Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów podpisało z Kancelarią Sadkowski i Wspólnicy umowę na obsługę prawną, choć kancelaria odpadła w przetargu na ich świadczenie. Jak ustalił „Dziennik Zachodni”, GPW zapewniło jej, mimo przegranej, miesięczny ryczałt w wysokości 87,5 tys. złotych netto. Wynagrodzenie jest bardzo wysokie, jak na polski rynek usług prawnych. Dziś to adwokaci i radcy szukają klienta, żartując nawet, że cena ich usług spadła „o jedno zero”. Kancelaria, która wcześniej obsługiwała GPW, otrzymywała ryczałt zdecydowanie mniejszy.
- Umowa z Kancelarią Sadkowski i Wspólnicy została zawarta na świadczenie stałej i kompleksowej obsługi prawnej, to jest na wykonywanie wszelkich czynności zlecanych przez zlecającego, a pośrednio chociażby związanych z przepisami prawa - wyjaśnia na piśmie Łukasz Czopik, prezes GPW.
Nie zaprzecza, że może to nie być tylko jeden strumień pieniędzy, jaki wypływa z GPW. DZ dotarł do pisma, sygnowanego przez prezesa Czopika, z którego wynika, że „wykonywanie czynności z zakresu prawa karnego czy podatkowego, będzie się odbywało na podstawie dodatkowego zlecenia, z kwotą wynagrodzenia ustaloną przez strony odrębnie”. I to dziwi, bo Sadkowski i Wspólnicy reklamują się właśnie wiedzą z zakresu prawa podatkowego. Tymczasem GPW zamierza płacić za te usługi ponad przyznany ryczałt 87,5 tys. zł netto.
Prezes Czopik wyjaśnia, że charakter spraw podatkowych jest trudny do oszacowania, w ogóle jest ich mało i GPW przyjęło najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Jeśli zajdzie potrzeba, spółka udzieli wybranemu przez siebie podmiotowi dodatkowe zlecenie.
Niepokoi hojność spółki, która jest producentem i hurtowym dostawcą wody dla aglomeracji katowickiej. A ta hojność dotyczy obecnie tylko tej jednej kancelarii. Górnośląskim wodociągom świadczą usługi dwie kancelarie prawne. Jak udało nam się ustalić, druga z nich pracuje miesięcznie za 3,5 tys. złotych netto, a obsługuje dział inwestycji GPW, co wymaga zatrudnienia specjalistów z zakresu prawa budowlanego, geologicznego i górniczego oraz zamówień publicznych.
Nikt nie kontroluje GPW?
Większościowym właścicielem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów jest województwo śląskie (80,27 proc.). To strefa wpływów różnych partii. Od lat władze w spółce sprawują ludzie wskazani przez Platformę Obywatelską. Łukasz Czopik objął stanowisko prezesa GPW za rządów marszałka Mirosława Sekuły, a jego poprzednik, Jarosław Kania, był nawet przewodniczącym klubu PO w Radzie Miasta w Rudzie Śląskiej.
GPW wykonuje zadania publiczne i biznesy firmy powinny być transparentne. A nie są. Dowodem wcześniejsze ryzykowne interesy spółki GPW, związane m.in. z lokowaniem pieniędzy w fundusze inwestycyjne oraz inwestycjami w Koleje Śląskie, co w 2013 roku przyniosło jej ponad 160 mln zł strat.
- Spółka GPW poprzez niestandardowe działania poprzedniego zarządu znalazła się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, wymagającej wzmożonych działań naprawczych - wyjaśnia prezes Czopik. Należy jednak zwrócić uwagę, że to Łukasz Czopik nadzorował te „niestandardowe działania” jako dyrektor Wydziału Zamówień Publicznych i Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego, potem także jako sekretarz województwa. Dopiero pod koniec 2013 roku marszałek Sekuła ustanowił go prezesem GPW SA.
W spółce zabrakło mechanizmów kontrolnych. - Sejmik Woj. Śląskiego nie kontrolował górnośląskich wodociągów - twierdzi Witold Trólka z Urzędu Marszałkowskiego. - Jedynie w poprzedniej kadencji odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Budżetu, Skarbu i Finansów oraz Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego poświęcone GPW SA.
Prezes Czopik mówi, że GPW podjęło decyzję o „przeprowadzeniu postępowania na obsługę prawną” ze względów ekonomicznych. Zgłosiło się 12 kancelarii, choć czasu na złożenie ofert nie było dużo, a warunki - wyśrubowane. Komisja przetargowa po pierwszym etapie odrzuciła oferty 6 kancelarii, w tym Sadkowskiego i Wspólników. Wtedy zarząd GPW zamknął postępowanie przetargowe bez podania przyczyny i z wolnej ręki powierzył usługi przegranej spółce Sadkowski i Wspólnicy.
Po pierwszym etapie najwięcej punktów zdobyło Konsorcjum Firm: Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy oraz Kancelaria Radców Prawnych M. Nawrot i Wspólnicy.
Prezes Czopik nie był zainteresowany, jakie oferty cenowe zaproponowałyby kancelarie w drugim etapie przetargu.
Tajemnica handlowa
2,5 mln mieszkańców, którym GPW dostarcza wodę, ma prawo wiedzieć, jakie koszty wpływają na jej końcową cenę. Na pytanie DZ, ile miesięcznie GPW wydaje pieniędzy na pomoc prawną, prezes Łukasz Czopik odpowiada: - Informacje te stanowią tajemnicę handlową firm z nami współpracujących, dlatego nie możemy udzielić odpowiedzi na to pytanie. Jednak jednoznacznie trzeba stwierdzić, że zawarcie nowej umowy z kancelarią przynosi miesięcznie kilkudziesięciotysięczne oszczędności.
Nie ma więc co liczyć na odpowiedź: czy w ryczałcie Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, wypłacanym co miesiąc, są zawarte koszty sądowe w wygranych procesach, a w praktyce prawniczej najczęściej nie są. Wtedy byłby to trzeci strumień z pieniędzmi wypływający z samorządowej spółki.
Kancelaria Sadowski i Wspólnicy informuje DZ, że wynagrodzenie za jej usługi jest "konkurencyjne i niskie" i że nie wyraża zgody na jego upublicznienie.
Zadaniem dziennikarza jest jednak informować i kontrolować życie publiczne.
*Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
*Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
*Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
*Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?