Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z pomocą Hewlett Packard Enterprise (HPE) powstanie pierwszy w naszym kraju cyfrowy zielnik

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Fot. Cezary Bogus
Dzięki nowoczesnej technologii powstanie w Polsce pierwszy cyfrowy zielnik, który zbierze w jednym miejscu blisko pół miliona zachowanych okazów przechowywanych do tej pory oddzielnie przez trzy polskie instytucje naukowe.

Hewlett Packard Enterprise (HPE) zaangażowało się w powstanie pierwszego cyfrowego zielnika, który zbiera w jednym miejscu blisko pół miliona zachowanych okazów przechowywanych do tej pory oddzielnie przez trzy polskie instytucje naukowe: Akademię Pomorską, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Szczeciński.

Cyfrowy zielnik będzie ważnym źródłem badań w zakresie bioróżnorodności, ekologii oraz ochrony środowiska. Pionierski projekt pod nazwą Herbarium Pomeranicum ma umożliwić dokonywanie odkryć naukowych. To pierwszy cyfrowy zielnik i tego typu zdigitalizowany zbiór w Polsce.

Wszystkie trzy kolekcje zostaną zintegrowane cyfrowo i udostępnione w jednym miejscu online dla instytucji badawczych, przedsiębiorców, studentów oraz nauczycieli z całego świata. Będą oni mogli teraz łatwo wykorzystać je w swoich pracach.
Projekt wymaga rozwiązania, które jest w stanie skonsolidować dużą moc obliczeniową, ogromną pamięć masową oraz niezawodną sieć. HPE Nimble Storage dHCI (rozproszona infrastruktura hiperkonwergentna) może sprostać tym wymaganiom, a niezależne skalowanie mocy obliczeniowej i pamięci masowej pozwoli na bezproblemowy rozwój projektu. W każdej lokalizacji będzie dostępne 256 TB (terabajtów). To pojemność, która pozwoliłaby na przechowywanie danych z siedmiu Bibliotek Narodowych albo około 64 mln cyfrowych kopii „Pana Tadeusza”.

Obecnie na świecie jest około 4 tys. herbariów w blisko 170 krajach, w których przechowywanych jest ponad 350 mln okazów. Polska ma 30 zarejestrowanych zielników, w których znajduje się około 2 milionów okazów. Do większości z tych zbiorów nie ma dostępu publicznego, a ich digitalizacja wymaga dużych mocy obliczeniowych i odpowiedniego zarządzania.

Polskie uczelnie wybrały HPE Nimble Storage dHCI jako platformę, która gwarantuje prostotę, efektywność i wydajność w zakresie przechowywania zdigitalizowanych alegatów. - Cieszymy się, że możemy uruchomić tę inicjatywę i wnieść wartość do badań naukowych i środowiskowych w kraju - powiedział rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku dr hab. inż. Zbigniew Osadowski. Rozwiązanie HPE jest w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. Dzięki temu digitalizację kolekcji będzie można zrealizować w najprostszy sposób. HPE Nimble Storage dHCI zagwarantuje również charakterystyczną dla chmury obliczeniowej prostotę zarządzania infrastrukturą IT. Natomiast dzięki programowi HPE Timeless Storage będzie można uniknąć kosztownych cykli modernizacyjnych polegających na całkowitej wymianie sprzętu. Infrastruktura projektu będzie na bieżąco aktualizowana, a co trzy lata lub wcześniej, w zależności od potrzeb, odświeżana. Dzięki temu podejściu ograniczony zostanie negatywny wpływ infrastruktury IT na środowisko naturalne.

- Dzięki naszej technologii pomagamy organizacjom transformować i upraszczać ich operacje, co przekłada się na oszczędność czasu, zasobów i pieniędzy. Jesteśmy dumni z tego, że wspieramy pierwszą cyfrową bibliotekę okazów zielnikowych w Polsce. To kamień milowy w cyfrowej transformacji kraju. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego realizacja jest możliwa dzięki krajowej i europejskiej dotacji w wysokości ponad 25 mln zł (6,6 mln USD) – powiedział Jan Lewandowski, Public Sector Sales Lead z Hewlett Packard Enterprise Poland.

HPE Nimble Storage dHCI to, oparta na sztucznej inteligencji, platforma nowej kategorii pamięci masowej. HPE Nimble Storage dHCI została zaprojektowana od podstaw z myślą o dostarczeniu korzyści oferowanych przez HCI, ale przy zapewnieniu większej elastyczności oraz odporności na awarie, a także wydajności w porównaniu do tradycyjnego HCI.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z pomocą Hewlett Packard Enterprise (HPE) powstanie pierwszy w naszym kraju cyfrowy zielnik - Portal i.pl