach współczesnej Europy: pandemii, wojnie, kryzysach klimatycznym i energetycznym, a także możliwościach rozwoju państw europejskich w kształtującym się nowym porządku świata.

Ponad 11 tysięcy gości na tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego

XV Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął się 24 kwietnia i potrwa trzy dni. W programie EKG znalazły się aż 22 ścieżki tematyczne, a główne to gospodarka i klimat, geopolityka, digitalizacja, transformacja sektora energii i wsparcie dla Ukrainy. Przez trzy dni w MCK odbędzie się blisko 170 debat, z udziałem ponad 11 tysięcy gości z Polski i Europy i tysięcy kolejnych, obserwujących debaty poprzez transmisje online.

Wśród zaproszonych na EKG prelegentów znaleźli politycy, reprezentanci Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, a także biznesmeni, eksperci i naukowcy. W Kongresie udział wezmą między innymi wiceminister finansów Litwy, Mindaugas Liutvinskas, Victor Grigorescu, minister energii Rumunii w latach 2015-2017 czy Irene Moreira, minister mieszkalnictwa i planowania przestrzennego Urugwaju. Spośród polskich ekspertów swój udział potwierdzili między innymi Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości, Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski S.A. czy Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM na Polskę. Polski rząd reprezentować będą między innymi Adam Niedzielski, minister zdrowia, Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów czy Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

XV Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął się panelem Nowa Europejska Gospodarka w nowym świecie”. W dyskusji udział wzięli Yuliia Svyrydenko, Pierwsza Wicepremier Ukrainy, minister gospodarki, Johannes Hahn, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i administracji, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Chris Barton, komisarz Jego Królewskiej Mości ds. handlu z Europą i Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Nowa gospodarka europejska tematem sesji plenarnej EKG

Nawiązując do tematu cyfryzacji, po raz pierwszy w takim stopniu w organizacji wydarzenia wykorzystana została sztuczna inteligencja: wygenerowane przez komputer grafiki stanowiły tło dla paneli dyskusyjnych, SI udział będzie brała w debatach, przygotowała również mowę otwierającą EKG.

- Liczymy, że ten kongres będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy i polem do dyskusji na tematy gospodarcze i społeczne – brzmiała treść wygenerowanej przez SI wypowiedzi.

Przed panelem wystąpili również przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego i organizatorów wydarzenia, PTWP SA.

- Świat wracał już do normalności po pandemii, kiedy na drodze do stabilizacji stanęła wojna w Europie. To źródła nowych wyznań, o których warto i trzeba rozmawiać. O potrzebie dialogu przekonuje skala wydarzenia. Ramy dialogu wyznaczają trendy, widziane z europejskiej perspektywy. Rozmawiać będziemy o konkurencyjności europejskiej gospodarki – mówił Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP SA.

Głos zabrał także marszałek województwa śląskiego, Jakub Chłestowski, który podziękował wszystkim gościom za przybycie i podkreślił wagę spotkania w dobie wojny w Ukrainie. Ogłosił też że w Kijowie powstanie przedstawicielstwo urzędu.

- Nie trzeba chyb a nikomu tłumaczyć powodów takich działań. Cieszę się, że gościmy dzisiaj naszych przyjaciół z Ukrainy, którym pomagamy, pomagać będziemy i z którymi budować będziemy nową przyszłość – mówił marszałek.

Sesję rozpoczął moderator panelu, poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W mowie otwierającej zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stają przed przywódcami Europy w dobie kryzysów klimatycznego i energetycznego. Podkreślił jednak, że najważniejszym tematem pozostaje agresja Rosji na Ukrainę, potępiając ten bezprecedensowy w najnowszej historii akt przemocy przeciw państwu europejskiemu i zbrodnie wojenne, popełniane przez państwo rosyjskie.

- Chcemy wyraźnie podkreślić że wspieramy i wspierać będziemy Ukrainę w tym konflikcie – rozpoczął panel były premier Jerzy Buzek.

Wicepremier Ukrainy: "UE jest w tej chwili naszym najważniejszym partnerem gospodarczym"

Pierwsza wicepremier Ukrainy w swojej wypowiedzi podkreśliła znaczenie zwycięstwa Ukrainy w konflikcie zbrojnym, jako element zabezpieczający przyszłość i wolność gospodarczą Europy i świata. Stwierdziła również, że wysoka cena, jakie płaci państwo ukraińskie w wojnie z agresorem rekompensowana jest przez sygnały wysyłane przez państwa europejskie, dotyczące szybkiej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

- UE jest w tej chwili najważniejszym partnerem gospodarczym dla Ukrainy, a współpraca pomaga przetrwać czas wojny i ważne jest dla nas, żeby utrzymać ten stan w przyszłości. Rosja okupuje w tej chwili jedną piątą powierzchni Ukrainy. Każdego dnia na terenie naszego kraju popełniane są zbrodnie. Liczymy, że gdy wojna się zakończy w wspólnie z naszymi europejskimi partnerami przystąpimy do aktu odbudowy kraju, zadbamy wspólnie o wolność gospodarczą, która zabezpieczy naszą ojczyznę i byt naszych obywateli - Yuliia Svyrydenko, Pierwsza Wicepremier Ukrainy, minister gospodarki.

Innym poruszanym tematem były wyzwania rządu wobec zapewnienia płynności małym i średnim przedsiębiorcom. O planach rządowych na katowickiej konferencji opowiedział minister Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Minister rozwoju i technologii o wsparciu rządu dla małych i średnich przedsiębiorstw

- Polityka państwa ma dzisiaj charakter interwencyjny. Obecna sytuacja postawiła na głowie wszelkie polityki średnio-i długoterminowe, planowane przed 2020 rokiem. Dostępność i przede wszystkim cena surowców doprowadziły do wielkiej perturbacji u przedsiębiorców z zakładami energochłonnymi. Zaproponowaliśmy maksymalną cenę energii 785 zł za megawatogodzinę energii, co uspokoiło rynek. Capping, który zaproponowaliśmy pokazał, że można zatrzymać szaleństwo cenowe i pokazał, że przedsiębiorca ktróy wliczy koszta energii jest w stanie rozplanować biznes. Sytuacja jeszcze sprzed roku, gdsy gaz i prąd potrafiły w krótkim czasie skoczyć nawet o 400 procent powodowały ogromną niepewność, która podważała sens działania przedsiębiorstwa, nawet dobrze zarządzanego. Uruchamiamy kolejne programy, które wspierają zakłady wysoko energochłonne, których niezakłócone działanie jest ważne z perspektywy zakłóconych łańcuchów dostaw z całego świata. Musimy reagować na sytuacje i wyzwania, które się pojawiają z dnia na dzień. Efektem naszych działań jest najniższe po Czechach bezrobocie w Unii Europejskiej– mówił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Minister odniósł się także to współpracy z Ukrainą.

- To niesamowita sytuacja, że państwo, które nie należy jeszcze formalnie do Unii Europejskiej może korzystać z strefy wolnego tranzytu i handlu bezcłowego. Rodzi to problemy, które musimy rozwiązywać, ale dyskusja o tym jest bardzo dobra – mówił.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

Na panelu poruszono też tematy transformacji energetycznej i cyfryzacji Europy, a także konkurencyjności rynków europejskich wobec Chin. Wszystkie tematy, poruszane na sesji otwierającej, zostaną rozwinięte na kolejnych panelach w następnych dniach EKG.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni