Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XV Europejski Kongres Gospodarczy za nami. Ponad dziesięć tysiąc gości uczestniczyło w blisko dwustu debatach w katowickim MCK

OPRAC.:
Paweł Poniatowski
Paweł Poniatowski
XV Europejski Kongres Gospodarczy za nami. Ponad dziesięć tysiąc gości uczestniczyło w blisko dwustu debatach w katowickim MCK
XV Europejski Kongres Gospodarczy za nami. Ponad dziesięć tysiąc gości uczestniczyło w blisko dwustu debatach w katowickim MCK Arkadiusz Gola
W dniach 24-26 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się Europejski Kongres Gospodarczy. W wydarzeniu udział wzięło prawie 11 tys. uczestników, w tym ponad 1200. panelistów i panelistek, którzy uczestniczyli w blisko 170 sesjach merytorycznych.

Do Katowic przyjechali politycy, menedżerowie wielkich firm, przedsiębiorcy, eksperci i naukowcy z wielu różnych dziedzin. Podczas trzech dni merytorycznych debat korespondujących z tym, co najbardziej aktualne, zostały poruszone kluczowe tematy związane z gospodarką, w społecznym i geopolitycznym kontekście. Nie zabrakło miejsca na dyskusje o wpływie gospodarki na środowisko i klimat, zielonej transformacja energetyki i przemysłu, wojnie w Europie oraz kryzysie surowcowym i energetycznym.

W programie EKG były aż 22 ścieżki tematyczne, w tym 5 głównych: geopolityka, wsparcie dla Ukrainy, gospodarka i klimat, transformacja sektora energii oraz digitalizacja.

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym obecny był premier Mateusz Morawiecki. Do stolicy Górnego Śląska przyjechało wielu zagranicznych gości m.in.: Phillip Cornell, dyrektor ds. energii i zrównoważonego rozwoju Economist Impact, Mindaugas Liutvinskas, wiceminister finansów Litwy, Irene Moreira, minister mieszkalnictwa i planowania terytorialnego Urugwaju, Victor Grigorescu, minister energii Rumunii w latach 2015-2017, Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania; Miroslav Skřivánek, wiceminister rolnictwa Czech; Peter Švec, wiceminister gospodarki Słowacji i Inga Žilienė, wiceminister energetyki Litwy oraz przedstawiciele międzynarodowej dyplomacji.

Na EKG nie zabrakło również polskich ekspertów i ekspertek. W dyskusjach udział wzięli m.in. Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, fizyk, założyciel Fundacji Nauka.To Lubię, Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski SA, Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, Arnold Bresch, członek zarządu i dyrektor ds. realizacji inwestycji w PKP Polskie Linie Kolejowe SA., Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM na Polskę, Kraje Bałtyckie i Ukrainę, Jerzy Lis, rektor, Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Paweł Szczeszek, prezes TAURON Polska Energia oraz Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych PKN ORLEN i w wielu innych ekspertów.

W debatach uczestniczyli także przedstawiciele polskiego rząd, byli to m.in. Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, Adam Niedzielski, minister zdrowia, Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Piotr Pyzik, podsekretarz stanu, pełnomocnik do spraw dialogu społecznego w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Marek Wesoły, poseł na sejm RP, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Pierwszy dzień kongresu

Równo 50 debat odbyło się pierwszego dnia trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Tematy, jakich dotyczyły to między innymi Ukrainy, jej odbudowy i związanych z nią zadań dla polskiego sektora budowlanego. Panele dotyczyły też sytuacji w sektorze bankowym. Poruszono również temat wodoru, który ma być ratunkiem dla europejskiego przemysłu.

Kongres otworzyła debata "Nowa Europejska Gospodarka w nowym świecie”. W dyskusji udział wzięli Yuliia Svyrydenko, pierwsza wicepremier Ukrainy, minister gospodarki, Johannes Hahn, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i administracji, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Chris Barton, komisarz Jego Królewskiej Mości ds. handlu z Europą i Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Jak mówiła Yuliia Svyrydenko, przyszłość i wolność gospodarczą Europy i świata może dać jedynie zwycięstwo Ukrainy nad Rosją w trwającej od lutego 2022 roku wojnie. - Liczymy, że gdy wojna się zakończy wspólnie z naszymi europejskimi partnerami przystąpimy do aktu odbudowy kraju, zadbamy wspólnie o wolność gospodarczą, która zabezpieczy naszą ojczyznę i byt naszych obywateli - zauważyła Pierwsza Wicepremier Ukrainy, minister gospodarki.

- To niesamowita sytuacja, że państwo, które nie należy jeszcze formalnie do Unii Europejskiej może korzystać ze strefy wolnego tranzytu i handlu bezcłowego. Rodzi to problemy, które musimy rozwiązywać, ale dyskusja o tym jest bardzo dobra - przyznał z kolei Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Pierwszego dnia EKG dyskutowano o odbudowie Ukrainy i związanych z nią zadań dla polskiego sektora budowlanego, sektorze bankowym i wodorze, który ma być ratunkiem dla europejskiego przemysłu

Podczas debaty dotyczącej odbudowy Ukrainy eksperci ocenili, że choć największą rolę będą miały w tym zakresie do odegrania największe światowe gospodarki, to rola Polski nie będzie marginalizowana.

EKG - dzień drugi

W drugim dniu XV edycji EKG dyskusje zdominowały kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, w tym energetyką jądrową. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również debata o roli edukacji w gospodarce.

Wielu słuchaczy przyciągnął panel „SMR, czyli atom na miarę”. Eksperci przekonywali, że bardziej niż na wielkoskalową energetykę jądrową inwestuje się obecnie SMR-y, czyli małe reaktory modułowe, które mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Jeden z pierwszych tego typu reaktorów ma powstać już w 2029 roku.

— W latach trzydziestych planujemy kolejne kilkadziesiąt reaktorów — zapowiada Dawid Jackiewicz, zastępca prezesa zarządu, ORLEN Synthos Green Energy SA. — Kiedy rozpoczynaliśmy analizy, możliwości dostępności różnych technologii, przymierzaliśmy się do tego, aby postawić takie reaktory tylko na potrzeby własne, czyli na potrzeby PKN ORLEN oraz na potrzeby grupy Synthos. Tak było kilkanaście miesięcy temu. Teraz po upływie tych kilkunastu miesięcy wiemy już doskonale, że potrzeby rynku są wielokrotnie większe — dodał.

W ten sposób będzie wytwarzana energia dla przemysłu i ciepłownictwa. Równolegle realizowane będą projekty, które odpowiedzą na zapotrzebowanie energetyczne dla usług komunalnych. Do obsługi tego systemu potrzebne będzie szerokie grono specjalistów, których mają zapewnić m.in. polskie uczelnie techniczne - sześć już podpisało umowę dotyczącą współpracy z ORLEN Synthos Green Energy SA.

Sporym zainteresowaniem uczestników kongresu cieszyła się również dyskusja "Edukacja dla gospodarki".

W naszym kraju trwa reforma oświaty, która ma przygotować młodych ludzi na wyzwania dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Według najnowszych prognoz osoby, które rozpoczęły teraz swoją edukację, gdy wejdą na rynek pracy, nie będzie na nim 60 procent współczesnych zawodów.

- Rzeczywistość rynku pracy tak szybko się rozwija, że w myśleniu o zmianach musimy wyprzedzać to, co wydarzy się za 20 i 30 lat. Uczniów musimy przygotowywać do podjęcia pracy, która zmieni swoje oblicze i będzie się przekształcać – mówi Marzena Machałek, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji.

W tym celu realizowana jest reforma, która łączy system edukacji branżowej z przedsiębiorcami. Opracowano prognozę zapotrzebowania krajowego na zawody - edukacja w profesjach cieszących się największym pożądaniem na rynku pracy uzyskała wsparcie finansowe, a podstawy programowe w szkołach branżowych są opracowywane we wspólnie z pracodawcami.

Wizyta premiera na EKG – dzień trzeci

Ostatni dzień debat na EKG zdominowały tematy związane z energetyką i zieloną transformacją. Nie zabrakło także aspektów dotyczących m.in. z inwestycji w badania i rozwoju w medycynie, pozyskiwania funduszy europejskich, trzeciego sektora i rynku mieszkaniowego.

Najistotniejszym punktem trzeciego dnia kongresu była bez wątpienia wizyta Mateusza Morawieckiego, Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Podczas wydarzenia towarzyszącego XV Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu ogłoszono kluczową inwestycję w rozwoju polskiej doliny cyfrowej, którym jest otwarcie regionu przetwarzania danych Microsoft w Polsce.

- Dzisiaj po raz pierwszy w naszej historii mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego, globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać - mówił Mateusz Morawiecki.

Jak informowali przedstawiciele Microsoftu będzie to najbardziej nowoczesna i pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej inwestycja tego typu.

W konferencji inauguracyjnej otwarcie regionu przetwarzania danych Microsoft w Polsce uczestniczyli: Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej; Ralph Haupter, prezes Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę; Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji; Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce; Michał Potoczek, prezes OChK oraz Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft w Polsce.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera