Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XX Regionalne Dni Kultury Chrześcijańskiej w Kochanowicach. Wystawy, monodram, koncert i tort z symbolem pierwszych chrześcijan ZDJĘCIA

PW, GCKiI
XX Regionalne Dni Kultury Chrześcijańskiej w Kochanowicach
XX Regionalne Dni Kultury Chrześcijańskiej w Kochanowicach GCKiI
Od piątku 12 października do niedzieli 14 października Kochanowice żyły jubileuszowymi XX Regionalnymi Dniami Kultury Chrześcijańskiej. Poszczególne punkty programu rozłożono na kościół pw. Św. Wawrzyńca oraz Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach.

Tegoroczna edycja „firmowego” przedsięwzięcia gminy Kochanowice, rozpoczęła się w piątek w miejscowym kościele pod hasłem „Jan Paweł II – papież misjonarz”.

Zobaczcie zdjęcia:

Najpierw mieszkańcy mieli okazję wziąć udział we mszy św. z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, a potem w spotkaniu z o. Stefanem Kukułą – SVD misjonarzem werbistą z Argentyny, który opowiedział o religii w Chinach. Można było też obejrzeć wystawę obrazów chińskiego artysty Garego Chu Kar Kui pt. „Chińskie rysy Maryi”, którą przywiózł ze sobą właśnie ks. Kukuła.

- Obrazy te niewątpliwie stanowią dowód inkulturyzacji. Zwracając uwagę na sceny z Pisma Świętego, jak choćby zmartwychwstanie, ukrzyżowanie czy pokłon trzech króli, można zauważyć, że stanowią wyraźne połączenie stylów chińskiego i zachodniego. Na obrazie zatytułowanym „Pokłon Trzech Króli” widnieje chińska Matka Boża z Dzieciątkiem, natomiast oddający pokłon królowie mają europejskie rysy – podkreśla Małgorzata Derkowska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach.

Sobotnia odsłona „Dni” odbyła się w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Informacji pod hasłem „Śląskie kobiety - wiary twierdze”. Przez ostatnie trzy tygodnie hasłu towarzyszyła wystawa pt. “Najwybitniejsze kobiety – polskie twierdze”, promująca dokonania wybitnych śląskich kobiet, wśród których znajduje się m.in. Franciszka Ciemięga z Kanusa potocznie nazywana Francką.

Laureatka tegorocznego Wielkiego Finału Spichlerzowego Przeglądu Gwary śląskiej „Godomy po naszymu” zorganizowanego w Kochcicach przez Fundację LGD Spichlerz Górnego Sląska Ilona Gołek (nauczycielka ZSP w Kochcicach), zaprezentowała wspaniały monolog pt. “Je żech stond”. Ponadto Teatr Korez wystawił spektakl pt. „Mianujom mie Hanka”, traktujący o trudnych śląskich losach. Był to monodram z udziałem aktorki Grażyny Bułki.

Trzeci ostatni dzień XX Regionalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej zarezerwowano na koncert znanego polskiego zespołu Pectus, podczas którego sala widowiskowa GCKiI była wypełniona po brzegi. Publiczność żywiołowo reagowała, śpiewając razem z grupą. Schodząc ze sceny muzycy podziękowali za życzliwość, z którą spotkali się w Kochanowicach oraz wyrazili nadzieję rychłego powrotu.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo