Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVIII Turniej Rycerski na zamku w Będzinie. W ruch poszły miecze, kopie, łuki, ale były także tańce i śpiew

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wideo
od 16 lat
Jak co roku bractwa rycerskie z całej Polski znów zawitały do królewskiego miasta Będzina. Okazja do tego była wyjątkowa, bo już XVIII edycja Turnieju Rycerskiego. Widowiskowe zmagania zbrojnych zawsze cieszą się popularnością wśród publiczności. Podobnie było w ten weekend.

W sobotę 4 czerwca i niedzielę 5 czerwca Bractwo Rycerskie Zamku Będzin zaprosiło wszystkich na XXVIII Turniej Rycerski. Wspólne spotkanie pasjonatów dawnych dziejów oraz pokazy tego, jak dawniej żyli i walczyli rycerze czy łucznicy, zawsze cieszą się popularnością. I tak też jest w tym roku. Podczas 18. edycji turnieju można było zobaczyć m. in. pokazy konne, turnieje łucznicze i bojowe, pokazy tańców dawnych oraz biegi dam i rycerzy. Nie brakowało między innymi turnieju rzutu kolczugą oraz średniowiecznych zapasów. Publiczność lubi także przypatrywać się wielkiej bitwie o będziński zamek, która tradycyjnie rozgrywana jest w soboty, na zakończenie bojowych zmagań.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Oficjalne otwarcie turnieju nastąpiło w sobotę 4 czerwca o godzinie 12. W niedzielę pierwsze wydarzenia w ramach XVIII Turnieju Rycerskiego odbyły się o godz. 11. Wtedy zobaczyliśmy turniej lekkozbrojnych, o 11.46 Bieg o złoto będzińskiego smoka, o godz. 12.30 finał turniejów bojowych, a zakończenie imprezy wraz z wręczeniem nagród zaplanowane zostało na godz. 14.

Obserwatorzy tych niezwykłych bojowych konfrontacji, a także licznych pokazów, mogą również zwiedzić zamek, a na targowisku obejrzeć tradycyjne rzemiosło i kupić wyjątkowe wyroby.

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin jest grupą rekonstrukcyjną, odtwarzającą społeczeństwo średniowieczne z końca XIV i początku XV wieku, a dokładniej z lat 1380 – 1420. Od początku swojego istnienia mające siedzibę na będzińskim zamku i z nim nierozerwalnie związane. Bractwo uczestniczy z sukcesami w organizowanych w Polsce i całej Europie turniejach wzorowanych na tych odbywających się w średniowieczu. Na zamku w Będzinie również odbywa się doroczny turniej rycerski.

Herbem bractwa jest biała wieża zamkowa w polu złoto-czerwonym. Herb ten symbolizuje zamek będziński i jego wieżę ostatecznej obrony. Symbolika herbu nawiązuje do historycznej roli zamku, który powstał i był rozbudowywany jako nadgraniczna warownia broniąca zachodnich rubieży Małopolski. Wieża ta oznacza niezłomne stanie przez bractwo na straży tradycji zamku oraz kultywowanie jego barwnej historii. Złoto-czerwone barwy jego pola są barwami królewskiego miasta Będzina.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera