Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z państwowych autostrad znikną bramki. Kiedy? W województwie śląskim dotyczy to bramek na autostradzie A4 w Sośnicy

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Bramki autostradowe na A4 w Gliwicach Sośnicy mają zniknąć w grudniu 2021 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bramki autostradowe na A4 w Gliwicach Sośnicy mają zniknąć w grudniu 2021 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Jak poinformowała dziś Krajowa Administracja Skarbowa, 1 grudnia 2021 roku z państwowych autostrad znikną bramki. Ma to związek z wprowadzeniem na obsługiwanych przez państwową administrację autostradach systemu poboru opłat e-Toll. W województwie śląskim dotyczy to bramek na autostradzie A4 w Sośnicy.

Będą zmiany na A4 i A2

Jak podaje w komunikacie Krajowa Administracja Skarbowa, nowe rozwiązania znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu, który wkrótce trafi do konsultacji społecznych.

Zmiany dotyczą bramek wjazdowych na odcinki Konin – Stryków (autostrada A2) i Wrocław – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem. Taki sposób przejazdu będzie możliwy od 1 grudnia 2021 r.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa wprowadzą dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą przez pojazdy o masie do 3,5 tony.

Zapłacisz za przejazd elektronicznie, aplikacją lub... analogowo

  • Będą możliwości dla osób chcących korzystać z elektronicznych nowinek, jak i dla tych, którzy wolą bardziej analogową formę płacenia za przejazd autostradą.
  • Ci drudzy, będą mogli kupić bilet na przykład na stacji benzynowej czy w kiosku. Będą mogli dokonać płatności elektronicznie lub zapłacić za niego gotówką.
  • Będzie też inny sposób, na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez KAS.
  • Będzie też możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Taka forma zostanie jako opcja wprowadzona wcześniej - już w momencie uruchomienia nowego systemu, czyli od 1 kwartału 2021 r. W tym terminie zostanie też udostępniony wolny pas dla pojazdów ciężkich wnoszących opłatę elektroniczną.

Na autostradach będą kontrole

Warto wiedzieć, że mimo tego, że wjazd na płatne odcinki będzie prosty, bo nikt nie będzie nam sprawdzał biletu, to na samej autostradzie powinniśmy być przygotowani na kontrole. Kontrolę prawidłowości dokonania opłaty będą prowadzić Krajowa Administracja Skarbowa oraz funkcjonariusze policji, straży granicznej i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Obowiązek wniesienia opłaty za przejazd autostradą będzie spoczywał na właścicielu, posiadaczu lub użytkowniku pojazdu. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli drogowej braku opłaty za przejazd, kierujący otrzyma mandat.

Podobnie jak w przypadku nie opłacenia parkowania, czy przejazdu komunikacją miejską bez biletu, wnoszący opłatę otrzyma wezwanie do wniesienia opłaty dodatkowej z terminem płatności 14 dni w wysokości 500 zł. Kwota ta zostanie obniżona do 400 zł, jeśli wpłata nastąpi w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania. Opłata nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu, zostanie zakupiony brakujący bilet, lub jeśli został nałożony mandat podczas kontroli drogowej.

Nie przeocz

Docelowo bramki znikną z autostrad w Polsce

Dzięki zmianom, pobór wszystkich opłat drogowych będzie odbywał się w jednym systemie informatycznym bez konieczności utrzymywania bramek na autostradach.

Z tych względów Ministerstwo Finansów unieważniło ogłoszony w styczniu 2020 r. przetarg na tzw. videotolling, czyli automatyzację podnoszenia szlabanów na dwóch płatnych odcinkach: autostrady A2 Konin – Stryków oraz autostrady A4 Wrocław – Sośnica, tzw. videotolling. Prawidłowość decyzji o unieważnieniu postępowania potwierdziło orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej wydane po wniesieniu odwołania przez jednego z oferentów.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera