Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych w Dąbrowie Górniczej. Sport, zabawa i puchary dla najlepszych

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
XXII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych w Dąbrowie GórniczejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
XXII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych w Dąbrowie GórniczejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Paraspartakiada Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych w Dąbrowie Górniczej to tradycja. W czwartek 24 listopada odbyła się już 22. edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor, nie zabrakło tańców, wspólnej zabawy oraz sportowej rywalizacji w duchu fair play.

W Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum im. Zygmunta Cybulskiego pojawiło się tym razem ponad 400 uczestników Paraspartakiady z 49 przeróżnych szkół, ośrodków, DPS-ów, czy warsztatów terapii zajęciowej. Przyjechali z całego województwa śląskiego, m.in. z Katowic, Tychów, Bytomia, Siemianowic Śląskich, Żor, Łazisk Górnych, Tarnowskich Gór, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej. To jednak nie wszystko, bo w Zagłębiu pojawili się również goście z kilku innych województw, a więc małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, a nawet dolnośląskiego. To świadczy o tym, że nasza Paraspartakiada cieszy się uznaniem nie tylko w woj. śląskim, ale także bardzo chętnie przyjeżdżają do Zagłębia drużyny z całej południowej i południowo-zachodniej Polski.

Z roku na rok dąbrowska Paraspartakiada zyskuje więc na prestiżu. Świadczy o tym nie tylko zwiększająca się liczba uczestników, ale także osób, które chętnie wspierają finansowo i chętnie obejmują przedsięwzięcie honorowym patronatem. Paraspartakiada na stałe wpisała się do kalendarza imprez miejskich, a osoby niepełnosprawne czekają na nią cały rok.

Dzięki temu przedsięwzięciu mają szanse i okazje, by pokazać, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Dla osób niepełnosprawnych liczy się przede wszystkim dobra zabawa, a same zmagania sportowe to tylko przyjemna odskocznia od codzienności i ich naprawdę trudnych zmagań życiowych. Jedni rywalizują i zdobywają sportowe laury, dla innych najważniejsza jest sama obecność na tej imprezie.

W hali zapłonął więc prawdziwy olimpijski znicz. Płomień, symbolizujący przyjaźń i współzawodnictwo palił się przez cały czas podczas XXII Paraspartakiady Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych. Pojawił się także ogromny tort, ufundowany przez biskupa sosnowieckiego ks. Grzegorza Kaszaka. To właśnie ks. biskup wspólnie z prezydentem Dąbrowy Górniczej Marcinem Bazylakiem życzyli wszystkim uczestnikom Paraspartakiady wielu szczęśliwych chwil, niezapomnianych wrażeń oraz sukcesów w rywalizacji sportowej.

- Te wszystkie puchary, nagrody już na was czekają. Pamiętajcie jednak, że najważniejsza jest dobra zabawa, sportowa rywalizacja na wesoło. Już sam udział w Paraspartakiadzie to wielka rzecz. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie tej wyjątkowej imprezy, a także wolontariuszom, którzy dbają o to, by wszystko przebiegło sprawnie – przyznał biskup Grzegorz Kaszak.

Całe to ogromne przedsięwzięcie faktycznie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania m.in. wolontariuszy z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. W tym roku było ich ponad 90, a ich zadaniem było np. skrupulatne zapisywanie wyników, jakie osiągali uczestnicy sportowej rywalizacji, a także pomoc w pokonywaniu toru przeszkód czy też udziale w innych konkurencjach.

Wszyscy tradycyjnie świetnie się wspólnie bawili, biorąc udział w kolejnych wyzwaniach. Przede wszystkim liczyło się jednak wspomniane uczestnictwo w tej wyjątkowej, integracyjnej imprezie.

Podczas tegorocznej Paraspartakiady puchar prezydenta RP za zwycięstwo w poprzedniej edycji rywalizacji sportowej paraspartakiady odebrał Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie. Na koniec sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy na najlepsze drużyny i zawodników czekały puchary oraz nagrody.

Organizatorami tegorocznej Paraspartakiady byli: Stowarzyszenie Neuron Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym z Dąbrowy Górniczej, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej i Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.
Patronat honorowy nad Paraspartakiadą objęli prezydent Dąbrowy Górniczej, biskup sosnowiecki oraz śląski kurator oświaty Urszula Bauer. Jednym z patronów medialnych wydarzenia był także Dziennik Zachodni.

Impreza została dofinansowana z funduszy PFRON, Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, stowarzyszenia Neuron oraz sponsorów. Wśród nich znaleźli się m.in. posłowie na Sejm RP, senatorowie, radni sejmiku wojewódzkiego, dąbrowscy radni rady miejskiej, lokalne firmy, fundacje a także Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera