Z Częstochowy można już dojechać rowerem do Mstowa [ZDJĘCIA]

BR/UM w Częstochowie
Udostępnij:
Można już korzystać ze ścieżki rowerowej prowadzącej do granic Częstochowy z gminą Mstów. To jedno za zadań zrealizowanych w ramach programu rowerowych inwestycji, który będzie kontynuowany w 2017 r.

Droga rowerowa do Mstowa

Rok temu Częstochowa podpisała list intencyjny w sprawie rowerowego połączenia Częstochowy ze Mstowem. Obecnie droga od strony miasta jest już gotowa. 700 metrów ścieżki dedykowanej cyklistom, wraz m.in. z zadaszonymi miejscami odpoczynku, powstało jesienią kosztem 270 tys. zł.

- Ta inwestycja to efekt porozumienia ze Mstowem, ale także realizacji programu budowy infrastruktury rowerowej, dzięki któremu możemy poprawiać warunki dla rowerzystów nie tylko przy okazji budowy czy modernizacji ulic – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – „Rower to jest świat” śpiewa Lech Janerka, a droga do Mstowa to nasze rowerowe „okno na świat” i brama na Jurę. Teraz projektujemy połączenie z Olsztynem.

Fragment drogi rowerowej od strony Mstowa będzie gotowy – zdaniem wójta gminy Tomasza Gęsiarza - w przyszłym roku. Jest już projekt budowlany, a zadanie zostało wpisane do planu budżetowego. Mstów ma do uzupełnienia dłuższy, bo 1,4-kilometrowy odcinek, który częściowo – z uwagi m.in. na ukształtowanie terenu – będzie się nieco różnić od częstochowskiego fragmentu.

- Na naszej ścieżce mamy dwa odcinki – jeden z nawierzchnią z tłucznia szerokości 4,5 m, drugi z miału kamiennego szerokości 2,5 m – tłumaczy dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu Mariusz Sikora. - Odeszliśmy w tym miejscu od przyjętego standardu budowy ścieżek asfaltowych ze względu na przyrodnicze otoczenie.

W ramach zadania powstały też miejsca postojowe, w których można zostawić samochód, żeby przesiąść się na rower lub rozpocząć spacer, ustawiono również dwie wiaty, ławki, kosze i stojaki na rowery. Nowa droga rozpoczyna się na przedłużeniu ul. Mstowskiej, za ośrodkiem Pegaz i biegnie w kierunku Przeprośnej Górki.

Inwestycje dedykowane rowerzystom objęte m.in. programem rozbudowy infrastruktury rowerowej w 2016 r. (1,5 mln zł): droga rowerowa do granicy miasta z Gminą Mstów (przedłużenie ul. Mstowskiej) – zakończone – ok. 270 tys. zł, przejazd rowerowy pod terenami Dworca PKP Raków – połączenie ul. Rejtana ze Skwerem Junaków - prace finalizowane, droga rowerowa od ul. Złotej do Ronda Havla – realizacja do końca roku, projekt połączenia rowerowego z Gminą Olsztyn pierwszy etap – przygotowanie dokumentacji do końca roku

Aktualne inwestycje drogowe, które w zakresie mają także budowę infrastruktury rowerowej: przebudowa ul. Jana III Sobieskiego – ciąg pieszo – rowerowy na przebudowywanym odcinku – ok. 600 metrów - zakończone, przebudowa alei Wyzwolenia – łącznie ok. 2 km ciągów pieszo – rowerowych (od alei Armii Krajowej do ul. Michałowskiego jednostronnie, a od ul. Michałowskiego do ul. Fieldorfa–Nila dwustronnie - koniec prac 30.11), budowa i przebudowa drogi 908 – ponad 6,5 km ciągów pieszo-rowerowych – termin oddania całości inwestycji lato 2018

Wybrane inwestycje planowane, które swoim zakresem obejmują też infrastrukturę rowerową, m.in.:o koło 20 km dróg rowerowych w ramach budowy centrów przesiadkowych i ich połączenia – trwa projektowanie – realizacja w latach kolejnych, system rowerów miejskich – rozpoczęcie realizacji 2017 r. – łącznie zaplanowano 4,5 mln zł – przetarg w tym roku (w I etapie 150 rowerów i 20 stacji dokujących), ciągi pieszo – rowerowe przy DK-1 na odcinku, który będzie przebudowany (przyznane środki unijne, trwa postępowanie przetargowe – formuła zaprojektuj i zbuduj – termin finalizacji 2019).

Zobacz koniecznie Superksiężyc 2016

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie