Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XX Zjazd Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 11-12 maja 2018. W ten piątek i sobotę serce będzie najbezpieczniejsze w Katowicach

Agata Pustułka
Na XX Zjazd Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przybędzie do Katowic około 1000 kardiologów z całej Polski
Na XX Zjazd Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przybędzie do Katowic około 1000 kardiologów z całej Polski arc
XX Zjazd Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach: już w piątek do miasta przybędzie około 1000 kardiologów z całej Polski.

Ultradźwięki w kardiologii

- Ultradźwięki to fale mechaniczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ucha ludzkiego. W kardiologii wykorzystuje się fale o częstotliwości od 2 Mz do 12 MHz. Aktualnie echokardiograf, czyli urządzenie do wykonywania USG serca, często nazywane ECHO serca, jest podstawowym narzędziem kardiologa obok EKG. - Oczywiście najważniejsze są rozmowa z pacjentem i badanie lekarskie. Mówimy ECHO serca, ponieważ ultradźwięki odbijają się od różnych struktur serca i wracają do aparatu w postaci „niesłyszalnego echa”, widocznego jednak na monitorze w formie dwuwymiarowych i trójwymiarowych obrazów - mówi prof. Zbigniew Gąsior z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach - Ochojcu, jeden z organizatorów XX Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego POLECHO 2018, która odbędzie się 11 i 12 maja. Współgospodarzem Konferencji jest Miasto Katowice, a jej przewodnim tematem Konferencji diagnostyka ultrasonograficzna serca.
Podczas spotkania najwybitniejszych specjalistów "od serca" zaprezentowanych zostanie szereg nowości, ale pokazane też będą możliwości "starej diagnostyki".

ECHO serca

- Oprócz ruchomych obrazów na monitorze w badaniu wykorzystuje się zjawisko Dopplera, czyli odbijanie się fal od poruszających się czerwonych krwinek w sercu i naczyniach, co daje efekt dźwiękowy i pozwala mierzyć kierunek i prędkość przepływu krwi w sercu i naczyniach. W ten sposób możemy zobaczyć jak kurczy się serce i jak pracują jego zastawki. Każdy chory, który jest hospitalizowany z powodów kardiologicznych powinien mieć wykonane ECHO serca. Nawet chory na nadciśnienie tętnicze, które występuje u co-trzeciego dorosłego Polaka, powinien mieć przynajmniej raz wykonane takie badanie, aby zobaczyć do jakich zmian doprowadziło często nieleczone nadciśnienie - wyjaśnia prof. Gąsior.

Lekarze chcą też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo tak chętnie uprawiających obecnie biegi Polaków. Ostatnio bardzo modne i popularne są biegi długodystansowe, maratony w których uczestniczą amatorzy. Każdy uczestnik takiego wyczerpującego biegu długodystansowego, który ukończył 35 rok życia, powinien wcześniej zostać zbadany przez lekarza i powinien mieć wykonane EKG. Gdy EKG nie jest prawidłowe, to koniecznie trzeba wykonać ECHO serca. Badanie ECHO serca jest nieszkodliwe, a USG wykonuje się nawet u płodu.

Kardiolodzy z całej Polski

Na Konferencję do Katowic przybędzie około 1000 kardiologów z całej Polski. - Będziemy obradować nad nowymi metodami obrazowania z użyciem ultradźwięków. Badanie echokardiograficzne jest obecnie nieodzowne w asystowaniu przy operacjach kardiochirurgicznych, a także przy zabiegach interwencyjnych wykonywanych przez kardiologów, np. przy przezskórnym wszczepianiu sztucznej zastawki aortalnej, co pozwala uniknąć operacji - dodaje prof. Gąsior. Corocznie wykonywanych jest w Polsce około 1000 takich zabiegów!

Obrazowanie trójwymiarowe pozwala uzyskiwać obrazy serca i jego struktur, które następnie mogą być wydrukowane na drukarce 3D dając idealny wzorzec serca, które ma być operowane. Znacznie ułatwia to w przeprowadzaniu operacji oraz w doborze odpowiedniego sprzętu.

- Inną nowością jest nakładanie obrazu ECHO serca na obraz rentgenowski, bardzo przydatne w przeprowadzaniu przezskórnych zabiegów interwencyjnych, np. zamykaniu ubytków czy nieszczelności w sercu. Nową opcją obrazowania 3D w echokardiografii jest tzw. mixed reality, czyli możliwość interaktywnego obrazowania struktur serca w postaci obrazu holograficznego oglądanego przez operatora poprzez urządzenie zamontowane na głowie operatora. Możliwa jest wtedy nawigacja obrazu za pomocą komend głosowych lub gestami. Służyć ma do wspomagania zabiegów na sercu - podsumowuje prof. Zbigniew Gąsior.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera