Z Mysłowic dzień za dniem znika coraz więcej niebezpiecznych odpadów. Prawie codziennie substancje z wysypiska wywożą dwa samochody

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Niebezpieczne odpady ze składowiska w Brzezince w Mysłowicach powoli znikają z miasta. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Niebezpieczne odpady ze składowiska w Brzezince w Mysłowicach powoli znikają z miasta. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Nareszcie spełniają się prośby mieszkańców dzielnicy Brzezinka w Mysłowicach, w której od kilku lat mieściło się wielkie wysypisko niebezpiecznych odpadów. Miasto pozyskało pieniądze i rozpoczął się wywóz substancji. Od poniedziałku do piątku odpady pakowane są na dwa samochody.

Ekologiczny koszmar w Mysłowicach powoli dobiega końca. Rozpoczęła się wywózka niebezpiecznych odpadów z dzielnicy Brzezinka. To tutaj zalegało około 800 tysięcy ton odpadów nieznanego pochodzenia. Koszt pozbycia się szkodliwych substancji to ok. 94 mln. Mysłowice otrzymały dotację od rządu w wysokości 44 mln 676 tys. zł. Pozostałe pieniądze to mały wkład własny, dofinansowanie i pożyczka.

Zobacz zdjęcia

Pierwsze śmieci zniknęły z Brzezinki 4 maja. Od tego dnia do 17 maja usunięto już 383,439 ton odpadów. Odpady te przetransportowane zostały do spółki SOLVECO w Kędzierzynie Koźlu, która wskazana została w umowie, jako podwykonawca. 4 maja odbył się tylko jeden transport, ale w kolejnych dniach codziennie (poza weekendami) do Mysłowic przyjeżdżają dwa samochody. Jeden transport to od około 17 do około 23 ton (w zależności od wielkości i ciężaru pojemników i ich ułożenia).

- Każdorazowo sprawdzany jest stan pojemnika, w którym znajdują się odpady. Od tego zależy sposób jego transportu, ponieważ wykonawca jest zobowiązany do zabezpieczenia każdego pojemnika, w sposób uniemożliwiający rozprzestrzenianie się odpadów poza środki transportu, w szczególności ich wyciek. W przypadku, gdy pojemnik nie jest szczelny lub jego uszkodzenie wiąże się z ryzykiem rozszczelnienia, zostaje zabezpieczony i przeniesiony do tzw. wanny, w której jest następnie transportowany. Należy zwrócić uwagę, że w pojeździe pojemniki ustawiane są w taki sposób, aby zapobiec ich przemieszczaniu i przewracaniu. Przed procesem ważenia są dodatkowo zabezpieczane i oznakowane, tak, aby ich transport był bezpieczny, a umieszczane symbole pozwalały na ich identyfikację - przekazuje Anna Górny, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mysłowice.

Nie przeocz

Zanim odpady trafią do samochodu, są wstępnie badane. W ten sposób wykonawca może dopasować sposób transportu do każdego pojemnika. Sprawdzana jest zarówno substancja, jak i pojemnik.

- Ocena prowadzona jest przez doradcę ADR, który dokonuje klasyfikacji poszczególnych ładunków. Wskazano, że są to substancje zagrażające środowisku oraz życiu i zdrowiu, m.in.: ciekłe, palne, ropopochodne materiały, kwasy, katalizatory, farby. Do tej pory wywiezione odpady zakwalifikowane zostały, jako 16 03 05* - organiczne odpady zawierające substancje niebezpieczne. Co pokrywa się ze sporządzoną w latach ubiegłych ekspertyzą biegłego. Czekamy na szczegółowe wyniki badań - powiedziała Anna Górny.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a póki co nic nie wskazuje na problemy, to odpady powinny zostać usunięte z Mysłowic do końca października 2021 roku. Taki jest też termin ujęty w umowie.

Przypomnijmy. Pozwolenie na składowanie w tym miejscu odpadów wydał w 2018 roku poprzedni prezydent - Edward Lasok. Po czasie do Urzędu Miasta Mysłowice zaczęły spływać głosy mieszkańców, którzy w obawie o własne zdrowie i życie skarżyli się na toksyczne zapachy chemikaliów. Kontrola przeprowadzona przez Wojewódzki Instytut Ochrony Środowiska w Katowicach wykazała, że odpady są składowane niezgodnie z przepisami i zezwoleniem. To była największa bomba ekologiczna w Polsce w centrum dużych miast. Obok składowiska są domy, szkoły czy przedszkola.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie