Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z powodu koronawirusa może upaść branża beauty: salony piękności, fryzjerskie, kosmetyczne. To kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Z powodu koronawirusa może upaść branża beauty: salony piękności, fryzjerskie, kosmetyczne
Z powodu koronawirusa może upaść branża beauty: salony piękności, fryzjerskie, kosmetyczne Pixabay
Przekazujemy do szpitali maseczki, produkty do dezynfekcji oraz środki ochrony osobistej. Dzielimy się tym, co pozostało na wyposażeniu naszych gabinetów, pomimo że produkty te są już w wielu miejscach niedostępne. My też jednak potrzebujemy pomocy - apelują pracownicy branży beauty. Za chwilę padną ich zakłady i nie będzie dla pracowników tej branży miejsc pracy.

Od 14 marca około 90 proc. punktów i salonów wykonujących usługi szeroko rozumianej branży beauty i fryzjerskiej zostało zamkniętych w akcie solidarności i odpowiedzialności, po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Zalecenie Sanepidu dotyczące zachowania minimalnej odległości 2 metrów od drugiego człowieka nie jest możliwe do spełnienia przy jakimkolwiek zabiegu w gabinecie zarówno stylizacji paznokci, kosmetycznym, kosmetologicznym, jak i fryzjerskim. 

Od 14 marca w Polsce nie działają salony z branży beauty:

  • stylizacji paznokci
  • kosmetyki
  • kosmetologii
  • stylizacji rzęs
  • makijażu permanentnego
  • medycyny estetycznej
  • fryzjerskie
  • barberingu
  • szkoleń zawodowych z powyższego zakresu

Zobacz koniecznie

Koronawirus. Praca zdalna nie zawsze jest możliwa

Praca zdalna w przypadku szeroko rozumianej branży beauty i fryzjerskiej niestety nie jest możliwa. Odwołane zostały zabiegi i usługi, a usługodawcy, jak i usługobiorcy przebywają w domach i ograniczają kontakty, aby wspólnym zaangażowaniem w akcję #zostańwdomu zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

W sposób oczywisty przekłada się to na brak przychodów przy nadal istniejących kosztach stałych przez trudny do przewidzenia okres. W konsekwencji, przewidujemy, że niestety osoby i podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a także osoby zatrudnione na rynku usług beauty i fryzjerskim, będą potrzebowały systemowego wsparcia państwa, aby utrzymać się na rynku oraz móc działać na nim w przyszłości.  

Środowiska branżowe takie jak:

  1. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Stylistów Paznokci Fantasmagorie
  2. Federacja Beauty Pro
  3. Izba Kosmetologów
  4. Ogólnopolska Komisja Egzaminacyjna Fryzjersko-Kosmetyczna Polskiego Związku Rzemiosła Polskiego

i tysiące wykwalifikowanych pracowników: stylistek paznokci, fryzjerów, kosmetyczek, kosmetologów, linerystek, stylistek rzęs solidarnie, z ogromną odpowiedzialnością i wielką determinacją, kierowani odruchem serca angażują się w pomoc oddolnymi i dobrowolnymi działaniami wpierającymi system ochrony zdrowia w Polsce, mającymi na celu wsparcie w zwalczaniu zagrożenia rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem.

Przekazujemy do szpitali maseczki, produkty do dezynfekcji oraz środki ochrony osobistej. Dzielimy się tym, co pozostało na wyposażeniu naszych gabinetów, pomimo, że produkty te są już w wielu miejscach niedostępne.

Pracownicy sektora beauty boją się, że nie będą mieli do czego wracać

Przeprowadzona wśród stylistów paznokci ankieta wskazuje jednoznacznie, iż obawiają się oni sytuacji, gdy kwarantanna zostanie wydłużona w czasie, ponieważ już dzisiaj po tylko jednym dniu zamknięcia zakładów kosmetycznych i fryzjerskich odczuwają bardzo wysokie straty, które trudne będą do odrobienia bez natychmiastowej pomocy ze strony państwa.

Nie przegap

Badanie przeprowadzone wśród 2707 właścicieli w ciągu tylko 24h, w dniu 16 marca 202o roku, potwierdza, że wśród ankietowanych, aż:

  • 93,81 proc. boi się o swoje zatrudnienie
  • 96,80 proc. utrzymuje się tylko z wykonywania usług kosmetycznych/stylizacji paznokci
  • 90,90 proc. sama wykonuje usługi z czego aż 30,20 proc. dodatkowo zatrudnia pracowników
  • ponad połowa zatrudnionych pracowników jest na tzw. umowach śmieciowych
  • 34,1 proc. zatrudnionych jest w oparciu na umowie o pracę
  • 95,9 proc. uważa, że obecna sytuacja negatywnie wpływie na funkcjonowanie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej

Badanie to pokazuje jak wielka jest skala problemu. Zagrożone miejsca pracy są dla blisko ponad 5 tys. kobiet, które w wielu przypadkach jako samotne matki utrzymują swoje rodziny i mówimy tutaj tylko o samych stylistkach paznokci, a wziąć pod uwagę trzeba jeszcze kosmetyczki, kosmetologów, fryzjerów, barberów. Ostateczna zatem liczba pracowników mierzona jest w kilkudziesięciu tysiącach.

Branża beauty w Polsce to ponad 130 tysięcy firm

Według najnowszych danych GUS, w lutym 2020 roku, funkcjonujących firm zgodnych było ponad 130 tys., z czego prawie 70 proc. to działalność fryzjerska i kosmetyczna w tym stylizacja paznokci, która wytwarza znaczną część PKB w Polsce, a współtworzy go konglomerat bardzo wielu podmiotów, począwszy od producentów różnych produktów, przez ich dostawców, sieci sklepów i punktów sprzedaży, po gabinety i firmy prowadzone właśnie przez stylistów paznokci, kosmetyczki, kosmetologów, fryzjerów. Ponadto, ponad 100 marek paznokciowych w Polsce kształci stylistów paznokci, co przekłada się na kilkanaście tysięcy absolwentów rocznie.

Zobacz koniecznie

Tylko natychmiastowa i wielopoziomowa pomoc rządzących jest wstanie uratować ten sektor. Przedstawiciele branży beauty oczekują od rządu natychmiastowych rozwiązań obejmujących między innymi następujące propozycje działania:

  • zwolnienia całkowitego lub częściowego na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego + 3 m-ce z konieczności zapłaty składek do ZUS przez osoby i podmioty prowadzące działalność gospodarczą
  • umorzenie w całości lub części zobowiązań/zaległości względem ZUS dla osób i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą przyznanie ulg lub zwolnień podatkowych dla osób i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą
  • umorzenie w całości lub w części zaległych zobowiązań podatkowych
  • zapewnienie w okresie stanu zagrożenia epidemicznego + 3 m-ce ustalonych ryczałtowych kwot dopłat lub „zasiłków” za utrzymanie zatrudnienia pracowników pomimo braku praktycznego funkcjonowania i prowadzenia działalności
  • przyspieszenie zwrotów podatków już zapłaconych, jeśli podlegają one zwrotowi
  • uruchomienie łatwo dostępnych i nisko oprocentowanych linii kredytowych i pożyczek
  • wypracowanie takich rozwiązań z bankami i instytucjami finansującymi, które spowodują mniejsze obciążenie z tytułu już zawartych umów pożyczek, kredytów lub leasingów, zawartych przez osoby i podmioty prowadzące działalność gospodarczą
  • wprowadzenie formy ryczałtu lub „zasiłku” lub innych rozwiązań wsparcia finansowego dla osób objętych kwarantanną, a zatrudnionych przez osoby i podmioty prowadzące działalność gospodarczą

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera