MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XXXVI Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Mówili, że chcą Boga, dziękowali za wolne niedziele ZDJĘCIA

PW
Organizowana co roku przez NSZZ „Solidarność” pielgrzymka na Jasną Górę, tym razem odbyła się pod hasłem „My chcemy Boga!”. Rozpoczęła się w sobotnie popołudnie złożeniem kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, czyli patrona „Solidarności”. Główną mszę św. odprawiono dzisiaj 16 września. Uczestniczyło w niej ponad 20 tys. osób.

To właśnie ks. Jerzy Popiełuszko w 1983 roku zorganizował pierwszą pielgrzymkę ludzi pracy. Wówczas była to pielgrzymka pracowników Huty Warszawa (był ich kapelanem), ale już w roku następnym zyskała znacznie większy zasięg i na Jasną Górę przyjechali związkowcy z całego kraju.

W sobotę 15 września dla przybyłych do Częstochowy pielgrzymów wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Łobeskiego Domu Kultury. Po koncercie wzięli udział we mszy św. odprawione na błoniach przez abp Andrzeja Dzięgę, metropolitę szczecińsko-kamieńskiego. Główna msza św. odbyła się w niedzielne przedpołudnie. Wzięło w niej udział ponad 20 tys. osób – ludzi pracy, którzy przyjechali na Jasną Górę z różnych stron kraju. Ale jeszcze przed mszą św. swoje wystąpienie miał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Najpierw przed kamerami telewizyjnymi stwierdził, że „Solidarność” to największy i najlepiej zorganizowany związek zawodowy w Polsce, który jest „do bólu skuteczny” w walce o dobro polskich ludzi pracy. Skomentował, że współpraca z obecnym rządem układa się dobrze, ale zapytany o sobotni protest nauczycieli przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie przyznał, że dialog z minister edukacji nie wygląda tak, jak powinien, dlatego nauczyciele pokazali jej czerwoną kartkę.

– Jesteśmy tu po to, żeby podziękować jasnogórskiej pani za opiekę i wstawiennictwo, ale też, żeby prosić ją, aby dobra praca była lepiej wynagradzana – skomentował.

Już podczas swojego wystąpienia na szczycie jasnogórskim podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka ma wymiar szczególny.

– Dzisiaj nie dzielimy się na górników, hutników czy lekarzy. Dzisiaj jesteśmy wielką solidarnością ludzi pracy. I właśnie to było marzeniem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – powiedział Piotr Duda. – Ta pielgrzymka odbywa się również w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. A doskonale wiemy jak duży wkład w wolną Polskę mają ludzie pracy. Jest im za co dziękować, bo to w dużej mierze dzięki nim żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju – zauważył.

Przewodniczący zaznaczył, że bardzo dużym osiągnięciem „Solidarności” są wolne niedziele.

– Długo walczyliśmy, żeby móc powiedzieć: dzisiaj mamy niedzielę niehandlową – dla Boga i rodziny – powiedział, dziękując m.in. pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy za wysiłek włożony w to, żeby ta ustawa była realizowana. – Przed nami kolejne wyzwania. Mogę zapewnić, że uchwała programowa NSZZ „Solidarność” na następne cztery lata będzie oparta na podstawowych wartościach chrześcijańskich – dodał.

W czasie mszy św. homilię wygłosił abp Dzięga. Pochwalił programy społeczne rządu oraz działania „Solidarności”.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni