Z rynku może zniknąć sporo wyrobów tytoniowych będących poza unijną kontrolą. Uwaga: nie wszystkie od razu. To szansa na zrobienie zapasów?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Część palaczy na wieść o zaostrzeniu od 20 maja 2024 r. przepisów dotyczących handlu produktami tytoniowymi, zaczęło robić zapasy. Uważamy, że niesłusznie i mamy argumenty
Część palaczy na wieść o zaostrzeniu od 20 maja 2024 r. przepisów dotyczących handlu produktami tytoniowymi, zaczęło robić zapasy. Uważamy, że niesłusznie i mamy argumenty jermos/PPG ©
Od kilku tygodni palacze w Polsce żyją zapowiedzią poszerzenia unijnego systemu Track&Trace o kolejne wyroby tytoniowe. Gdy to się stanie, z rynku może znikną znaczna część wyrobów tytoniowych, a nawet niektóre punkty ich sprzedaży. Jakie są rzeczywiste terminy poszerzenia systemu unijnej kontroli o kolejne wyroby? I kiedy z rynku rzeczywiście może wyparować część tytoniu? Sprawa nie jest prosta, a palacze już starają się zabezpieczyć.

Spis treści

Już od 20 maja 2024 r. do towarów objętych systemem Track&Trace dołączą wszystkie wyroby tytoniowe, które dotychczas nie podlegały tej kontroli. To oznacza, że w przyszłości trudniej będzie handlować towarem nieobjętym kontrolą unijną. A trudności oznaczają wzrost cen, nie wspominając o ryzyku odpowiedzialności prawnej. Część palaczy już teraz postanowiła zrobić zakupy na zapas. Słusznie? Odradzamy! Okazuje się bowiem, że część produktów może pozostać w sprzedaży legalnie nieco dłużej.

Każdy gram tytoniu będzie śledzony. Mysz się nie przeciśnie

System Track&Trace to unijne narzędzie wdrażane na polecenie Brukseli przez członków Unii. Jego zadaniem jest śledzenie ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych. Od 2019 r. obejmuje on papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja 2024 r. do systemu zostaną dołączone także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń, takie jak: cygara, cygaretki, tabaka, tytoń do fajek wodnych.

Czy po 20 maja 2024 r. wyroby tytoniowe bez identyfikatora będą nielegalne?

Czy to oznacza, że jeśli ulubione cygaro/cygaretka albo popularny już w Polsce tytoń do fajek wodnych trafi na rynek bez „cyfrowego szpiega”, będzie tak samo nielegalny jak inne środki powodujące nałogi? Wreszcie, czy w ogóle będzie możliwe kupienie takich produktów legalnie? Odpowiedź wcale nie jest prosta.

Nowy system to bezpieczeństwo dla palaczy, budżetu i legalnych firm tytoniowych

Celem systemu Track&Trace jest zwalczanie nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi, ochrona zdrowia publicznego, wpływów do budżetu państwa. System ten służy także firmom prowadzącym legalną działalność w biznesie tytoniowym.
Nowe ograniczenia oznaczają, że trudniej będzie nabyć produkty tytoniowe, będące poza obiegiem. Obowiązek zadbania o to będzie spoczywał przede wszystkim na dystrybutorach, w tym sprzedawcach końcowych.
Ale uwaga: to nie jest tak, że po 20 maja cały niesprzedany asortyment tytoniowy, będący poza systemem Track&Trace ma trafić do śmieci.

– Wyroby tytoniowe wyprodukowane przed 20 maja 2024 r., a nie dostosowane do wyżej wymienionych przepisów (brak odpowiedniego identyfikatora) będą mogły pozostawać w sprzedaży aż do 20 maja 2026 roku – uspokaja Magdalena Włodarczyk, dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.

Czasu na zakupy będzie więcej. Jak dużo?

Oznacza to, że wszystkie wyprodukowane dotychczas wyroby tytoniowe, a pozostające poza systemem Track&Trace będą mogły trafić do sprzedaży jeszcze przez nieco ponad dwa lata. Co więcej, wynika z tego, że sprzedawcy będą mogli handlować produktami, które dopiero powstaną. Co jednak istotnie: nie później niż 19 maja 2024 r.

Tych produktów lepiej nie kupować na zapas

Jeśli zatem teraz ktoś kupuje ulubione cygara, cygaretki czy tytoń do fajek wodnych na zapas powinien się wstrzymać. Zleżały towar nie jest ani bezpieczny ani tym bardziej nie zapewnia satysfakcji. O minusach kupowania pewnych produktów na zapas wiedzą już zapewne amatorzy kupowania paliwa na zapas; przed czym również ostrzegaliśmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu