Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Katarzyna Kapusta
W czwartek ruszyły finałowe przesłuchania XXII edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Przesłuchania potrwają trzy dni i tradycyjnie odbywają się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie.

Przesłuchania ruszają o godzinie 9 i potrwają do godziny 20.30. Tak będzie też w piątek i w sobotę. Podczas tegorocznej edycji zaśpiewa ponad 120 solistów, chórów i zespołów. Laureatów tegorocznej edycji wybierze jury w składzie prof. dr hab. Wiesław Delimata (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. dr hab. Jerzy Rachubiński (Akademia Muzyczna w Łodzi) oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna w Katowicach).

Festiwal zakończy się koncertem galowym w niedzielę 17 stycznia o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka w Będzinie.

- Wciąż mamy dylemat, co zrobić dalej z festiwalem. Za pomocą crowdfundingu (dobrowolnych wpłat na rzecz organizacji festiwalu) udało się uzbierać już ponad 80 tys. zł. By zamknąć budżet festiwalu brakuje 20 tysięcy - mówi Jarosław Ciszek, rzecznik Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

- Jest szansa, że będziemy mogli starać się o dotację z ministerstwa kultury, jednak na razie na mamy potwierdzenia tej informacji - dodaje Ciszek.

- Festiwal pomaga w zabliźnianiu pogłębiającego się rozdźwięku między duchowym, a materialnym światem człowieka. Piękna forma kolędy i pastorałki stanowi w dorobku muzycznym, ale i kulturowym, swoistą perłę łączącą pokolenia, zapewniającą jedność i ciągłość kulturową, wzbogacającą głębię doznania duchowego. Biorąc udział w festiwalu wykonawcy w sposób szczególny uwielbiają poprzez śpiew Wcielone Słowo, które stało się Ciałem. Niech radość kolędowania będzie udziałem wykonawców i tych wszystkich, których urzekają swym pięknem kolędy i pastorałki - mówi dyrektor festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

Najlepszych wykonawców tradycyjnie posłuchamy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na os. Syberka w Będzinie. Reżyserii tego koncertu podjął się aktor Dariusz Wiktorowicz. Wpisując się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży podczas koncertu odbędziemy świąteczną podróż w poszukiwaniu najciekawszych bożonarodzeniowych tradycji.

- Okazję do obejrzenia koncertu będą mieli nawet ci, którzy nie mogą być z nami. Cały koncert będzie bowiem transmitowany na żywo z realizacją z sześciu kamer w jakości HD w internecie, na naszej stronie www.mfkip.pl. Zamierzamy także wydać go na DVD - tłumaczy Ciszek.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!