Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z psem do gondoli? Na Halę Skrzyczeńską tak, ale w Parku Śląskim już nie. Do gondoli "Elki" nie wejdziemy z psem. Dlaczego?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
O psie, który jeździł koleją... gondolową? Jak to jest z tym przewozem psów?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
O psie, który jeździł koleją... gondolową? Jak to jest z tym przewozem psów?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
W góry bez problemu można wybrać się z psem. Nie trzeba pokonywać nawet całej trasy pieszo. Z psem można też wejść do kolejki gondolowej i podjechać te kilkaset metrów. Tak jest w Szczyrku, Bielsku-Białej czy w Krynicy. Z kolei Park Śląski w regulaminie zaznacza, że nie wolno przewozić psów kolejką linową. Chorzowski park to świetne miejsce na spacer z psem, ale niestety właściciele czworonogów nie mogą zabrać psa na "Elkę". Argumenty za tym, że pies nie może wejść do gondoli są zrozumiałe, ale jak pokazują górskie przykłady - da się to zorganizować.

Z psem do gondoli. W górach można, w mieście nie?

Park Śląski lubią spacerowicze, biegacze, rowerzyści, a także właściciele czworonogów. Parkowe alejki to świetne miejsce na dłuższy spacer z psem. Niektórzy właściciele psów chcą jednak skorzystać z innych parkowych atrakcji wraz ze swoim pupilem. Przykładem może być kolejka linowa "Elka".

Do naszej skrzynki redakcyjnej wpłynął mail od Czytelniczki, która chciała w jedną stronę przejechać się kolejką ze swoim psiakiem. Okazało się, że jest to niemożliwe.

- Byłam w parku z moim psem i siostrą na spacerze. Chciałyśmy wsiąść do kolejki, przejechać do następnej stacji i pieszo wrócić do miejsca parkowania. I właśnie tam na wielkiej tablicy zobaczyłyśmy znak "zakaz przewożenia psów" - pisze do nas Czytelniczka, pani Wiesława. - Nie bardzo widzę uzasadnienia tego zakazu. Z psem mogę jechać pociągiem, nawet InterCity, mogę jechać autobusem miejskim, mogę wjechać kolejką na Klimczok, są już restauracje gdzie mogę wejść z psem.

Rzeczywiście jest tak jak to zauważyła nasza Czytelniczka. Na kolejkę linową "Elka" w Parku Śląskim nie wejdziemy z psem. Nie ma takiej możliwości. Chodzi o to, że inne osoby mogłyby nie chcieć czworonoga w tej przestrzeni lub mogłyby być na niego uczulone. Inna kwestia to utrzymanie porządku w gondoli. Były nawet sytuacje, że niektórzy zostawiali zużyte pampersy w gondoli. Jest obawa, że niektórzy mogliby też nie posprzątać po swoim psie.

- Zgodnie z regulaminem obowiązującym na Elce, nie można korzystać z kolejki z psem. Wynika to ze względów higienicznych, mamy również na uwadze, że pozostali pasażerowi mogą mieć alergię na sierść, więc jest to dodatkowy argument - wyjaśnia Dagmara Piskorz, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

W chorzowskiej kolejce linowej nie pojedziemy z psem. Argumenty są całkiem zrozumiałe, ale może jest wyjście, które z jednej strony pozwoli miłośnikom psów na skorzystali z "Elki". Dodajmy, że w górach panują zupełnie inne zasady. W Szczyrku, Bielsku-Białej czy w Krynicy bez problemu można wejść z psem do kolejki gondolowej. Przydałoby się, aby i w Chorzowie była również taka możliwość. Na początek może dzień otwarty z czworonogiem? By zobaczyć czy ludzie rzeczywiście sprzątają po psach lub korzystają z innej gondoli, gdy w danej jest osoba, która prosi, by nie wsiadać z psem. Lub weekend przyjazny psiakom na Elce?

Psy w górach. Dłuższe spacery lub wjazd gondolą z czworonogiem

Szczyrk Mountain Resort jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Od sezonu 2017 ośrodek dysponuje nową 10-osobową koleją gondolową. Korzystają z niej nie tylko narciarze i snowboardziści w sezonie zimowym. To także świetna wycieczka dla pieszych.

Można przyjechać w góry całą rodziną czy ze znajomymi i wsiąść do gondoli, która wywiezie nas na wysokość 1000 m n.p.m. Można oczywiście zostać tutaj i pospacerować lub wejść na szczyt. To alternatywa dla tych, którzy nie chcą pokonywać całej trasy na nogach. Z takiej możliwości skorzystać chcą także właściciele czworonogów. W końcu, nie ma to jak wędrówka ze swoim pupilem. Czy jednak pies może wejść do gondoli? Okazuje się, że tak. Nie tylko można z psem wjechać gondolą na Halę Skrzyczeńską, ale także nie trzeba za to ponosić dodatkowej opłaty.

- Jest nam miło poinformować, że nasze 10-osobowe wagoniki są również dostępne dla Waszych czworonogów - czytamy na stronie Szczyrk Mountain Resort.

Nie przeocz

"Jeśli wybieracie się w góry na pieszą wędrówkę i zastanawiacie się co zrobić ze swoim pupilem to nie musicie się ograniczać. Zabierzcie go ze sobą, a my bezpiecznie przewieziemy go do góry, skąd wyruszycie dalej na podbój szczytów Beskidu Śląskiego. Kolejną dobrą informacją jest fakt, że przewóz waszych czworonożnych przyjaciół jest całkowicie darmowy. Do zobaczenia na szlaku!" - brzmi dalej komunikat.

Podobnie jest na kolei gondolowej Szyndzielnia w Bielsku-Białej. Na szczyt Szyndzielni prowadzi nowoczesna kolej linowa o długości 1810 m. I tu również można wjechać z psem. Jak czytamy w regulaminie kolei: "Przewóz zwierząt dozwolony jest zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami i jeżeli współpasażerowie nie wnoszą zastrzeżeń". To dobry zapis, bo może nie wszyscy chcą jechać kolejką wraz z psem. Może ktoś się bać psa lub być uczulonym na jego sierść. Wtedy wystarczy to powiedzieć, w końcu za chwilkę jedzie kolejny wagonik kolejki gondolowej.

Zobacz koniecznie

Kolej linowa na Górę Parkową w Krynicy również jest otwarta na właścicieli czworonogów. Do kolejki można wejść z psem. W regulaminie jest nawet oddzielny podpunkt dotyczący podróży z psem. Zobaczcie jak wygląda.

Podróż z psem - ośrodek turystyczny Góra Parkowa:

  • Przewożenie psa wymaga zakupu dodatkowego biletu
  • Każdy pies musi mieć założony kaganiec, oraz smycz lub być transportowany w przystosowanym do tego celu pojemniku. Konsument podróżujący z psem zobowiązany jest do posiadania ze sobą książeczki z aktualnymi szczepieniami psa.
  • Przewóz psa musi odbywać się pod stałym nadzorem podróżnego.
  • Konsument przyjmuje do wiadomości, że ponosi pełną odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez psa.
  • Psy asystujące osobom niepełnosprawnym w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. 2018 poz. 1172 ze zm.), muszą mieć założoną uprząż.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera