Oszczędność papieru i łatwość gromadzenia dokumentów, które często potrzebne są do reklamacji lub udokumentowania zakupu dla innych celów. To korzyść dla nas. A dla rządu? Łatwiejsza kontrola sprzedawców co pozwoli fiskusowi uszczelnić system - zarówno jeśli idzie o podatki dochodowe jak i o VAT czy akcyzę, gdzie pokusa niezaewidencjonowania transakcji (a tym samy uniknięcia podatków) jest największa.
To już się dzieje, bo Ministerstwo Finansów uruchomiło odpowiednią aplikację na smartfony, z której można już korzystać!
Cyfryzacja naszego życia jest nieunikniona. Choć daje wymierne korzyści, na wstępie wymaga inwestycji. To jedna z barier, przez które często proces ten nie postępuje tak szybko jak można by oczekiwać. Drugą zaś stanowi nasza mentalność – nikt nie lubi zmian, nawet jeśli perspektywy co do ich skutków są korzystne; po prostu obawiamy się ryzyka związanego ze zmianami, w tym nawet podświadomie odczuwanego lęku czy będziemy sobie w stanie z nim poradzić.
Dlatego pewne zmiany, także w zakresie cyfryzacji, trzeba inicjować lub przyspieszać administracyjnie. Tak jest właśnie z odejściem od drukowanych paragonów. Korzyści ogromne, zwłaszcza dla środowiska, ale i dla fiskusa – łatwiej kontrolować to co jest cyfrowe, dostępne online w czasie rzeczywistym, a nie zadrukowanym, dużo łatwiejszym do fałszerstw lub deformacji, dokumentem materialnym.
Cyfryzacja jest nieunikniona nie tylko w biznesie i procesach produkcyjnych, ale w każdej innej dziedzinie naszego życia. Ot, choćby tak powszechnej i praktycznie codziennej jak robienie zakupów. Zarówno w kontekście wygody, bezpieczeństwa jak i… walki z ocieplaniem się klimatu. Pora więc zastąpić paragony papierowe, na potrzeby których codziennie trzeba wycinać tysiące drzew Polsce na paragony cyfrowe. Z czasem zresztą znikną pewnie całe nasze tradycyjne „materialne’ portfele, by ustąpić miejsca cyfrowym portmonetkom. Jakie znamy z zakupów w sklepach internetowych i z kart bankowych służących do obsługi takich transakcji.
Bieżąca akcja Ministerstwa Finansów: paragony w aplikacji
Ministerstwo Finansów już teraz zaczyna praktyczną edukację konsumentów. Obecnie, korzystając z wakacji prowadzi akcję skłaniającą konsumentów do sprawdzania paragonów fiskalnych. Jedną z metod prowadzącą w kierunku cyfryzacji jest możliwość skorzystania z aplikacji e-paragon.