Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z archiwum DZ: Wspominają wybuch II Powstania Śląskiego

Monika Krężel
Wydanie "Dziennika Zachodniego" z 19 sierpnia 1980 r. A w nim relacja z uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich
Wydanie "Dziennika Zachodniego" z 19 sierpnia 1980 r. A w nim relacja z uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich arc.
W tym miejscu przez całe lato zaglądamy do archiwalnych wydań "Dziennika Zachodniego" i przypominamy, czym żyliśmy 5, 30, 50 lat temu.

"Dzisiaj mija 60 lat od wybuchu II Powstania Śląskiego, kolejnego zrywu wyzwoleńczego ludności Górnego Śląska walczącej o wolność narodową i społeczną" - pisaliśmy w DZ z 19 sierpnia 1980 roku. "W Katowicach, u stóp Pomnika Powstańców Śląskich, odbył się apel ku czci bohaterów z lat 1919 - 1921, najlepszych synów ziemi śląskiej".

Reporter donosił:. "Apel zgromadził kilkuset bohaterów sprzed lat" - informował dziennikarz. "I wicewojewoda katowicki Zdzisław Gorczyca podkreślił, że plebejski ruch o takim zasięgu i tak zdecydowanym zbrojnym charakterze był jednoznaczną manifestacją orientacji narodu i jego patriotyzmu. Efekty bohaterskiego zrywu zostały częściowo zaprzepaszczone przez ówczesnych polityków. Wymowę tego zbrojnego wystąpienia można było ocenić dopiero w odrodzonej Ludowej Polsce. Apel zakończono odśpiewaniem Międzynarodówki".

Bohaterami tekstu byli powstańcy. "Trudno mi czasem uwierzyć - mówi Szczepan Deja, uczestnik trzech powstań śląskich - że oto mija już 60 lat od wybuchu II Powstania Śląskiego, a są jeszcze na Zachodzie koła, które twierdzą, że oprócz nas Polaków ktoś jeszcze ma prawo do tej piastowskiej ziemi. Oni wymazali całą historię Śląska i powstania z pamięci. Nie chcą wiedzieć, że polski Śląsk wywalczyliśmy z bronią w ręku za cenę krwi naszych bliskich".

Inny powstaniec, Jan Ogaza mówił: " Przed 60 laty pamiętam w szeregach powstańczych przeważała młodzież. Do dziś mam przed oczyma twarze wielu druhów, którzy oddali życie za polski Śląsk. Młodzież polska i wtedy, i dziś jest pełna patriotyzmu".

Z kolei Hubert Urbasik, uczestnik III Powstania Śląskiego tłumaczył: "Chociaż odnieśliśmy przed laty w powstaniach, kosztem wielkich ofiar, zwycięstwo, odebrano nam część Śląska w gabinetach polityków. Dopiero po drugiej wojnie światowej cała ta ziemia, o którą walczyliśmy znalazła się w granicach Polski. Ale przecież myślę, że powstania pokazały światu już ćwierć wieku wcześniej, kto jedynie ma prawo do Górnego Śląska. Nasza walka wydała pełne owoce po 25 latach".


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!