Z Rud Raciborskich do Cannes. Tak kręcono „Zimną wojnę” w...

  Z Rud Raciborskich do Cannes. Tak kręcono „Zimną wojnę” w Buku

  Zdjęcie autora materiału
  Arkadiusz Biernat

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po co na planie filmowym nagle potrzebnych było 45 galaret z kurczaka? Dlaczego aktorzy i statyści po kilkadziesiąt razy powtarzali te same sceny? Na te i wiele innych pytań szukamy odpowiedzi w Rudach, gdzie kręcono zdjęcia do filmu„Zimna wojna”. Nagrodzone w Cannes dzieło Pawlikowskiego można już oglądać w kinach. Zobaczcie, jak rok temu kręcono zdjęcia w Buku.
  Tak kręcono rok temu "Zimną wojnę" w Rudach
  1/53

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Arkadiusz Biernat

  Rudy Raciborskie na wielkim ekranie w Cannes! Tak, to nie żart. Paweł Pawlikowski za reżyserię „Zimnej wojny”, ze zdjęciami kręconymi na terenie ośrodka Buk, otrzymał Złotą Palmę na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Dotychczas tę prestiżową nagrodę zdobyli Andrzej Wajda za „Człowieka z żelaza” w 1981 r. i Roman Polański za „Pianistę” w 2002 r.

  Najnowsze dzieło reżysera m.in. oscarowej „Idy” chwali cały filmowy świat.
  „Zimną wojnę” wiele łączy z naszym regionem. Na terenie dawnego ośrodka wypoczynkowego Buk, gdzie lata temu słoneczne dni spędzały tysiące rodzin z całej okolicy, kręcono ważne zdjęcia. Do tego celu wykorzystano muszlę koncertową oraz przylegające do niej pomieszczenia dawnej restauracji.
  Zobacz galerię
  Mało kto wie, ale niewiele brakowało, a Rudy nie miałyby swojego wkładu w sukces.

  - Kiedy Paweł Pawlikowski szukał miejsca do zdjęć, to Rudy były ostatnim punktem z dziesięciu do odwiedzin. Słychać było, że niemal pewniakiem jest amfiteatr w Zgorzelcu. Mówiono, że Rudy nie mają szans. Reżyser przyjechał i przez kilka minut chodził, oglądał i myślał. A za nim jak gęsiątka cała ekipa w absolutnej ciszy. Był zachwycony. Mówił „magiczne miejsce”. Pewnie oczami wyobraźni widział te wszystkie kadry. To wyróżnienie. Bo te słowa powiedział człowiek, który ma wysublimowane spojrzenie - mówi Dariusz Jezierski, prezes stowarzyszenia, które dzierżawi i zarządza terenami dawnego ośrodka wypoczynkowego.

  Jeszcze zanim przystąpiono do zdjęć w Rudach, amfiteatr i jego okolice odwiedziła ekipa techniczna. Przez dwa tygodnie przygotowywano scenografię. Zdjęcia kręcono przez dwie noce w lipcu. Do Rud przyjechał reżyser Paweł Pawlikowski, ale także aktorzy: Joanna Kulig, Tomasz Kot i Borys Szyc.

  - Biegałam po okolicznych lasach. Muszę przyznać, że jest tutaj pięknie - przyznała wówczas Joanna Kulig.

  - Pięknie i zielono - wtórowali jej Borys Szyc i Tomasz Kot. Przez dwa dni Buk w Rudach zmienił się w znakomicie zorganizowane miasteczko filmowe.

  Przez plan filmowy przewinęło się 500-600 osób, w tym dziesiątki statystów z całego Śląska. Wśród nich była aktorka teatralna Anna Maksym.

  - Miałam zabawną sytuację. Na widowni w amfiteatrze miałam zająć miejsce w ostatnim rzędzie. Tak trochę głośno zaśmiałam się, że jedyny raz w filmie i jeszcze nikt mnie nie zauważy. Okazało się, że za moimi plecami był reżyser Pawlikowski. Chyba to słyszał i po chwili zwrócił się do ekipy żebym to właśnie ja w czasie sceny przechodziła pomiędzy rzędami - opowiada Anna Maksym.

  Wydaje się, że bycie statystą to czysta przyjemność. Kontakt z aktorami, plan filmowy... A to ciężka praca. - Aktorzy i statyści na życzenie reżysera i ekipy powtarzali ujęcia po 20, a nawet 30 razy. Akurat ja musiałam powtarzać przechodzenie, ale część statystów z rekwizytów miała papierosy. Za każdym razem musieli je odpalać - dodaje Anna Maksym.

  Po jednym z ujęć jeden ze statystów rzucił: czemu to tak długo trwa? Pół żartem, a pół serio odpowiedź członka ekipy filmowej rozbawiła wszystkich. - No z czegoś się biorą Oscary... - usłyszeli wszyscy.

  Tej dokładnej i żmudnej pracy z zaciekawieniem przyglądali się wszyscy w Rudach. - Paweł Pawlikowski pochylony nad tą kamerą, ciągle wpatrywał się w ten ekranik. Prawdziwy tytan pracy. W drugi dzień zdjęć wyglądał już jak zombie. Oczy mocno czerwone. Widać było jaki to wysiłek. A z tych zdjęć tak naprawdę kilka minut może się znaleźć w filmie. Mimo tego wszystko musiało być perfekcyjne - tłumaczy Dariusz Jezierski.

  Choć na dwa dni Rudy zamieniły się w świetnie funkcjonujące miasteczko filmowe, to nie obyło się bez wpadek ekipy. Na szczęście na wysokości zadania stanęli miejscowi.

  - W filmie gra 45 sztuk moich galaret mięsnych. Ratowałem scenografów, bo kompletnie zapomnieli o tym. A w Rudach nie tak łatwo o taki specjał i w takich ilościach. Szybki jestem w te klocki. Trzy paczki żelatyny, dwa filety i półtorej godziny pracy wieczorem. Sprawdziły się na planie. Po zdjęciach zostały wystawione na zewnątrz restauracji. Gdy nikogo już nie było, okazję wyczuły lisy i wszystkie zjadły - kończy z uśmiechem Dariusz Jezierski.  „Zimna wojna”

  Czarno-biały film Pawła Pawlikowskiego, polskiego reżysera mieszkającego w Wielkiej Brytanii. dzieje się w latach 50. i 60. XX wieku. Jego bohaterowie to kobieta i mężczyzna (Joanna Kulig i Tomasz Kot) pochodzący z różnych środowisk, którzy wikłają się w wielką, lecz trudną miłość, na której piętno odznacza również polityczna rzeczywistość.

  Ważną rolę w filmie, w którym pojawiają się również Agata Kulesza (aktorka „Idy”) i Borys Szyc, gra też zespół Mazowsze i polska muzyka ludowa. To właśnie muzykę, połączenie folku i jazzu, chwalą zresztą również międzynarodowi krytycy. Scenariusz filmu Pawlikowski napisał wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim oraz Piotrem Borkowskim, a za zdjęcia odpowiada nominowany do Oscara za „Idę” Łukasz Żal. Na ekranie możemy zobaczyć Tomasza Kota, Joannę Kulig, Borysa Szyca oraz Agatę Kuleszę.


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim