Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXIII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Świetna zabawa i integracja podczas sportowej rywalizacji

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
23. Paraspartakiada Śląska i Zagłębia zgromadziła w tym roku ponad 400 uczestników z pięciu województwZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
23. Paraspartakiada Śląska i Zagłębia zgromadziła w tym roku ponad 400 uczestników z pięciu województwZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Paraspartakiada Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych w Dąbrowie Górniczej co roku gromadzi setki mieszkańców całego regionu, a także ościennych województw. Podobnie było w czwartek 23 listopada, kiedy to odbyła się już 23. edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Ponad 400 uczestnikom dopisywał dobry humor, nie zabrakło tańców, wspólnej zabawy i sportowej rywalizacji w duchu fair play. Dopingowali im m.in. opiekunowie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz samorządowych.

W Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum im. Zygmunta Cybulskiego pojawiło się tym razem dokładnie 419 uczestników Paraspartakiady z 49 przeróżnych szkół, ośrodków, DPS-ów, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, świetlic terapeutycznych, fundacji i stowarzyszeń, działających na rzecz osób niepełnosprawnych czy warsztatów terapii zajęciowej.

Przyjechali z całego województwa śląskiego, m.in. z Katowic, Bytomia, Żor, Łazisk Górnych, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi, Zawiercia. Tradycyjnie pojawili się również goście z kilku innych województw, a więc małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, a nawet dolnośląskiego. To świadczy o tym, że nasza Paraspartakiada cieszy się uznaniem nie tylko w woj. śląskim, ale także bardzo chętnie przyjeżdżają do Zagłębia drużyny z całej południowej i południowo-zachodniej Polski.

Paraspartakiada na stałe wpisała się do kalendarza imprez miejskich, a osoby niepełnosprawne czekają na nią cały rok. Dzięki temu przedsięwzięciu mają szanse i okazje, by pokazać, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Dla osób niepełnosprawnych liczy się przede wszystkim dobra zabawa, a same zmagania sportowe to tylko przyjemna odskocznia od codzienności i ich naprawdę trudnych zmagań życiowych. Jedni rywalizują i zdobywają sportowe laury, dla innych najważniejsza jest sama obecność na tej imprezie.

W hali zapłonął więc prawdziwy olimpijski znicz. Płomień, symbolizujący przyjaźń i współzawodnictwo palił się przez cały czas podczas XXII Paraspartakiady Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych. Dobrej zabawy i sportowej rywalizacji w duchu fair play życzyli uczestnikom Paraspartakiady m.in. wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Bożena Borowiec, przewodnicząca Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej Agnieszka Pasternak, Maciej Zieliński, wizytator delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty, Maria Materla, radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Całe to ogromne przedsięwzięcie faktycznie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania m.in. wolontariuszy z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Spisywali wyniki, jakie osiągali uczestnicy sportowej rywalizacji, a także pomagali w sprawnym przeprowadzeniu wszystkich konkurencji sportowych. Głównym sędzią zawodów był nauczyciel V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi Włodzimierz Dulias.

Wszyscy tradycyjnie świetnie się bawili, biorąc udział w kolejnych wyzwaniach. Przede wszystkim liczyło się jednak wspomniane uczestnictwo w tej wyjątkowej, integracyjnej imprezie. Podczas tegorocznej Paraspartakiady puchar prezydenta RP za zwycięstwo w poprzedniej edycji rywalizacji sportowej Paraspartakiady odebrał Łukasz Kokoszka, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jaworznie.

Na koniec sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy na najlepsze drużyny i zawodników czekały puchary oraz nagrody.
Organizatorami tegorocznej Paraspartakiady byli: Stowarzyszenie Neuron Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym z Dąbrowy Górniczej, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.

W trakcie imprezy Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego odznaczony został prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym Neuron w Dąbrowie Górniczej – Bogdan Zandecki. Takie samo wyróżnienie stało się udziałem Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Odznakę odebrała prezes oddziału Barbara Tometczak.

Patronat honorowy nad Paraspartakiadą objęli Marcin Bazylak prezydent Dąbrowy Górniczej, śląski kurator oświaty Urszula Bauer oraz marszałek woj. śląskiego Jednym z patronów medialnych wydarzenia był także Dziennik Zachodni.
Impreza została dofinansowana z funduszy PFRON, Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, stowarzyszenia Neuron oraz sponsorów, V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego oraz funduszy przekazanych przez sponsorów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera